Európska komisia počíta s vystavením bianco šekov

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Shutterstock

Postavenie EÚ v globálnej ekonomike je vraj otrasené v období koronakrízy preto, že dokáže fungovať len „za dobrého počasia“, ktoré na starom kontinente dnes nie je. To využili terajší jej lídri a ponúkli nám na záchranu nevedno či  seba, alebo na záchranu ostatných daňových poplatníkov fond obnovy. Jeho príjmom budú peniaze z predaja doteraz nikdy neexistujúcich spoločných európskych dlhopisov za vraj mínusové úroky, čo bude znamenať, že Európska komisia bude zahraničným investorom vracať menej ako si od nich požičala. Väčšia časť z takto získaných peňazí bude sa  členským štátom únie požičiavať, menšia časť budú nenávratne peniaze na projekty, ktoré majú v domácej ekonomike uskutočniť zásadné štrukturálne zmeny. Keďže ide o spoločné dlhové peniaze musí financovanie projektu odsúhlasiť Európska komisia. Dlhy sa budú po roku 2028 splácať 30 rokov, čo terajších lídrov únie dnes určite netrápi. Treba súhlasiť s ich názorom, že Európska komisia si dokáže na finančných trhoch požičať emitovaním európskych dlhopisov obrovské množstva lacných peňazí, ktoré by si tak lacno nedokázal požičať žiadny členský štát únie. Tento mechanizmus získavania peňazí si však bude vyžadovať rozšírenie doterajšej funkčnej náplni Európskej komisie o nástroje finančnej politiky  ktorá spolu s menovou politikou ECB  vytvára predpoklady aj pre budúce federatívne usporiadanie európskej únii.

Projekty s pridanou hodnotou

Tento mechanizmus záchrany a teda budúcej obnovy európskej ekonomiky sa má naštartovať v polovici budúceho roka a má asi trvať 3 roky. Či si domáce vlády uvedomujú, že Európska komisia bude nenávratnými peniazmi podporovať len také projekty ktoré budú prinášať pridanú hodnotu, keďže len tie vytvárajú peňažné zdroje na splácanie dlhov a zároveň obnovu zelenej a digitálnej ekonomiky, nebudeme špekulovať. Doteraz sme od členského štátu únie, ale napokon ani od nás, taký projekt nevideli. Vieme však, že o financovanie dobrých projektov budú mať komerčne banky vždy záujem. Európski lídri sa zatiaľ neodvažujú povedať či fiškálny rozpočet bude len dočasný alebo trvalý nástroj na stabilizáciu európskej ekonomiky, čo však nemôžu poprieť je, že ide o federalizáciu dlhu ktorý okrem politickej stability EÚ má viac prispieť k posilneniu európskeho kapitálového trhu a teda aj k posilneniu postavenia eura. Dosiahnuť spomínané projektové parametre si však bude vyžadovať zásadné zmeny na trhu práce, čo sa môže dotknúť značnej časti domáceho obyvateľstva.

Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár