Gruzínska vláda je presvedčená, že sa Saakašvili vrátil do vlasti, aby spáchal štátny prevrat

Foto: Georgian Interior Ministry Press Service via AP

A predsa sa vrátil! Svetoznámy „požierač kravát“, politický dobrodruh, transatlantický pajác, búrlivák a škandalista Michail Saakašvili je v Gruzínsku. Bývalý prezident tejto krajiny, pochybný úradník a človek, ktorý sa snažil „mútiť vodu“ na Ukrajine, osoba zbavená občianstva v rodnej vlasti, ktorá získala cudzie, ukrajinské občianstvo (a to exprezident iného štátu!), ktorého po návrate do vlasti čakalo zatknutie a väzenie, predsa len tajne prekročil gruzínske hranice a ako sa očakávalo, skončil vo väzení.

Politický šoumen si asi chcel prihrať „body“ a dokonca zverejnil video, na ktorom slávnostne oznámil, že sa nachádza v gruzínskom meste Batumi a vyzval obyvateľov Gruzínska (nemôžeme povedať, že spoluobčanov, lebo toho gruzínskeho občianstva bol akurát zbavený),  aby volili jeho stranu „Národné hnutie“. Podčiarkol, že prišiel, aby zabojoval proti súčasnému vedeniu krajiny a mieni vyhrať parlamentné voľby, ktoré by sa v Gruzínsku mali konať budúci rok. Zatiaľ chcel ovplyvniť priebeh sobotňajších komunálnych volieb.

Domáci politici a média mu najprv neverili, že sa nachádza na území Gruzínska a jeho vyhlásenie označili za klamstvo. Neuverili ani „dokumentu“: poukázali na to, že jeho video bolo nakrútené v noci a nedalo sa identifikovať, kde sa presne nachádza. Gruzínske ministerstvo vnútra dokonca uviedlo, že Saakašvili klame a hranice neprekročil. Odmietlo možnosť, že by mohol preniknúť aj morskou cestou: v posledných dňoch pri gruzínskom pobreží šarapatila morská búrka a žiadne lode dva dni nezachádzali do gruzínskych prístavov. Napriek tomu sa do Gruzínska predsa dostal.

Na druhý deň však gruzínsky premiér Iraklij Garibašvili musel priznať, že Saakašvili predsa len prenikol do Gruzínska a samozrejme bol zatknutý a poslaný do cely predbežného zadržania, do väznice v meste Rustavi. Pochválil však domáce tajné služby a podotkol, že počas celého „presunu“ sledovali Saakašviliho z Ukrajiny až po jeho úkryt v Gruzínsku a zatkli ho v najvhodnejšom momente.

„Bláznivý Micho“ hneď vyhlásil hladovku a požiadal o stretnutie s ukrajinským konzulom: bývalý prezident Gruzínska má paradoxne ukrajinské občianstvo, ale stratil gruzínske. Prečo sa vrátil do vlasti, alebo ktorý z jeho „šéfov a sponzorov“ ho poslal do ďalšej dobrodružnej aféry, zatiaľ nie je celkom jasné. Bývalý predseda gruzínskeho parlamentu a hlava vládnej strany „Gruzínsky sen – Demokratické Gruzínsko Iraklij Kobachidze vyhlásil, že Saakašvili sa vrátil preto, že mieni zorganizovať štátny prevrat v krajine, ale predtým sa spolieha na to, že sa podarí vyvolať nepokoje a demonštrácie v krajine. Rovnaký scenár predpovedajú aj viaceré gruzínske média.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová vyhlásila, že nikdy neudelí milosť Michailovi Saakašvilimu a určite skončí vo väzení. Domáce média pripomenuli, že Saakašvili je odsúdený na tri roky za amnestiu, ktorú udelil bývalým príslušníkom ministerstva vnútra, ktorí spáchali niekoľko trestných činov a tiež je právoplatne odsúdený na šesť rokov za to, že zmlátil bývalého poslanca Valerija Gelašviliho.

Ozvala sa aj Saakašviliho „domáca“ strana: hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleg Nikolenko oznámil, že na koberec bol predvolaný gruzínsky veľvyslanec v Kyjeve a požiadali ho, aby vysvetlil príčiny a detaily zatknutia „ukrajinského občana Saakašviliho“ v Gruzínsku.

No a samozrejme sa to nemohlo zaobísť bez „miešania sa Ruska do vnútorných záležitostí Gruzínska“. Aj Tbilisi nakazené transatlantickým „vírusom“, gruzínska vláda, ako aj „starší bratia“ z USA a EÚ, zo všetkého obvinili Rusko. Ako vyhlásil hlava vládnej strany „Gruzínsky sen – Demokratické Gruzínsko“ Iraklij Kobachidze, Michail Saakašvili sa vrátil do vlasti… na rozkaz Moskvy a koná v súlade s nariadeniami Kremľa… Dokonca podotkol, že v priebehu deviatich rokov, keď Saakašvili bol prezidentom Gruzínska, konal na rozkaz Moskvy… Väčší fejk bolo ťažké vymyslieť. Saakašvili, ktorý zúfalo nenávidí Rusko a súčasnú ruskú vládu, konal na rozkaz Moskvy? Na podobné „rozprávky“ môžu skočiť iba totálni rusofóbovia, slniečkari, mainstream a ľudia s obrovským prievanom v hlave.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) http://saqinform.ge/news/52386/irakli+Raribashvili+-+Tu+saakashvili+chamova%2C+daviWerT%2C+vinc+xels+sheushlis%2C+imasac+daviWerT.html
(2) https://civil.ge/ka/archives/444977
(3) https://civil.ge/ka/archives/444992
(4) http://ru.saqinform.ge/news/50907/Ekspert-sprognoziroval-volneniA-v-tbilisi-posle-vizita-saakaSvili-video-.html
(5) https://civil.ge/ru/archives/445002
(6) https://www.youtube.com/watch?v=Dm8obwGAutI
(7) https://www.youtube.com/watch?v=wQFGAXAQRnQ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár