EÚ objednala 1,9 mld dávok vakcíny, pre každého Európana päť

Ing. Milan Uhrík, PhD., poslanec Európskeho parlamentu informuje o nákupe vakcín Európskou Úniou.

„Toto je šialené. EÚ zverejnila zmluvy k vakcínam. Objednali 1,9 miliardy vakcín💉, t.j. 5 dávok pre každého Európana. Ceny vakcín zostávajú utajené. Dodávatelia vakcín neručia za nič – ani za účinnosť, ani za zdravotné následky,“ informuje na facebooku.

Náš opozičný tlak prinútil Európsku komisiu zverejniť utajované zmluvy o vakcínach. Spolu s 27 zahraničnými europoslancami sme opakovane tlačili na komisiu, aby zverejnila zmluvy s farmaceutickými firmami. Zo slovenských europoslancov som bol žiaľ jediný, kto sa pridal k tejto iniciatíve. Odpoveď eurokomisárky na náš list prikladám v komentári – aj s linkami na zverejnené zmluvy.

Podľa zverejnených zmlúv objednala EÚ spolu 1,3 miliardy vakcín s možnosťou doobjednania ďalších 560 miliónov kusov. Čiže dokopy takmer 1,9 miliardy vakcín pre 410 miliónov Európanov (deti nepočítam). To vychádza zhruba 4-5 dávok pre každého dospelého Európana. Čiže ak niekto dúfa, že ak sa dá teraz zaočkovať, tak potom mu už dajú pokoj, tak je na omyle. Príde minimálne ešte tretia, štvrtá a zrejme aj piata covid-vlna a vakcinačná dávka… Pokiaľ sa ľudia nevzoprú.

Samozrejme, kľúčové časti zmlúv s cenami vakcín nechala eurokomisia začiernené. Odbíjajú nás tým, že zverejnenie cien by údajne „oslabilo pozíciu Komisie pri rokovaniach so spoločnosťami o nákupe vakcín“. Takže toto je tá európska transparentnosť v praxi? Biznis za viac ako 20 miliárd eur je utajený, aby mohli eurokomisári vyjednávať ktovie čo s farmaceutickými korporáciami za zatvorenými dverami?!

Nefunguje to práve naopak? Že zverejnením cien sa vyvolá konkurencia a cenová súťaž medzi dodávateľmi? Podľa eurokomisárov evidentne nie. Keď sa jedná o ich megabiznis, tak na transparentnosť kašlú. Tú vyžadujú len od ostatných, ale od seba nie. Občanov nemajú za nič! Od ľudí sa vyžaduje len to, aby si vakcíny nechali pichnúť a aby tento kolosálny biznis na daniach zaplatili.

Zo zverejnených častí zmlúv sú však zaujímavé napríklad pasáže o odmietnutí ručenia firmy AstraZeneca za následky vakcín.

Napríklad v článku 14 zmluvy sa píše: „Každý zúčastnený členský štát odškodní spoločnosť AstraZeneca a zaistí proti nej akékoľvek škody a záväzky, vrátane vyrovnaní, s ktorými strana poskytujúca odškodnenie dala súhlas podľa oddielu 14.2, a nevyhnutné právne náklady súvisiace s alebo vyplývajúce z nárokov vyplývajúcich zo vzniknutej smrti, spôsobeného telesného, duševného alebo emocionálne zranenia, choroby, zdravotného postihnutia, strachu z vyššie uvedeného, straty alebo škody na majetku a prerušenia obchodnej činnosti poškodeného alebo príbuznej osoby s poškodenou osobou v súvislosti s použitím alebo podaním očkovacej látky.“

Článok 15 zmluvy je tiež desivý: „Komisia a každý zo zúčastnených členských štátov, každý v rámci svojich príslušných kompetencií, vo svojom mene, sa vzdáva a zrieka sa akýchkoľvek nárokov voči spoločnosti AstraZeneca vyplývajúcich alebo súvisiacich s:
a) nedostatočnou bezpečnosťou alebo účinnosťou očkovacej látky, za predpokladu, že spoločnosť AstraZeneca dodržala platné regulačné požiadavky EÚ na pandemický výrobok, obmedzené na výrobu vakcíny spoločnosťou AstraZeneca v súlade so správnou výrobnou praxou
b) použitím alebo podaním očkovacej látky počas pandemických podmienok“.

Zodpovednosť za škodu v prípade iných vakcín zverejnená nie je (komisári tieto pasáže vyčiernili), ale všeobecne sa predpokladajú rovnaké zmluvné podmienky – čiže výrobca vakcín nezodpovedá a neručí absolútne za nič.

⛔️Priatelia, ak ešte niekto nechápe, že celý tento cirkus s (ne)povinným očkovaním je v prvom rade jeden veľký biznis, tak snáď toto ho presvedčí. O vírus tu dávno nejde!

V hnutí REPUBLIKA po týchto argumentoch ešte dôraznejšie trváme na absolútnej dobrovoľnosti očkovania proti koronavírusu a odmietame akúkoľvek diskrimináciu nezaočkovaných.

Autor: Milan Uhrík

Zdroj: Milan Uhrík, facebook, 30.7.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár