Izraelský jazyk v USA

· Čas čítania: 2 min.

Počas posledných niekoľkých týždňov, keď izraelské ozbrojené sily stupňovali svoje brutálne násilie voči Palestínčanom v Jeruzaleme, dúfali mnohí v nejakú ostrú reakciu novej Bidenovej administratívy. Nič také však neprišlo. Namiesto toho sme opäť mohli počuť o tom, ako hlboko znepokojené je americké ministerstvo zahraničia krokmi, ktoré zhoršujú napätie a že izraelskí aj palestínski úradníci musia konať rozhodne s cieľom deeskalovať napätie.

Mnohí Palestínčania očakávali viac od členov zákonodarného zboru USA, no aj oni „obliekli“ svoje slová do eufemizmov. Člen Snemovne reprezentantov USA Andé Carson na twitteri uviedol, že je veľmi znepokojený snahou Izraela násilne vysťahovať Palestínčanov z ich domovov. Zástupkyňa Marie Newmanová vyzvala ministerstvo zahraničia, aby okamžite odsúdilo tieto porušenia medzinárodného práva a najmladšia kongresmankou v dejinách USA Alexandria Ocasio-Cortez označila kroky izraelskej armády za nehumánne a uviedla, že USA musia preukázať väčšie vedenie v oblasti ochrany palestínskych práv.

Len pred mesiacom v rozhovore s rabínom Michaelom Millerom, vedúcim Rady pre vzťahy so židovskými komunitami v New Yorku, hovorila napríklad aj o ocenení procesu, pri ktorom sú rešpektované všetky strany a o budovaní cesty k mieru. Vo všetkých týchto výrokoch viditeľne chýbajú slová, ktoré objektívne hodnotia situáciu v Palestíne, ako napríklad „okupácia“, „apartheid“, či „etnické čistky“. Je sklamaním, aj keď to nie je vôbec prekvapujúce, že americkí politici sa rozhodli používať taký jazyk, ktorý zahmlieva realitu izraelskej okupácie palestínskeho územia. Problém tu však nie je iba v tom, čo hovoria, ale aj v tom, prečo sú donútení takto rozprávať.

Toto je jazyk, ktorý vyvinula a už dlho presadzuje mocná izraelská loby v USA, aby mohla utláčať Palestínčanov tým, že tento izraelský apartheid a kolonializmus prekrúcajú, volajú po riešení konfliktov a mieri, zakrývajú nerovnováhu síl medzi okupantom a okupovanými a tlmia palestínske výzvy k spravodlivosti za izraelskú kolonizáciu Palestíny a vojnové zločiny. Skutočnosť, že americkí politici v celom spektre majú pocit, že sú nútení používať tento jazyk, odráža nielen výrazný vplyv, ktorý má izraelská loby v USA, ale aj štrukturálny rasizmus americkej spoločnosti a vlády.

Americká politika nemôže skutočne prijať hodnoty spravodlivosti, zodpovednosti a rovnosti, ktoré sú súčasťou palestínskych bojov, pretože je vytvorená tak, aby poskytovala biele výsady. A v tom sú USA veľmi podobné Izraelu: v oboch krajinách o vašich právach a možnostiach nevyhnutne rozhoduje váš rasový alebo etnický pôvod.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. Why American politicians cannot say the words ‘Israeli apartheid’, ALJAZEERA, 9.5.2021
2. Napätie v Jeruzaleme, pre Erdogana je Izrael krutý teroristický štát, Pravda, 9.5.2021
3. Izrael vynechal z vakcinácie proti COVID-19 Palestínčanov, Euractiv.sk, 8.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár