Hrozba občianskej vojny vo Francúzsku

· Čas čítania: 3 min.

Z iniciatívy Jeana-Pierra Fabre-Bernadaca, dôstojníka z povolania, asi dvadsať generálov, sto vyšších dôstojníkov a viac ako tisíc ďalších vojakov podpísalo výzvu na návrat cti a povinnosti do politiky.

„My, ktorí aj na dôchodku zostávame francúzskymi vojakmi, nemôžeme za súčasných okolností zostať ľahostajní k osudu našej krásnej krajiny. Naše trikolóry nie sú len kúskom látky, symbolizujú tradíciu tých, ktorí v priebehu rokov bez ohľadu na farbu pleti alebo vieru slúžili Francúzsku a dali zaň život. Na týchto vlajkách nájdeme zlatými písmenami slová „Česť a vlasť“. Naša dnešná česť však spočíva vo vypovedaní rozpadu, ktorý postihuje našu vlasť,“ píše sa v liste.

Rozpad podľa jeho autorov zapríčinil šíriaci sa islamizmus. Ďalej sa v liste spomínajú územia, predmestí, ktoré sa menia na getá, kde neplatia zákony: nesmie existovať žiadne mesto alebo okres, kde by neplatili zákony republiky“. V liste sa ďalej kritizujú aj zásahy proti žltým vestám a volajú po zásahu zodpovedných:

„Avšak my, služobníci národa, ktorí sme vždy boli pripravení položiť život, nemôžeme byť pasívnymi divákmi tvárou v tvár takýmto činom. Je preto nevyhnutné, aby tí, ktorí riadia našu krajinu, našli odvahu na odstránenie týchto nebezpečenstiev. K tomu často stačí bez uplatňovať existujúce zákony. Pamätajte, že rovnako ako my, aj veľká väčšina našich spoluobčanov má dosť Vášho mlčania a vinného mlčania . „Takže, dámy a páni, dosť otáľania, hodina je vážna, práca je kolosálna; nestrácajte čas a vedzte, že sme pripravení podporovať politiku, ktorá bude brať do úvahy ochranu národa. Na druhej strane, ak sa nič neurobí, laxnosť sa bude v spoločnosti neúprosne ďalej rozširovať, čo v konečnom dôsledku spôsobí výbuch a zásah našich aktívnych spolubojovníkov do nebezpečnej misie ochrany našich civilizačných hodnôt a  ochrany našich krajanov na národnom území. Ako vidíme, už nie je čas otáľať, inak zajtra občianska vojna ukončí tento narastajúci chaos a úmrtí, za ktoré budete niesť zodpovednosť, bude tisíce.“

List spôsobil škandál a francúzsky predseda vlády Jean Castex ho označil za iniciatívu, ktorá je proti všetkým republikánskym princípom, a tiež vojenskej cti a povinnostiam.“ Náčelník generálneho štábu Francois Lecointre uviedol, že voči signatárom listu vyvodí zodpovednosť.

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová označila výzvu za neprijateľnú a vyhlásila, že bude mať následky. Armáda tu nie je preto, aby viedla nejakú kampaň, ale aby bránila Francúzsko a chránila Francúzov,“ uviedla s tým, že pre skupinu chystá sankcie. Podľa francúzskych zákonov môžu vojaci vo výslužbe v prípade, že sa previní proti predpisom, prísť o svoje hodnosti a dôchodky. Vojaci v aktívnej službe môžu byť postavení pred armádny tribunál, a mohlo by im hroziť až päť rokov väzenia.

Odpoveď na vyjadrenia vlády na seba nenechala dlho čakať. Na stránkach Valeurs actuelles  bol uverejnený ďalší takýto list. Autori listu si priali zostať v anonymite a ich mená ani hodnosti tak nie sú známe. V texte sa však označujú za predstaviteľov mladšej generácie vojakov, ktorá prešla konflikty v Afganistane, Mali, Stredoafrickej republike alebo protiteroristickými operáciami vo Francúzsku.

V liste sa ohradili proti postoju vlády: Starí generáli sú bojovníci, ktorí si zaslúžia úctu. Vy sa k nim správate, akoby sa dopustili vzbury. Oni sa ale previnili len tým, že milujú túto krajinu a zarmucuje ich jej viditeľný úpadok. Je teda na nás, ktorí pred nedávnom vstúpili do služby, aby sa do veci vložili.

V druhom liste hovoria o úpadku ktorý je predzvesťou občianskej vojny, a preto autori a signatári vyzývajú zodpovedných k riešeniu situácie. Situácia je neudržateľná, graduje a neriešením situácie sa strety iba zhoršujú. K napätiu v spoločnosti prispieva aj príjmová polarizácia a dopady pandémie.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. Ďalší list Macronovi: Vo Francúzsku hrozí občianska vojna a vy to veľmi dobre viete!, cas.sk, 05.2021
  2. Dvacet vysloužilých generálů hrozí Macronovi pučem, pokud nezatočí s islamisty, novinky.cz, 4. 2021
  3. Macronovi hrozí pučem. Zastavte islamisty, nebo…, píší staří generálové, idnes.cz, 27. 4.  2021
  4. Pour un retour de l’honneur de nos gouvernants » : 20 généraux appellent Macron à défendre le patriotisme,com, 21.4. 2021
  5. Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku, idnes.cz, 5 2021
  6. Signez la nouvelle tribune des militaires, valeursactuelles.com, 14.5. 2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár