Drahé štátne dlhopisy zvyšujú rozpočtový deficit

Jeden z najmenej spomínaných dôvodov prečo sú naše verejné rozpočty deficitné je ich drahé splácanie emitovanými štátnymi dlhopismi, s čím treba počítať aj nasledujúcich pár rokov. Časy keď sme požičiavali pod jedno percento, či dokonca za mínusový úrok, čo pre investora znamenalo že kúpou štátneho dlhopisu nielen že nič nezarobí, ale dokonca si za jeho kúpu musí niečo „priplatiť“, sú nenávratne preč, Takúto možnosť malo aj zopár západných ekonomík, ale žiadna z bývalého východného bloku. Čo sa to vlastne deje, že práve slovenské štátne dlhopisy sú pre Slovákov jedny z najdrahších a pritom náš deficit verejného dlhu k HDP je len polovičný v porovnaní s priemerným dlhom eurozóny? Ekonomika za tým určite nie je, skôr politika a tak sa pozrime na dôvody. Pre všetky štáty eurozóny ale platí, že ceny ich štátnych dlhopisov závisia od úrokových sadzieb ECB, čo sa okrem iného prejavilo na zdražení hypotekárnych úverov, tiež v poklese ekonomiky a samozrejme, že peňažní investori si „popýtali“ pri investovaní do štátnych dlhopisov viac. Ale stále nám chýba odpoveď prečo Slovensko platí viac?

Dôvodom prirážky nie je ekonomika ale politika

Pôvodne koaličná vláda tvrdila, že v tomto roku si budeme musieť požičať okolo 10 miliárd eur, skutočnosť je však taká, že kvótu vyčerpáme už do konca tohtoročného leta. O tom, že zahraniční investori „zneužívajú“ túto informáciu sa nepochybuje, o čom svedčí že na každej aukcii majú záujem si od Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity kúpiť viac ako je od nej ponuka z dôvodu, že výnos z predaja štátnych dlhopisov neklesol pod 3,5 percenta. Ale prečo sú tie percentá v eurozóny jedny z najvyšších? Investori tvrdia, že z dôvodu susedstva s Ukrajinou ako aj väčšej závislosti od ruských surovín, je Slovensko riziková krajina a preto vyššia riziková prirážka. Tento dôvod nemá žiadne opodstatnenie, keďže namiesto doterajšej závislosti na Rusku sme teraz v rovnakej závislosti na dodávkach z Nórska. Prijali sme konsolidáciu verejných rozpočtov, výdavkové limity, zahraničné ratingové agentúry nám neznížili rating a navyše máme jeden z najvyšších rastov HDP za štvrťrok a preto nevidíme žiadny dôvod, prečo by slovenské štátne dlhopisy mali byť drahé, ak samozrejme nepočítame s tým, že predstava koaličnej vlády ako sa vysporiadať s pomocou Ukrajiny nie je v súlade s väčšinovým názorom európskych politikov, čo nám však do „očí“ priamo nepovie nikto a tak len platíme.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár