Dve tretiny britskej generácie Y a Z podporujú socializmus

Foto: pestisracok.hu

Zatiaľ čo tradičné strany si užívali dlhé roky pri moci a ich popularita kvôli šialeným nápadom klesala, nová štúdia ukazuje, že socializmus si získava pevné miesto u mladších generácií podobne ako v Spojených štátoch. Tradičné strany si dlhodobo pília konár pod sebou protiruským štvaním, vojnovými dobrodružstvami na Blízkom východe, odoberaním práva na súkromie vlastných obyvateľov, dvojitým metrom v prístupe k zločinu, ľahostajnosťou k migrácii atď.

Výskum Inštitútu pre ekonomické záležitosti (IEA) zistil, že viac ako dve tretiny generácie Y (narodenej 1980-1995) a generácie Z (narodenej 1996-2012) vo Veľkej Británii by radšej žili v socialistickom ekonomickom systéme ako v systéme voľného trhu, ktorý v súčasnosti využíva Británia. 75% súhlasí s tvrdením, že „socializmus je dobrý nápad, ale v minulosti zlyhal, pretože bol zle nastavený“. Veta, že skutočný socializmus nebol nikdy odskúšaný, nie je len klišé, ale mainstreamový názor mladších generácií, ktoré ho nikdy nezažili.

Mladší Briti, z ktorých sa mnohí narodili po páde Sovietskeho zväzu, si spájajú pojem „socialista“ s pozitívnymi pojmami ako pracovník, verejnosť, rovnosť a spravodlivosť. V správe sa uvádza, že len veľmi málo ľudí spája socializmus s pojmom zlyhanie.

Mladí ľavičiari si nespájajú socializmus s Venezuelou. Tri štvrtiny takisto veria, že zmena klímy je špecificky kapitalistický problém napriek tomu, že najväčší znečisťovateľ na svete je komunistická Čína. Ďalších 78% mladých Britov uviedlo, že za krízu bývania v Británii môže skôr kapitalizmus ako masová migrácia, ktorá vyvíja obrovský tlak na existujúci bytový fond.

Doktor Niemietz ako výskumník štúdie vraví, že „miléniový socializmus nie je len ošiaľ na sociálnych sieťach, prechodný výsledok alebo opakovanie študentského radikalizmu 60. rokov. Je to dlhodobý posun v postojoch, ktorý sám nezmizne“. Priaznivci trhového hospodárstva by podľa neho mali túto výzvu prijať a skôr sa jej postaviť, než ju odmietnuť a predstierať, že tu takýto diskurz neexistuje.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) 67 per cent of young Brits want a socialist economic system, finds new poll; Institute of Economic Affairs, 6.7.2021
(2) New IEA research finds younger people are hostile to capitalism and hold positive views on socialism; autor: IEA; Twitter, 6.7.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár