Izraelský generál prirovnal holokaust k dnešnému zaobchádzaniu s Palestínčanmi

Add Comment

Zástupca náčelníka štábu Izraelských ozbrojených síl (IDF), generálmajor Jair Golan počas svojho príhovoru pri príležitosti Dňa spomienok na obete holokaustu vyslovil slová ostrej kritiky do vlastných radov.

Golan vyjadril názor, že aj ľudia v Izraeli by si mali spytovať svedomie, keď to, čo sa dnes deje, prirovnal k spôsobom používaným Nemcami za nacizmu: „ Je strašné vidieť desivý vývoj, ktorý prebiehal v Európe ako celku, a konkrétne v Nemecku, pred nejakými 70, 80 a 90 rokmi a nachádzať dôkazy o rovnakých trendoch tu medzi nami, v roku 2016.“

Narážajúc na násilie páchané na Palestínčanoch pokračoval: „Musí nás to viesť k sebaspytovaniu, ako aj k zodpovednosti vedenia a kvalite našej spoločnosti. Musí nás to viesť k zásadnému prehodnoteniu, ako sa, tu a teraz, správame voči druhým.“ A dodal: „Nie je nič jednoduchšie ako nenávidieť cudzincov, nič jednoduchšie, ako miešať obavy a zastrašovanie.“

Ako príklad správania, ktoré by malo viesť k zamysleniu, uviedol incident z Hebronu, keď izraelský vojak Elor Azarija strelil do hlavy mladého Palestínčana Abd al-Fatah Jusri al-Šarifa, ktorý už ležal bezbranný na zemi po tom, čo ho Azarija najprv postrelil. Al-Šarif sa ho predtým údajne pokúsil bodnúť. Viac ako akt tejto samozvanej spravodlivosti je povážlivá masová podpora Azarijovi, za to, že vykonal „správnu vec“.

Generál Golan nezabudol v svojom prejave zdôrazniť, že je lojálnym Izraelčanom. Ne tieto praktiky upozorňuje preto, lebo podľa neho ohrozujú vyšší záujem Izraela. „Veríme v spravodlivosť našej veci, ale nie všetko, čo robíme, je spravodlivé,“ dodal.

Proti tomuto prejavu protestovali viacerí izraelskí politici, najmä minister školstva Naftali Benett, ktorý označil za neprijateľné prirovnávanie izraelských vojakov k nacistov. Golan pod tlakom politických predstaviteľov sa následne svoje vyjadrenia snažil zmierniť. Uviedol, že rozhodne sa príslušníci IDF nedajú porovnávať s nacistickými vojakmi. Chcel vraj len priniesť podnet na sebareflexiu a zamyslenie.

Zdroje: richardfalk.wordpress.comtheguardian.comdenik.cz

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.

Pridaj komentár

  & Časopis