Inflácia straší obchodníkov s peniazmi čoraz viac

· Čas čítania: 2 min.

Po naštartovaní vakcinácie dochádza k postupnému znižovaniu doteraz vykazovaných počtov nakazených, vyliečených a bohužiaľ aj zomrelých. Z dôvodu menových stimulácii centrálnych bank a fiškálnych opatrení vlád sa miliardové balíky peňazí „investovali“ najviac do záchrany pracovných miest, ktorých dôsledkom je nárast deficitu verejných financií k nižšiemu rastu HDP. Nikto nemôže počítať, že tento stav bude trvať večne a tak sme právom zvedaví, kedy sa peniaze zo spomínaných zdrojov budú investovať do projektov, ktorými nielen obnovíme úroveň ekonomiky pred krízou tak, aby jej vyššia pridaná hodnota umožnila od budúceho roka znižovať deficit verejných financií k HDP.

Jedným z prvých predpokladov bude stabilita vlády s čím sú problémy vo viacerých krajinách EÚ, vrátane Česka a Slovenska. Dôvodom uvedeného konštatovania je, že nestabilné vlády sú viac náchylné „sľubovať“ svojím voličom viac, ako si domáca ekonomika môže dovoliť, za čo napokon zaplatíme všetci. Vlani na koronavírus doplatili slovenské banky, ktorým zisky poklesli o niekoľko desiatok percent a preto začali so znižovaním počtu pobočiek a teda aj počtu zamestnancov. Dôvod?

Bankové podnikanie z dôvodu digitalizácie nevyžaduje fyzickú prítomnosť zamestnanca, ale ani klienta, k čomu určite prispela dožívajúca pandémia. Predstava bankárov zriadiť v uvoľnených priestoroch investičné a úverové  poradenstvo „vystrašilo“ finančných sprostredkovateľov, ktoré sa možno budú viac venovať digitálnym menám, keďže všade prítomná očakávaná vyššia inflácia už vystrašila čoraz viac domácnosti ale aj podnikateľov.

Americké v pluse a slovenské v mínuse

Bankový sektor je súčasťou finančného trhu, na ktorom sa však obchoduje viac s dlhopismi a akciami. Ich pohyb je na oboch stranách Atlantiku rôzny, čo na strany investorov vyvoláva oprávnené špekulácie. Prečo sú americké štátne dlhopisy výnosnejšia ako európske, z ktorých sú aj slovenské dokonca záporné? Dôvodom je terajšia hospodárska politika amerického prezidenta, ktorý sa rozhodol k obrovskej stimulácii ekonomiky, čo samozrejme už spôsobilo rast výnosov amerických štátnych dlhopisov. Čo je ale zlá  správa pre všetkých investujúcich: financovanie deficitných štátnych rozpočtov sa viaže na americký dolár.

Ako to ovplyvní dôchodkové fondy bude závisieť od ich štruktúry v prospech dlhopisových či akciových investícii. Na prekvapenie viacerých, americký stimulačných balík bude v objeme okolo 2 biliónov dolárov financovaný aj vyššími firemnými daňami z doterajších 21 na 28 percent, ako aj so zavedením federálnych daní z podnikania amerických digitálnych firiem, ktoré doteraz neplatili dane tam kde podnikali, ale kde boli dane najnižšie.

V súvislosti s ohlasovanou daňovou reformou u nás, sa počíta s poklesom dani z príjmov fyzických a právnických osôb a nárastom spotrebných ako aj majetkových daní, zatiaľ bez vyčíslenia dopadov na náš štátny rozpočet.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár