Finančnú krízu vystriedala zdravotná pandémia

· Čas čítania: 3 min.

Po celosvetovej finančnej kríze v roku 2009, nás dnes postihla celosvetová zdravotná pandémia, ktorá je príčinou globálneho poklesu ekonomiky. Aj tej slovenskej. Bola by chyba všetko zvaľovať na COVID keďže vieme, že už pred rokom 2019 sme zaznamenali pokles HDP a čoraz viac sme sa vzďaľovali európskemu priemeru tohto ukazovateľa na občana.

Minulej koaličnej vláde ale nevadilo, že z krajín V4 nás ostatné tri dobehli a susedné Česko bez eura, predbehlo aj niektoré južné krajiny eurozóny. Zvyšovali sa mzdy predovšetkým v štátnom a verejnom sektore, ktoré však neboli kryté produktivitou práce, tiež minimálne mzdy a dôchodky ako aj sociálne výdavky, ktorými sa spolu zvyšoval deficit verejných financií. Aj zahraniční investori hovorili o zhoršovaní podnikateľského prostredia, čo navyše bolo charakterizované vysokými daňami a odvodmi, s ktorými sa dnes ešte pri vyššej zadlženosti budeme musieť popasovať.

Všade sa hovorí o nevyhnutej reforme za účelom čerpania európskych peňazí, ktoré domácnosti nechcú ak sa bude zvyšovať nezamestnanosť a ak tiež poklesne životná úroveň. Domácnosti potrebujú istotu, vyššiu mzdu, ktorá im nahradí očakávanú vyššiu inflácia, naďalej cestovať, s čím bude problém bez rozdielu ktorá vláda bude pri moci, čo si málo kto z nás uvedomuje. Dnes totiž predovšetkým riešime okrem všade prítomnej korupcie, rôzne formy lockdownov a zaradenie sa do poradia na očkovanie.

Bidenov stimulačný balík dvihne infláciu

Vlaňajší prepad ekonomiky o 5,2 percenta sa ale určite nepodarí dobehnúť v tomto roku, keďže jej rast sa očakáva tesne nad 3 percentami. Pôvodne sa očakával rast HDP tesne nad 4 percentami, ale z dôvodu poklesu domácej spotreby sa s vyšším ako 6 percentným rastom počíta až po roku 2022. Ako to napokon dopadne bude závisieť aj od naštartovania realizácie projektov financovaných z fondu obnovy.

Európska komisia si ale začala uvedomovať, že ak nezavedie nové dane, bude problém financovať neschválené projekty. Doteraz nemá s americkou administratívou odsúhlasené digitálne dane od najväčších amerických digitálnych spoločnosti, ktorých vlastníci pravidelne obsadzujú najvyššie priečky v rebríčku najbohatších, avšak s platením daní tam, kde zarobili výnosy, sa neráčia. Pokiaľ niektoré členské štáty eurozóny ako Taliansko a Španielsko spomínanú daň už zaviedli, USA sa vyhráža, že voči ním uplatní odvetné clá. A tak sa Európsky parlament zmohol len na schválenie doteraz neexistujúcej dane z nerecyklovaného odpadu, čo určite na zaplátanie dier v európskom rozpočte nebude stačiť.

Na Slovensku teraz prebieha diskusia okolo daňovej reformy, ktorá má znižovať dane z príjmu a zvyšovať dane zo spotreby a majetku. Jej prípadným schválením by boli poškodení všetci, ktorí nemajú zdaniteľní príjem, čo sú dôchodcovia. Iným problémom môže tiež byť Bidenov stimulačný balík v nepredstaviteľnom objeme takmer 2 bilióny eur, ktorým sa má na celom svete zvýšiť nielen inflácia, ale aj výnosy štátnych dlhopisov, čo môže predražiť financovanie deficitných verejných financií. Ako bude reagovať ECB môžeme len špekulovať, keďže s nárastom inflácie sa očakáva rast úrokových sadzieb nie však na vklady, ale skôr na hypotéky čo ovplyvní ceny nehnuteľností a samozrejme výnosy akciových indexov.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár