História Monsanto – viditeľné a hmlisté súvislosti

Add Comment

Korporácia Monsanto je nadnárodná agrochemická spoločnosť pôsobiaca v sektore poľnohospodárstva. Je najväčší svetový producent herbicídu glyfosát, predávaného pod obchodnou značkou Roundup, ako aj líder v oblasti GMO. Temná minulosť tejto firmy zahŕňa produkciu polychlórovaných bifenylov a pesticídnej zmesi Agent Orange, ktorá bola vo Vietnamskej vojne využitá ako chemická zbraň. Na následky použitia tejto látky zomreli státisíce ľudí a tisícom malých detí spôsobila vývojové poruchy. Monsanto je tiež kritizované zo záplavy indického trhu GMO semenami bavlny, ktoré zapríčinili masové samovraždy domácich farmárov a zamlčovania faktov o svojich produktoch, ktoré sú podľa nezávislých výskumov pre zdravie človeka a životné prostredie škodlivé.

1901: Spoločnosť založil John Francis Queeny, člen naoko rímskokatolíckeho rádu Maltézskych rytierov. BBC opísala tento rád ako „veľkú medzinárodnú humanitárnu organizáciu“ (prehnané mainstreamové chválospevy vyvolávajú podozrenie, obzvlášť pri dnešných tendenciách zosmiešňovania kresťanského učenia). Patria sem prominentní členovia svetových vlád, tajných služieb, bánk, veľkých médií a vojensko-priemyselného komplexu, čo príliš nesúhlasí so stanovenými cieľmi skupiny o „chudobe, čistote a poslušnosti“. Podľa niektorých je tento rád, ktorý má status stáleho pozorovateľa v OSN, len ďalšou zo slobodomurárskych odnoží. Farmaceutický veterán Queeny sa oženil o Olgou Mendez Monsanto, podľa ktorej je firma pomenovaná. Prvým produktom bol chemický sacharín predaný Coca-Cole ako umelé sladidlo (u potkanov vyvolal rakovinu močového mechúra a dlhodobé účinky na človeka neboli overené). Hoci vláda o sacharínovej neistote vedela, továreň žalovala a chcela výrobu stopnúť, súd prehrala, čím sa otvára Pandorina skrinka Monsanto a otravy obyvateľstva cez nealkoholické nápoje.

1920: Monsanto expanduje do priemyselných chemikálií a liekov, stáva sa najväčším výrobcom aspirínu a (nie bezpečnej) kyseliny acetylsalicylovej na svete. Je to tiež éra, keď sa planéta bezhlavo ženie za zavedením polychlórovaných bifenylov (PCB). „PCB boli považované za priemyselný zázrak – olej, ktorý nehorí, odolný voči degradácii a takmer s neobmedzeným použitím. Dnes sú PCB považované za jednu z najvážnejších chemických hrozieb pre planétu. Široko používané ako mazivá, hydraulické kvapaliny, rezné oleje, vodotesné nátery a tekuté tmely sú silné karcinogény, zapletené pri poruchách reprodukčných, vývojových a imunitných. Svetové centrum ich výroby bol závod Monsanto na okraji východného St.Louis, Illinois, ktoré má najvyššiu mieru úmrtí plodu a predčasných pôrodov v štáte“.

1930: Monsanto produkuje svoje prvé hybridné osivo a expanduje do prostredia saponátov, mydiel, priemyselných čistidiel, syntetického kaučuku a plastov.

1940: Monsanto začalo s výskumom uránu, ktorý mal byť použitý v projekte Manhattan prvej atómovej bomby (tá bola neskôr zvrhnutá na Hirošimu a Nagasaki, čím zabila stovky tisíc japonských, kórejských a amerických občanov a otrávila ďalšie milióny). Spoločnosť pokračuje vytvorením pesticídov so smrtiacim dioxínom, ktorý otrávi mnohé zásoby potravín a vody. Neskôr bolo odhalené, že Monsanto neoznámilo prítomnosť dioxínu v širokom spektre produktov, ktoré zničili mnohé biotopy.

1950: Úzko spojené s Walt Disney Company, Monsanto vytvára niekoľko atrakcií v Disneyho Tomorrowlande, ktoré hlásia slávu chemikálií a plastov. Ich „dom budúcnosti“ bol skonštruovaný výlučne z toxických a biologicky nerozložiteľných plastov.

1960: Monsanto, spolu so svojim partnerom DOW Chemical, produkuje Agent Orange na použitie vo Vietnamskej vojne. Výsledok? Viac ako tri milióny poznačených, pol milióna mŕtvych civilistov, pol milióna vietnamských detí narodených s vrodenými poruchami a tisíce amerických vojenských veteránov dodnes trpí alebo umiera na účinky. Pri súdnych procesoch Monsanto argumentovalo vlastnými štúdiami o bezpečnosti dioxínu, hoci interné memorandá naznačujú vedomosť o opaku. Neskoršia správa z procesov v roku 2002 pripúšťa, že „o dôkazoch, ktoré preukazujú zotrvanie zlúčenín a ich univerzálnu prítomnosť v prostredí, niet pochýb“. Monsanto, v spolupráci so slávnou I.G. Farben, taktiež predstavuje kontroverzný aspartam.

 

1970: Partner firmy, G.D. Searle, produkuje viac ako 100 lživých štúdií o bezpečnosti aspartamu, zatiaľ čo vedecký výskum vládnej FDA (Správa potravín a liečiv) odhaľuje jeho vplyv na tvorbu nádorov a masívnych dier v mozgoch potkanov. FDA iniciuje vyšetrovanie pre „vedomé skresľovanie záverov, skrývanie podstatných faktov a vytváranie nepravdivých vyhlásení“ vo vzťahu k bezpečnosti aspartamu. Searle si následne volá na pomoc prominentného Donalda Rumsfelda s politickým vplyvom. O niekoľko mesiacov neskôr dostáva Samuel Skinner „ponuku, ktorú nemožno odmietnuť“, sťahuje sa z vyšetrovania, rezignuje na svoj post v kancelárii americkej prokuratúry a začína pracovať pre Searlovu advokátsku kanceláriu. Mafiánske praktiky zabezpečili, že nikto sa dostatočne dlhý čas neodvážil vystúpiť alebo vyšetrovať činnosť tejto korporácie.

1980: Uprostred nesporného výskumu o toxicite aspartamu a petície komisára FDA Jereho Goyana za vyradenie látky mimo trh, Rumsfeld žiada Reagana o láskavosť v deň jeho nástupu do funkcie. Reagan „nespoľahlivého“ Goyana prepúšťa a do čela FDA sa dostáva „poslušný“ Arthur Hayes Hull. Udalosť sa stáva smutnou iróniou, keď Reagan, známy nadšením pre želé cukríky, začína trpieť Alzheimerovou chorobou, ktorá je jedným z účinkov konzumácie aspartamu. Searlov skutočný cieľ však bolo schválenie aspartamu v nealkoholických nápojoch, hoci rozsiahle štúdie odhalili, že pri teplotách nad 30 stupňov Celzia sa „rozkladá na známe toxíny diketopiperazín (DKP), metanol a formaldehyd“ a stáva sa oveľa nebezpečnejší než v práškovej forme.

 

1985: Národná asociácia nealkoholických nápojov (NSDA) je spočiatku hore nohami a bojí sa budúcich súdnych procesov kvôli spotrebiteľom, ktorým konzumácia spôsobí trvalé ujmy alebo úmrtie. Keď Searle preukáže, že kvapalný aspartam je oveľa návykovejší ako kokaín, NSDA je presvedčená, že gigantické zisky z predaja ľahko vykompenzujú prípadnú budúcu zodpovednosť. Monsanto kupuje firmu a formuje dcérsku spoločnosť (pre aspartam) NutraSweet Company. Keď zástupy nezávislých vedcov idú opäť do útoku, Monsanto odpovedá podplácaním Národného inštitútu rakoviny a poskytnutím vlastných podvodných štúdií o tom, že formaldehyd rakovinu nespôsobuje a aspartam môže na trhu zostať. Medzi známe účinky jeho požitia patrí „mánia, zlosť, násilie, slepota, bolesť kĺbov, únava, bolesť na hrudi, nespavosť, otupenosť, depresia, slabosť, kŕče, úzkosť, mdloby a hnačka. Vyvoláva ochorenia (alebo im podobné) ako cukrovka, roztrúsená skleróza, lupus, epilepsia, Parkinsonova choroba, nádory, neplodnosť, fibromyalgia, Alzheimerova choroba atď.

 

80 % podaných sťažností na FDA sa týka prídavných látok ako aspartam, ktorý je dnes vo viac ako 5000 produktoch, vrátane limonád, športových nápojov, cukríkov, žuvačiek, mrazených dezertov, koláčov, vitamínov, liečiv, instantných nápojov, dojčenských výživ atď. Uprostred všetkých úmrtí a chorôb, spomínaný Arthur Hull rezignuje pod mrakom korupcie a okamžite je najatý Searlovou firmou pre styk s verejnosťou ako vedecký konzultant. Nie, to nie je vtip. Monsanto, FDA a regulačné zdravotnícke agentúry sa tak stávajú jedným a tým istým kartelom.

1990: Monsanto míňa milióny na porazenie štátnej a federálnej legislatívy a je nespočetnekrát obvinené zo zodpovednosti za ochorenia svojich zamestnancov, okolitých obyvateľov a vrodených porúch detí (jedna žaloba sa týkala podávania rádioaktívneho železa 829 tehotným ženám na zistenie, čo sa s nimi stane). Milióny ako odškodné sú však považované za nízke náklady na podnikanie a vďaka FDA, Kongresu a Bielemu domu, biznis bujnie.

1994: FDA schvaľuje ďalšiu „dobrotu“ – syntetický rastový hormón hovädzieho dobytka (rBGH), vyrobený z geneticky modifikovanej baktérie e.coli, a to napriek pobúreniu vedeckej komunity. Zákony biznisu argumentujú, že nakazené mlieko plné antibiotík a hormónov je nielen bezpečné, ale prospešné. Čo je ešte horšie, mliekarenské spoločnosti, ktoré tento produkt odmietli a označovali svoje výrobky „rBGH free“, boli žalované Monsantom za „nespravodlivú výhodu voči svojim konkurentom“, čo v preklade znamená „áno, vieme, že rBGH je pre ľudí škodlivý, ale nie je v poriadku, keď ohlasujete jeho neprítomnosť vo svojich produktoch“.

1995: Vyrábať sa začínajú geneticky modifikované plodiny, ktoré sú tolerantné voči toxickému herbicídu Roundup. Abnormálna repka olejná, sójové bôby, kukurica a bavlna sa presadzujú ako „bezpečnejšie a zdravšie“ alternatívy na trhu. Keďže sú schopné „vlastného opeľovania“, agenda zničenia včelstva je len ďalším znakom zla a ich úbytok začína dávať zmysel. Keď sa včely pokúšajú opeliť GMO rastliny alebo kvety, otrávia sa a zahynú. Kolaps včelích kolónií bol uznaný a trvá od zavedenia prvých GMO plodín. Pre zalepenie očí verejnosti si Monsanto kupuje firmu Beeologics pre výskum kolapsu včelstiev, a tak sa z vinníka stáva „preventívne pôsobiaci vedec“. Do popredia sa znovu tlačí Roundup, ktorý pácha genocídu prirodzených plodín, hmyzu, zvierat a zároveň ničí ľudské zdravie spolu so životným prostredím.

Hoci sú Roundup tolerujúce plodiny navrhnuté tak, aby boli toxické pesticídy vydávané za jedlo, v EÚ boli zakázané, ale nie v Spojených štátoch (spomeňme zmluvu TTIP). Existuje nejaká súvislosť s tým, že Američania, napriek vysokej cene a dostupnosti zdravotnej starostlivosti, sú kolektívne najchorľavejší ľuďia sveta? Biznis hovorí: „Samozrejme, že nie!“ Celý plán vedie k finálnemu prinúteniu poľnohospodárov na celom svete používať iba tieto toxické semená. Aby tí, ktorí ich odmietnu, boli vyháňaní, žalovaní a utláčaní a aby prirodzenému poľnohospodárstvu nebolo umožnené pod chemickými útokmi prežiť. Ďalším krokom je skupovanie všetkých semenárskych firiem v snahe vyhladiť akéhokoľvek rivala, ktorý by mohol narušiť monopol nad potravinami bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú bezpečné. Človek by si myslel, že spoločnosť (mnohými vinená z eugenických a genocídnych zámerov) bude na svoju GMO potravu hrdá, ale zakazuje ju jesť dokonca aj svojim zamestnancom. Je celkom logické, že kŕmenie chudobných národov a Američanov touto modifikovanou hrôzou sa podáva ako prostriedok ukončenia hladu, keďže mŕtvi jedlo nepotrebujú.

2000: Monsanto ovláda najväčší podiel na svetovom trhu s GMO. Na druhej strane, vláda USA investuje stámilióny do leteckých postrekov Roundup. Úhyn rýb, zvierat a nárast respiračných ochorení a rakoviny u ľudí sa považuje za neobvyklú náhodu. Dochádza k splynutiu s Pharmacia&Upjohn, ďalším fúziám a tajným partnerstvám, ktoré sú snahou o vylepšenie imidžu a zabíjanie konkurencie. Keďže konglomerát DuPont je príliš veľký na spojenie, vytvára sa tiché partnerstvo, sťahujú sa existujúce patentové žaloby a zdieľajú sa technológie k vzájomnému prospechu.

Všetko ale nejde tak ľahko, keď je gigant opakovane žalovaný za spôsobenie chorôb, dojčenských deformít, smrti a nezákonné vypúšťanie PCB do podzemných vôd. Súčasne sú perzekvovaní „tvrdohlaví“ farmári, ktorí odmietajú toto osivo. Ich podnikanie je ovplyvnené naviatím GMO semien zo susedných fariem, ktoré ničia ich organickú úrodu a farmári sú aj vďaka súdnym sporom odsúdení k bankrotu (ako príklad slúži 100 tisíc bankrotov indických farmárov kvôli GMO plodinám a následné samovraždy). Korporácia situáciu samozrejme využila a mediálne roztrúbila „asistenciu a pomoc drobným poľnohospodárom“ darovaním práve tých produktov, ktoré krachy spôsobili. Forbes vyhlasuje Monsanto za „firmu roka“.

Znepokojujúci je tiež fakt, že Whole Foods, údajne organická, prírodná a voči prostrediu šetrná korporácia, robí skutky presne opačné. Odmietla podporiť Návrh 37 o označovaní GMO v Kalifornii a prispela k „pochovaniu“ kroku ku transparentnosti. Dôvod? Whole Foods už dávno s Monsantom paktuje a tajne napcháva svoj predražený „prírodný a organický“ tovar pesticídmi, GMO, rBGH, hormónmi a antibiotikami. Teda je jasné, prečo povinné označovanie nechceli. Samozrejme dnes, keď sa k označovaniu prikláňa vyše 20 biotechnologických spoločností vrátane WalMart, Pepsico a ConAgra, Whole Foods vidí šancu na zachovanie si tváre a oznamuje povinné označovanie svojich produktov obsahujúcich GMO od roku 2018!

A ak si myslíte, že v ostatných sa ozvalo svedomie, prebuďte sa. Jednoducho reagujú na verejný protest a manipulovateľné označovanie GMO obíde každú skutočnú zmenu, čím sa zachová súčasné status quo. Navyše Monsanto so svojimi kumpánmi (Archer Daniels Midland, Sodexo a Tyson Foods) presadzujú a sponzorujú zákony (Food Safety Modernization Act of 2009: HR 875), ktoré dajú korporáciám virtuálny monopol na ovládanie všetkých potravín všade. Tie obsahujú tvrdé tresty, pokuty a väzenie pre tých, ktorí nepoužívajú chemikálie a hnojivá na svojej vlastnej záhrade. Pokračovaním je absurdná rezolúcia HR 933, ktorú Obama tiež podpísal. Tento zákon hovorí, že bez ohľadu na škodlivosť GMO plodín a devastáciu krajiny, nemôžu americké federálne súdy zabrániť Monsantu v ich sadení (a je vlastne nad zákonom).

Mnohé odvážne krajiny naďalej usvedčujú Monsanto zo zločinov proti ľudskosti a zakazujú jej prítomnosť na svojom území. Faktom zostáva, že nesvojprávni a zapletení politici zúfalo tlačia právne predpisy pre ochranu a expanziu tejto firmy. Bdelý občan však dávno vidí, že je uvádzaný do omylu zo strany korporátnych podvodníkov a vládnych zločincov opojených mocou, riadením a chamtivosťou, ktorí podporili tvorbu neovládateľných „too big to fail“ monštier a šeliem.

Zdroje: Centre for Research on Globalization; The Intercept; International Business TimesGreenMedInfoMDPI; International Agency for Research on Cancer; bestmeal.infoEuropean Food Safety Authority; Monsantosourcewatch.info 12, 3, 4, 5, 6JECH Online; The Empire of I.G.Farben; Reuters 12, 3; govtrack.usWikipediaChemical Research in Toxicology; pubmed.gov1, 2, 3, 4; PR WatchWall Street Journal; CounterPunchVital Earth Minerals; US Food and Drug Administration; Liberty Voice; Greenpeace; Forbes

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

  & Časopis