Generálny prokurátor Maroš Žilinka: Znevažovanie a urážanie nie je sloboda prejavu

Foto: Sima Magušinová

Generálny prokurátor SR dá prešetriť, či v prípade speváčky hlásiacej sa ku katolíckej cirkvi neprišlo k spáchaniu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Úrad špeciálnej prokuratúry prešetrí výroky na adresu speváčky Simy Magušinovej, vystupujúcej pod umeleckým menom Sima Martausová, ktorá sa stale terčom spodiny slovenskej žurnalistiky združenej v denníku SME. Komentátor denníka Sme Peter Tkačenko na svojom súkromnom twitterovom účte kritizoval Magušinovej tvorbu. Ku kritike sa v komentároch pod príspevkom pridal aj Rado Ondřejíček známy z projektu Cynická obluda, ktorý sídli na webe denníka Sme.

“Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje za absolútne neakceptovateľné hanobiace útoky pre vierovyznanie, ktoré prekračujú hranice slobody prejavu a to zvlášť, ak sa k takému konaniu uchýlia novinári,” informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka na Facebooku.

Žilinka preto oznámil, že zabezpečí, aby prostredníctvom Úradu špeciálnej prokuratúry, v ktorého pôsobnosti sú trestné činy extrémizmu, bolo vyšetrené, či v prípade Magušinovej neprišlo k spáchaniu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv dnes podala trestné oznámenie na generálneho prokurátora pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Žilinka sa podľa neziskovej organizácie tohto konania mal dopustiť tým, že vydal pokyn, aby sa špeciálna prokuratúra zaoberala medializovanými výrokmi na adresu speváčky Simony Magušinovej ako potenciálnym extrémistickým trestným činom.

“Mimoriadne nebezpečné na takomto počínaní je, že novinári a verejnosť to môžu chápať ako pokus o zastrašovanie, že ak budú kritizovať politicky angažovaných kresťanov so známosťami vo vládnych kruhoch, tak budú za to administratívne perzekvovaní,” povedal riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher.

Ako k incidentu došlo?

V sobotu sa objavil na Twitteri komentátora denníka SME Petra Tkačenka nasledovný príspevok: „Taká vec. Už niekto napísal hanopis na Simu Martausovú alebo to zas budem musieť urobiť ja?“ 

Ako ďalej píše v diskusii pod „tweetom“, hudobná tvorba speváčky (ktorá po uzavretí manželstva tento rok prijala priezvisko Magušinová) je podľa neho „doradu infantilná hrôza.“

Komunikáciu následne rozvíja s Radom Ondřejíčkom, ktorý si hovorí „Cynická obluda“ a v rámci svojej satirickej rubriky v denníku SME pravidelne uráža kresťanov.

„Ona je kresťanka. Nemal by si sa vysmievať postihnutým,“ reagoval Ondřejíček na Tkačenkov tweet. V ďalšom komentári dodal, že jej tvorba je „nekreatívna, uslintaná gýčová sračka“.

Tkačenko na adresu Simy Magušinovej doplnil, že „by ju mohli zašiť a aspoň by sa zastavila nová produkcia“.

Vo vzájomnej konverzácii dospeli až k urážke jej manžela Michala Magušina, ktorý je redaktorom denníka Postoj. „Lol, tak fráterník z Postoja. To na ten jej svet z leporela krásne sedí,“ napísal komentátor SME Tkačenko.

Na verejnú komunikáciu dvoch novinárov upozornil vo svojom blogu aj Ján Magušin, ktorý je švagrom speváčky.

„Už len samotná skutočnosť, že komentátor mienkotvorného denníka po twitteroch vypisuje na spôsob teenagera, ktorému sa znechutila nejaká hudobná skupina, nevzbudzuje veľkú dôveru. A začať takýmto spôsobom hejtovať na sociálnom médiu ženu, to tiež nie je dvakrát prejavom vycibreného zmyslu pre elementárnu slušnosť a rešpekt, čo by malo byť novinárom, najmä z celoštátneho mienkotvorného média, vlastné. Ak by to napísali Hlavné správy alebo Zem a vek, bola by škoda to vôbec komentovať. V tomto prípade je ale potrebné na to špeciálne upozorniť,“ napísal v blogu Ján Magušin.

„Tu je ale ukážka toho, ako v skutočnosti viacerí ľudia, priamo či nepriamo sa hlásiaci k ,progresívnej agende‘, vnímajú slobodu a dôstojnosť človeka.  Pretože keď niekto kriticky pristúpi k témam, ktoré sú pre nich citlivé a dôležité  (napr. predĺženie lehoty na rozmyslenie pre ženy, ktoré zvažujú umelé prerušenie tehotenstva), spustí sa hejt o diskriminácií, neslušnosti, stredoveku, talibane. Najradšej by oponenta umlčali všade, kde sa dá, zosmiešnili a najlepšie aj vytlačili z verejných funkcií. Keď ale nevyberane a neslušne zaútočia na ženu, označia ju za ,postihnutú‘ a prisolia to posmechom z jej náboženského presvedčenia, je to v poriadku.“

Speváčka Sima Martausová sa hudbe venuje už niekoľko rokov. Za roky aktívnej kariéry si vyslúžila významné nominácie, ale aj ocenenia ako napríklad Krištáľové krídlo v kategórií Hudba. Samotná speváčka sa netají tým, že je kresťankou. Svoju vieru vkladá aj do svojich textov a melódií, vďaka čomu oslovuje poslucháčov aj z tejto sféry. Známa je aj svojimi koncertmi pre neziskovú organizáciu Deti s rakovinou n.o., ktorej sa snaží pomáhať a prinášať tak chorým detičkám radosť. Práve hudba, pri ktorej zrode sa inšpiruje svojim presvedčením a ako sama priznala aj vzťahom k Bohu, sa však stala terčom posmechu na sociálnej sieti Twitter.

Na celej kauze sa doteraz Tkačenko baví. ,,Pani manželka mi povedala “Je suis Tkačenko”, čiže nakoniec to dobre odpadlo,” zverejnil na sieti ďalší status. Ešte predtým však ironicky pridal ďalšiu otázku: ,,už niekto napísal hanopis na Marylina Mansona alebo to zas budem musieť urobiť ja?“

Na urážky mladej speváčky reagovala vo svojom blogu aj psychologička a kandidátka na poslankyňu hnutia OĽaNO Mária Benová:

Tu však nešlo o tzv.“ nevinnú“ šikanu kvôli výzoru ale kvôli jej kresťanskej viere. Šlo tu teda o naplnenie skutkovej podstaty trestného činu extrémizmu: tzv. “hanobenie národa, viery alebo rasy“. Tak teda pred pár týždňami sa skoro všetci novinári a veľa politikov zastávali dcéry prezidentky aj keď tá dehonestácia v statuse od poslanca Tarabu bola prefíkane skrytá. A Taraba bez problémov argumentoval, že v jeho pochvale na adresu prezidentkinej dcéry predsa nevyjadril ani náznak irónie. Kde sú všetci tí istí novinári dnes? Kto z nich sa zastane Simy Martausovej, ktorú všetci poznáme ako jemné a láskavé žieňa, ktoré má úžasný dar a ľuďom robí radosť svojimi nádhernými piesňami. Kto z nich poukáže na to, že na rozdiel od poslanca Tarabu, v prípade novinárov Tkačenka a Ondřejíčka je tu podozrenie na spáchanie trest.činu? Či už prichádza tá doba, keď bude každý iný názor ako progresívny potrestaný verejným lynčom?

Alebo si gen.prokurátor Žilinka konečne prečíta aj Trest.Zákon a vôbec aj nejaké iné paragrafy ako §363 T.P. a začne konať?

  • §423 ods.(1) písm.(b)
    Kto verejne hanobí jednotlivca alebo skupinu osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu, pre ich NÁBOŽENSKÉ VYZNANIE alebo preto, že sú bez vyznania,
    potrestá sa odňatím slobody na 1-3 roky.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Liberálna lúza zo Sorosovho denníka SME uráža na sociálnej sieti pesničkárku Simu Martausovú a kresťanov, Infovojna.sk, 16.11.2021

2./ Maroš Žilinka gennrálny prokurátor SR, facebook, 17.11.2021

3./ Mimovládka podáva trestné oznámenie na Žilinku, týka sa prípadu speváčky Magušinovej, HNonline.sk, 18.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply