Je čas zrušiť povinné testy po covidovej sezóne. Sú veľmi nepresné

· Čas čítania: 4 min.

Už niekoľko týždňov vykazujeme pozitívnych pod hranicou falošnej pozitivity. Tá je podľa výrobcu antigénnych testov 0,7 % (viď specificita spoľahlivosti testov – aj to len pre symptomatických). Pozitivita za posledný víkend v SR bola 0,26%

Môžeme testovať stále dokola a budeme tu mať falošnú pozitivitu celé leto, hoci minulé leto celá Európa mala krivku nákazy a úmrtí dole. Viacerí na testovanie už nemajú čas a chuť a preto sa radšej zaočkujú. To bude jediný efekt testovania, ktoré dokonca najnovšie štúdie potvrdili ako riadne nepresné.

Koncom marca publikovali autori prestížnej vedeckej skupiny Cochrane výsledky analýzy 64 štúdií, ktoré testovali 16 rôznych antigénnych testov a 5 rôznych molekulárnych testov v Európe a USA. O antigénnom teste BioSensor Q, ktorý nakúpilo naše ministerstvo z Južnej Kórey, zistili následovné.

Pre príznakových ľudí zistili tieto falošné hodnoty: Z 1 000 osôb, 50 (5%) malo skutočne Covid-19. Pozitívnych však na teste vyšlo až 53. Z nich však 9 osôb nemalo Covid. Takže pri príznakových je falošná pozitivita 17%. 947 malo negatívny výsledok, no 6 z nich však bolo skutočne pozitívnych. Falošná negativita bola teda 0,6%.

Z týchto analýz v prípade čisto asymptomatických osôb vychádza, že až traja zo štyroch sú falošne pozitívni. Rátajme však, že v bežnej populácií prídu na antigénne testovanie aj ľudia s príznakmi. Taká štúdia sa uskutočnila v Dánsku, kde falošná pozitivita bola síce i čosi nižšia ako tá z analýzy Cochrane, ale len preto, že išlo zrejme o mix príznakových a bezpríznakových. Stále však falošná pozitivita vychádza značne vysoká. Každý druhý Ag otestovaný Dán s pozitívnym výsledkom bol totiž falošne pozitívny.
Obr. 1

Dáni medzi 1. februárom a 23. marcom otestovali antigénnym testom SD BioSensor Standard Q test 2 367 774 osôb a z nich 117 670 podstúpilo následne PCR test. Na základe toho zistili, tieto výsledky v tabuľke, ktoré publikoval dánsky Statens Serum Institut.

Až 45% pozitívnych bolo falošne pozitívnych. Falošne negatívnych bolo 1,7%. Z uvedenej tabuľky je zrejme, že až 47% SARS-CoV-2 pozitívnych antigénne testy neodhalia. Vedúca pre infekčnú pripravenosť Statens Serum Insitutu Tyra Grove Krause skonštatovala: „Žiaľ, musíme skonštatovať, že rýchlotesty sú riadne nepresné.“

Čo viac z toho vyplýva pre Slovenské národné testovanie? Ak naozaj každý druhý pozitívny je falošne pozitívny, tak za posledný víkend z takmer milióna otestovaných sme mali len 1 322 skutočne pozitívnych, ktorých test zachytil. To zachytenie nás stálo vyše 9 mil. Eur (vykonanie testu stojí 10 Eur), čo predstavuje šialených 6 876 Eur na zachytenie jednej osoby. Nákupom testov sme sa len viac zadĺžili, pritom za zlomok peňazí sme mohli zachrániť životy lacnými vitamínmi, ako ich odporúča občanom napr. Fínsko, ktoré prežilo zimu s minimálnym počtom úmrtí na Covid a bez lockdownov. Ich odporúčané dávkovanie (4 000IU=100 mg) nebolo podhodnotené ako to od našich odborníkov (1 000IU), aj to prišlo až v marci.

Obr. 2

Ak by však ľudia prekonali Covid-19, čo vitamín D3 podávaný profylakticky zľahčuje až o 90%, ako to potvrdilo už 75 odborných štúdií, nielenže by nemuseli zomierať, ale by si vytvorili aj imunitu na desaťročia a už nikto by sa nepotreboval očkovať. Ale čo by naši odborníci nedali, aby dogma očkovania ďalej žila a zabetónovala sa až do totality vakcinačnými pasmi či imunitnými certifikátmi? Hlavne, ak to nejde z ich vrecka. Teraz máme vitamín D3 zdarma zo slnka a pandémia je na ústupe ako pred rokom aj bez očkovania.

Jediným benefitom očkovania pre mladších zdravých ľudí je, že už nebudú musieť strácať čas testovaním s nepresnými výsledkami. Rizík je neúrekom, nielenže ide o najzabijáckejšie z doterajších vakcín, aké tu kedy boli, zároveň je tu hrozba ochorení po dlhšej dobe.

Neustále povinné testovanie mnohých nakoniec k očkovaniu dotlačí a ešte sa niektorí budú vychvaľovať svojou hlúposťou, že nezaočkovaných chránia mýtickou kolektívnou imunitou, keď ochrana týchto vakcín je na 6 mesiacov, čo je obdobie leta, keď vírus zabíja slnečné žiarenie.

AUTOR: Ing. Jana Ray Tutková, M. A. je ekonómka s postgraduálom z európskej politiky, ktorá vedie Centrum pre bioetickú reformu

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár