Historická, etická a sociálna perspektíva kyborgov

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Shutterstock

Upgrade človeka sa týka oblasti moderných technológií, ktorá sa snaží aktívne prepojiť biológiu, nanotechnológiu, moderné materiály a neurologické prvky s inými informáciami, aby zabezpečili vylepšenie alebo vopred stanovené vlastnosti.

Koncepcia, ktorá by mohla zvýšiť silu, pevnosť, vytrvalosť alebo výkon ľudského tela, aby bolo schopné poraziť svojich nepriateľov a/alebo prežiť nebezpečenstvá konfliktu, je predmetom veľkého záujmu armád po celom svete. Myšlienka takzvaného vylepšovania človeka – aj keď je v súčasnosti prepojený s modernými dátami, nebola vždy taká ako dnes.

V dávnych dobách človek navrhol jednoduché brnenie a zbrane z kože, železa a dreva, aby kompenzoval nedostatok surovej sily a ďalšie obmedzenia stanovené telom, ako sú náchylnosť na choroby, odolnosť voči prírodným živlom, fyzické a psychické vyčerpanie, strach alebo hlad. Počas križiackych výprav vyvolávali asasíni (stredovekí perzskí atentátnici a sekta šiitského islamu) nebojácnosť a silu prostredníctvom psychotropných látok, čím nastavili myseľ na boj. Niet pochýb o tom, že od primitívnych externých vylepšení ubehli dlhé stáročia. Centrálna téma však zostáva identická: rozšíriť a vylepšiť ľudskú myseľ a telo, aby sa stalo dokonalým strojom prežitia.

Najstaršie vyobrazenie tela s mechanickými svalmi sa objavilo vo sfére sci-fi už v roku 1868, keď americký autor Edward Sylvester Ellis vydal krátky román Parný človek prérie. Predstavoval obrovský parný stroj v tvare humanoida, ktorý ťahal za sebou svojho tvorcu na vozíku rýchlosťou 90 km/h. V 60. rokoch, tesne pred odevom Ironmana od Marvel Comics, Pentagón privítal reálne návrhy robotických oblekov, ktoré by viedli k vynálezu ľudského tanku vybaveného posilňovačom riadenia a brzdami, schopného fungovať rýchlejšie, zdvíhať ťažké predmety a s imunitou voči bakteriologickým zbraniam, jedovatým plynom, teplu a žiareniu z jadrových výbuchov. Neil Mizzen, inžinier spoločnosti Cornell, zakrátko vyvinul nositeľný exoskelet s hmotnosťou 16 kilogramov, o čom informoval magazín Popular Science v novembri 1965. Nazval ho oblekom supermana alebo ľudským zosilňovačom, ktorý dokázal zdvihnúť takmer pol tony jednou rukou.

Navyše už to nie je len vylepšené telo, ale aj myseľ. Projekty Telepathy a Mind Control počas studenej vojny sú neslávnou ilustráciou snahy o mentálne preformátovanie, pri ktorom sa prekračujú úrovne vedomia bežných ľudí. Správa leteckej základne Wright-Patterson v Ohiu odhalila, že americká armáda aplikuje slabé elektrické výboje upravenými súpravami do mozgu, konkrétne do mozgovej kôry leteckých posádok a pilotov, aby zvýšila ich duševnú kapacitu a schopnosť tzv. multitaskingu. Informáciu potvrdil vedecký žurnál Frontiers in Human Neuroscience v závere roka 2016, keď publikoval štúdiu Justina Nelsona.

Moderný pohľad na kyborgov

USA nie sú jedinou krajinou, ktorá sa pokúša zmeniť bežných vojakov na supervojakov. Už za čias Sovietskeho zväzu existovali plány na kríženie ľudí s ľudoopmi, aby vytvorili armádu odolnú voči bolesti, ktorá sa nebude sťažovať napr. na kvalitu jedla. Podľa súčasných ruských médií nezaostávajú ani v téme moderných exoskeletov s „manažmentom“ mysle. Údajne ich dostane armáda už v najbližších rokoch, keď budú vojakov v zdokonalenom obleku ovládať mozgovými vlnami so schopnosťou nadľudskej sily a vytrvalosti.

AUTOR: Ján Horváth

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár