Je pripravený zákon, že nezaočkovaní by si mali za liečbu platiť

Foto: Martin Vlachynský INESS

Podľa zdravotníckeho analytika Martina Vlachynského z inštitútu INESS je rozhodnutie podstúpiť riziko nákazy pre drvivú väčšinu dospelých ľudí dobrovoľné. Považuje za legitímne, ak zákon umožní na súkromnej úrovni vyžadovať očkovanie, napríklad v prípade hromadných podujatí.

„Očkovanie už nie je len o posudzovaní zdravotných faktorov za a proti, ale stalo sa súčasťou signalizácie príslušnosti jednotlivca k rôznym politickým a názorovým skupinám, a to na oboch stranách,“ povedal Vlachynský, „väčšina opatrení, ako napríklad kontrola testov, aj tak bola a je v slovenskej realite iluzórna.“

Myslí si, že cesta späť už nie je možná a každý ďalší pokus rozdeliť ľudí na dve skupiny povedie k prehlbovaniu existujúcej priepasti.

Upozorňuje aj na nízku zaočkovanosť vekovej kategórie nad 80 rokov.

„Tento problém sa ale nevyrieši naháňaním nezaočkovaných dvadsaťročných na testy,“ pripomína.

„Istou motiváciou, najmä pre rizikové skupiny, by mohlo byť povinné podieľanie sa na nákladoch liečby COVID-19 pre nezaočkovaných, čo by z ekonomického hľadiska pomohlo riešiť problém ,čiernych pasažierov‘. Legislatíva na to už dávno existuje,“ upozorňuje Vlachynský a podľa jeho názoru by stačila by jednoduchá úprava zákona.

Ide priamo o zákon č. 363, podľa ktorého si môže zdravotná poisťovňa voči poistencovi nárokovať uhradenie nákladov, ktoré vynaložila na lieky, zdravotnícke pomôcky alebo dietetické potraviny poskytnuté poistencovi, ak mu boli poskytnuté preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu.

Znamená to, že ak pacient odmieta liečbu, ktorú navrhoval lekár, môže zdravotná poisťovňa žiadať finančnú spoluúčasť na liečbe od pacienta. Príkladom môže byť fajčiar s poškodenými pľúcami, ktorý aj napriek liečbe fajčí, alebo alkoholik, ktorý počas liečby pije.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Nezaočkovaní by si liečbu mohli hradiť. Zákon je na to pripravený, Pravda, 27.7.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár