Jo Coxová zabitá týždeň pred britským referendom. Cui bono?

Add Comment

Britský Birstall sa stal dejiskom vraždy labouristickej poslankyne Helen Joanne „Jo“ Coxovej, ktorá na mieste podľahla trom strelným a niekoľkým bodným zraneniam. Oficiálne vyhlásenie tvrdí, že dobodaný bol aj starší muž, ktorý chcel ženu brániť. Zatknutý v súvislosti s vraždou Jo Coxovej bol 52-ročný bývalý psychiatrický pacient Thomas Mair, ktorý mal údajne pri čine vykrikovať „Britain First“ (názov hnutia britských patriotov, ktoré manifestuje proti imigrácii a členstvu v EÚ). Sky News citovalo svedectvo o „chlapíkovi v baseballovej čiapke“, ktorý zabíjal zastaralo vyzerajúcou alebo ručne vyrobenou zbraňou.

41-ročná Jo Coxová, ktorá pracovala v snemovni od minulého roka, bola aktívnou zástankyňou zotrvania Veľkej Británie v Európskej únii, o ktorom sa má rozhodnúť 23. júna. Následkom včerajšej udalosti sú kampane oboch táborov pozastavené a ako Reuters píše, vražda „uvrhla júnové referendum o členstve v EÚ do zabudnutia“. Ako sa dalo očakávať, náskok prívržencov Brexitu sa postupne rozpúšťa v záplave mediálneho obviňovania a jemných psychologických asociácií a symbolov. Bloomberg, BBC a svetové agentúry poskytujú bohatý priestor očitému svedkovi, ktorý „počul výkriky Britain First“ z úst páchateľa minimálne dvakrát a táto zmienka sa stala samozrejmou súčasťou príbehu (niektoré plátky uvádzali dokonca, že útočník je obhajca Brexitu). To, že polícia tieto „výkriky“ považuje za sporné a ďalší svedkovia nič takého nepočuli, sa už nespomína. To, že Maria Eagleová, Coxovej kolegyňa zo snemovne, o „výkrikoch Britain First“ tweetovala, správu rozniesla a následne tweet zmazala, sa tiež nehovorí. Hoci sa stále nad motívom vznáša otáznik, mediálny šum, plný termínov „zdanlivo“ a „údajne“, vtláča do podvedomia konzumentov obraz politicky motivovanej vraždy, ktorá bola namierená proti poslankyni za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ.

Podľa rodinných príslušníkov, zatknutý Mair nevyjadroval žiadne politické postoje, nebol násilný a susedom, ktorí žili v rovnakom dome 40 rokov, sa staral o záhradu a domáce zvieratá. Niektorí ho označujú ako „samotára“. Reuters však v tom istom článku dodáva, že americké ľudskoprávne skupiny vedia o jeho väzbách na neonacistickú organizáciu National Alliance (NA) v 90. rokoch (ako je to s tým masovým sledovaním obyvateľstva?) a záujme o ich literatúru. Páchateľ a „krajný pravičiar“ mimochodom pred šiestimi rokmi navštevoval denné centrum pre dospelých s duševnými poruchami v Mirfield, s ktorým dobrovoľne pracoval na úprave miestnych parkov. Pre denník Huddersfield Daily Examiner vtedy povedal: „Môžem úprimne povedať, že mi to urobilo lepšie ako všetky psychoterapie a lieky na svete. Všetky problémy zmierňuje dobrovoľná práca. Ísť von a stretnúť nových ľudí je dobrá vec, ale podľa môjho názoru je dôležitejšia tá fyzická náročnosť a užitočnosť. Po skončení pocítite úspech, ktorý vás citovo obohatí a psychologicky naplní.

Položme si otázku: Dáva zmysel útok „brexiterov“ na zástancov britského zotrvania v EÚ v čase, keď Brexit v prieskumoch vyhráva? Prečo si „mentálne zaostalý jedinec“, ktorý sa o politiku (podľa svojho okolia) nezaujíma, vyberie na exekúciu štvrtok pred voľbami, ktoré rozhodnú o budúcnosti Veľkej Británie a Európskej únie? Komu môže záležať na tom, aby výsledkom tragédie a následne starostlivého mediálneho vedenia verejnej mienky bolo zmazanie náskoku „brexiterov“?

Jo verila a každý deň bojovala za lepší svet s energiou a chuťou do života…Nadovšetko by chcela len dve veci. Aby naše drahé deti vyrastali v láske a aby sme sa všetci zjednotili v boji proti nenávisti, ktorá ju zabila,“ povedal smutný manžel Brendan Cox.

Môžeme takmer s istotou očakávať, že vražda zákonodarkyne Coxovej bude maximálne spolitizovaná a využitá na obvinenie tých, ktorí chcú obmedziť imigráciu a hlasujú za odchod z EÚ. To, že sa dejú podobné činy práve v citlivom období ako je hlasovanie o Brexite, nie je neobvyklé. Dokonca sú už na scéne hlasy, aby sa referendum odvolalo ako „akt rešpektu“. Kulisy proeurópskej propagandy práve nastavujú desivý tón, kde rolu obete hrá európska jednota a každý, kto podporuje odchod z EÚ je obhajca nenávistného vraždenia (s asociáciou na mentálny stav páchateľa), ktorý neotvára náruč nadnárodnej vláde a cudzej kultúre.

Zdroje: Bloomberg 1, 2; Mirror 1, 2; Zero Hedge 12Daily MailThe Free Library; Britain First; InfoWarsSKY News; Breitbart 1, 2, 3Aangirfan BlogReuters; Politico; The Spectator

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

  & Časopis