Európska sloboda prejavu ohrozená krokmi mediálnych gigantov

Add Comment

Znepokojujúce dielo 1984 od Georgea Orwella sa v týchto časoch javí ako realita a postupne ako optimistický pohľad do budúcnosti. Ani jeho autor, zobrazujúci mrazivé proroctvo budúcej diktatúry, si totiž nepredstavoval, že NSA bude každodenne zaznamenávať miliardy telefonátov a textových správ a vlády budú čítať obsah našich e-mailov, sledovať prenosy súborov a živé diskusie sociálnych sietí (ZEM&VEK, 19.4.2016, Obludný efekt masového sledovania je likvidácia nesúhlasných názorov).

Bloomberg píše, že giganti sociálnych médií ako Facebook, Twitter, Google a Microsoft sa zaviazali riešiť nenávistné online prejavy za menej ako 24 hodín, čo je spoločný záväzok s panovačnou Európskou úniou pre údajný boj proti terorizmu na internetových sieťach. Európska komisia uviedla v spoločnom vyhlásení z 31. mája 2016, že po obdržaní platného oznámenia (udania) je potrebný zrýchlený výskum internetových sprostredkovateľov a platforiem sociálnych médií vo vhodnom časovom rámci. V preklade to znamená, že pokiaľ nebude váš príspevok celkom v súlade so súčasnou propagandou, dnešní mainstreamoví „odborníci na slobodu prejavu“ ho preskúmajú a prípadne do 24 hodín vymažú. Samozrejme, nasledujúca kriminalizácia autora, mediálny hon a ekonomická likvidácia v štýle viete, že zamestnávate človeka, ktorý napísal / si dovolí myslieť nie je vylúčená. Spoločnosti tvrdia, že to bude „výzva“ pri hľadaní rovnováhy medzi ochranou slobody prejavu a elimináciou nenávistných výrokov.

Ide o pomalú a rafinovanú zmenu. Od polovice roka 2015 vyradil Twitter 125-tisíc účtov spojených s ISIS. Facebook sa dohodol s nemeckou vládou na spolupráci proti nenávistným prejavom už v septembri 2015. O štyri mesiace neskôr sa k tomu pridali aj Google a Twitter. Čiže tu máme štyri technologické spoločnosti s formálnym záväzkom na európskej úrovni. Šéfka oddelenia Twitteru pre styk s verejnosťou, Karen White, vyhlásila, že spoločnosť je naďalej odhodlaná ponechať voľný tok tweetov, ale existuje jasný rozdiel medzi slobodou prejavu a správaním, ktoré podnecuje násilie a nenávisť. V rámci EÚ však už došlo k množstvu prípadov, keď bol človek zatknutý za „prejav nenávisti“ alebo „urážku“, čo vyvoláva obavy, ba občas presvedčenie, že sociálne siete sú len ďalším chápadlom politickej korektnosti – posvätného artefaktu Európskej únie.

Zdroje: Bloomberg, European Commission, Centre for Research on GlobalizationReuters, Tech Crunch

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

  & Časopis