Inflačné tlaky posilňujú postavenie digitálnych mien

· Čas čítania: 2 min.

Na hodinách ekonomiky sa doteraz učí, že keď je na finančnom trhu viac peňazí ako je množstvo vyrobených tovarov a ponúkaných služieb, zvyšujú sa ich ceny a tak dochádza k rastu inflácie, čo sa pre ekonómov pokladá za jeden zo štyroch makroekonomických ukazovateľov. Prečo doteraz inflácia nerastie, keď finančný trh je zaplavený nepredstaviteľnou masou lacných peňazí z útrob centrálnych bank nemusíme veľa špekulovať. Účastníci trhu totiž nevedia oceniť ich hodnotu a tak jediné čo nám tieto bezduché peniaze prinášajú, je rast cien nehnuteľností a akciových indexov, ktoré do výpočtu miery inflácie štatistické úrady nezapočítavajú. Keby ich započítavali boli by sme ešte viac vykazovali znehodnocovanie usporených peňazí v bankách a možno by sme viac prehodnotili doterajšiu investičnú stratégiu.

Inflácia predovšetkým vyhovuje dlžníkom, keďže ich dlhy sa tak reálne znižujú ale nevyhovuje sporiteľom, ktorým sa peniaze na účtoch viac znehodnocujú. Čo sa dnes v globálnej ekonomike deje keď zo všetkých strán sa nahlas hovorí o narastajúcej inflácie? Dôvodov je viac. A síce, vlády poskytujú na obnovenie pandémiou poškodenej ekonomiky stimulačné peniaze, ktoré v prípade americkej administratívy idú do biliónov US dolárov, ktorých vplyv presiahne hranice ich kontinentu. Treba počítať s narastajúcimi výnosmi štátnych dlhopisov, čo predraží požičiavanie peňazí národných vlád a teda aj zvýši ich zadlženosť.

Bitcoin nebude svetová rezervná mena

Na zvyšovanie inflácie vždy reaguje aj menová politika centrálnych bank zvyšovaním menových úrokov, ktoré ovplyvnia úroky v bankách na úvery a mali by aj na vklady. Ako to ovplyvní ceny nehnuteľností a akciových indexov nebudeme špekulovať, s čím ale treba počítať je rast dlhopisových výnosov z čoho budú mať radosť účastníci v druhom dôchodkovom pilieri.

Ďalším dôvodov zvyšovania inflácie je terajšie zvyšovanie cien surovín vo všetkých sektoroch ekonomiky, s následným dopadom na rast cien tovarov konečnej spotreby. Nikto nepočíta s inflačným šokom, ktorý by nastal vtedy keby inflácia prekročila 2 percentnú hranicu inflačného cieľa centrálnej banky. Nastali by problémy vo vzťahu svetových rezervných mien k cene bitcionov, ktorých hodnota sa dnes výrazne zvyšuje. Či by ale kryptomeny mohli prevziať niektoré funkcie svetových rezervných mien sa nerieši, ale ich prevod na bitciony by nás všetkých mohol zachrániť pred narastajúcou vyššou infláciou.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár