Gruzínsko odmietlo uvaľovať sankcie na Rusko kvôli konfliktu na Ukrajine

Gruzínska vláda a prezidentka Salomé Zurabišviliová síce odsúdili vojenskú operáciu ruskej armády na Ukrajine, ale oficiálny Tbilisi prekvapivo pre mnohých uviedol, že „gruzínske úrady, vychádzajúc z národných záujmov, sa nebudú podieľať na hospodárskych a finančných sankciách, uvalených západnými krajinami na Rusko kvôli situácii okolo Ukrajiny“. Uviedol to v piatok gruzínsky premiér Iraklij Garibašvili.

„Zoznámili sme sa s konaním našich medzinárodných partnerov, ktoré nasledovalo po vypuknutí vojenskej operácie na Ukrajine. Mám na mysli zavedenie hospodárskych a finančných sankcií. Chcem jasne a jednoznačne povedať, že Gruzínsko sa nebude zúčastňovať na finančných a ekonomických sankciách, berúc do úvahy naše národné záujmy a záujmy obyvateľstva. Sankcie by iba poškodili našu krajinu a naše obyvateľstvo“, podotkol Iraklij Garibašvili. „Preto ako predseda vlády, ktorý je zodpovedný za domácu aj zahraničnú politiku, berúc do úvahy národné záujmy, sa budem riadiť iba záujmami našej krajiny“, zdôraznil vo svojom vystúpení pred novinármi gruzínsky premiér.

Bezpochyby, tejto postoj gruzínskej vlády prekvapí mnohých politikov v EÚ a za oceánom, ale Garibašvili vysvetlil, prečo sa gruzínska vláda rozhodla konať podobným spôsobom:  „Musíme zostať pokojní. Gruzínsko nie je v nebezpečenstve. Vďaka našej národnej politike, pragmatickej a založenej na našej politike národných záujmov, sa nám počas týchto deviatich rokov podarilo dosiahnuť mier a stabilitu v krajine“. Na otázku novinárov, či má letieť do Kyjeva, predseda vlády odpovedal, že by to nemala byť návšteva kvôli návšteve a dodal, že okrem iného je vzdušný priestor Ukrajiny uzavretý.

Premiér Iraklij Garibašvili pripomenul aj vojenský konflikt medzi Gruzínskom a Ruskom v roku 2008 a opäť obvinil bývalú vládu krajiny pod vedením tretieho prezidenta Michaila Saakašviliho z toho, že v roku 2008 nezabránila vojne s Ruskom. „Chcem vám pripomenúť  rozhovor s Condoleezzou Riceovou (bývalou štátnou tajomníkom USA – pozn. aut.), ktorá  poskytla rozhovor pred niekoľkými dňami pre CNN, kde pripomenula, že vtedajšia americká vláda presviedčala prezidenta Saakašviliho, že Rusko začne vojnu a že by mal urobiť všetko, aby tomu zabránil, ale to neurobil“.

„Spomínam si na pripomienky iných amerických priateľov, ktorí tvrdili, že vojna nebola v roku 2008 nevyhnutná. Dalo by sa celkom úspešne zabrániť vtedy vojne“, zdôraznil Iraklij   Garibašvili. Gruzínsky premiér podčiarkol, že vtedajšie vedenie Gruzínska „na pokyn Saakašviliho podpísalo zradné uznesenie a ozbrojený konflikt vyvolala gruzínska strana“.

V tom čase, keď USA, všetky členské štáty Európskej únie a niektoré ďalšie krajiny uvaľujú sankcie na Rusko, čím, bezpochyby, poškodia aj vlastné hospodárstvo, Gruzínsko uprednostnilo vlastné záujmy, záujmy svojej krajiny a ľudu a nezúčastní sa na sankčnej vojne s Ruskom. Mnohých tento postoj prekvapí, ale Tbilisi koná podľa príslovia „vlastná košeľa je bližšia“. Časť svetovej verejnosti, politikov, vlád a médií tento postoj odsúdi, ale iní to označia za pragmatické, premyslené a štátnické konanie v záujme ľudu svojej krajiny.

 

Zdroje:

პრემიერის თქმით, საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ სანქციებს არ შეუერთდება, Civil.ge, 25.2.2022

ირაკლი ღარიბაშვილი: ჩვენ ვდგავართ უკრაინის გვერდით, სუვერენულ სახელმწიფოზე სამხედრო შეტევა მიუღებელია, Gruzinform, 25.2.2022

სალომე ზურაბიშვილი: დღეს, როცა უკრაინა ცდილობს, გაუმკლავდეს უმძიმეს ვითარებას, საქართველო მის გვერდზე დგას, Gruzinform, 25.2.2022

Грузия не присоединится к санкциям против России – премьер Гарибашвили, Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda, 25.2.2022

Грузия не присоединится к санкциям Запада против России, News Georgia, 25.2.2022

Гарибашвили считает, что Грузия в 2008 году могла избежать войны с Россией, News Georgia, 25.2.2022

Премьер Грузии не видит необходимости в проведении заседания Совета безопасности, News Tbilisi, 25.2.2022

По словам премьера, Грузия не присоединится к санкциям против России, Civil.ge, 25.2.2022

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply