JUDr. Čarnogurský ml.: Školy nemajú povinnosť kontrolovať testy detí ani testy rodičov

· Čas čítania: 5 min.

PRÁVNA DŽUNGĽA KOVID OBMEDZENÍ PRI VSTUPE DO ŠKOLY VYSVETLENÁ V SKRATKE. Právnu analýzu JUDr. Mag. Mgr. Jána Čarnogurského prinášame v plnom znení.

„Uvoľňovanie“ obmedzení ľudských práv a ponižovania potichu prechádza do novej fázy. Od pondelka môžu niektoré deti a žiaci znova navštevovať školu. Čo však musia a nemusia dodržať, aby do školy ísť mohli?

1. PROTIPRÁVNOSŤ TRVÁ

V prvom rade je potrebné uviesť, že všetky obmedzenia školskej dochádzky a ďalších ľudských práv vyhláškami hrdinského hlavného hygienika pána Mikasa je protiprávne aj naďalej. Ľudské práva je možné obmedzovať iba zákonom.

Avšak, pokiaľ vyhlášky príslušný súd alebo iný orgán nezruší, môžu ich školy, prevádzkovatelia alebo zamestnávatelia považovať za platné a záväzné. Zrušenie týchto protiprávnych aktov však po posledných novelách pani ministerky Kolíkovej trvá veľmi dlho, rádovo niekoľko rokov, takže ich nedodržanie môže znamenať siahodlhý a časovo náročný proces boja s tvrdohlavosťou a obmedzenosťou niektorých štátnych a školských orgánov.

2. AK SA CHCEME RIADIŤ VYHLÁŠKAMI

Pokiaľ považujeme všetky uznesenia vlády a vyhlášky hlavného hygienika za vykonateľné a chceme sa nimi riadiť, platí toto:

Ani žiaci a ani rodičia NEMUSIA posielať a odovzdávať škole kópie testov na kovid. Školy to častokrát vyžadujú cez Edupage, pričom vyžadujú, aby rodičia udelili aj príslušný súhlas na spracovanie osobných údajov v zmysle GDPR. Školy však nemajú právo podmieňovať vstup detí a žiakov do školy ODOVZDANÍM alebo ZASLANÍM kópie testu na kovid pracovníkom školy, ani súhlasom podľa GDPR na ich spracovanie. Podľa vyhlášky hlavného hygienika č. 187/2021 majú školy OPRÁVNENIE do testu žiaka a rodiča IBA NAHLIADNUŤ pred vstupom do školy.

Ak škola POŽADUJE zaslanie alebo odovzdanie kópie testu na kovid, môžete to kľudne ODMIETNUŤ bez akýchkoľvek následkov a sankcií. Škola MÔŽE požadovať test od žiaka a jedného zákonného zástupcu, s ktorým žije žiak v spoločnej domácnosti, iba na NAHLIADNUTIE pred vstupom do školy. Ak predstaviteľ školy nevpustí dieťa do školy po umožnení NAHLIADNUŤ do testu, po odmietnutí ODOVZDANIA kópie testu, predstaviteľ školy pácha trestný čin ohrozovania mravnej výchovy mládeže podľa § 211 ods. 1 lit. e) Trestného zákona kvôli bráneniu v povinnej školskej dochádzke.

Pokiaľ škola NECHCE, NEMUSÍ vôbec požadovať ani predloženie testu na umožnenie vstupu žiaka do školy. Vyhláška hlavného hygienika udeľuje škole OPRÁVNENIE, NIE POVINNOSŤ požadovať predloženie testu na nahliadnutie. Ak sa škola rozhodne, že prehlásenie o bezinfekčnosti žiaka podpísané rodičom jej stačí, je to úplne v súlade so všetkými právnymi predpismi a škola a ani jej riaditeľ nič neporuší.

3. VÝNIMKY Z PREDKLADANIA TESTU

A ak nemáte alebo nechcete mať test na kovid, ale chcete, aby vaše dieťa do školy pustili?

V takom prípade zvážte uplatnenie niektorej VÝNIMKY z povinnosti predkladania kovid testu:

Testy nemusia predkladať rodičia a žiaci, ktorí ochoreli alebo prekonali kovid počas posledných 180 dní, alebo sú zaočkovaní dlhšie ako 14 dní mRNA vakcínou (Pfizer alebo Moderna) alebo sú zaočkovaní dlhšie ako 28 dní aspoň prvou dávkou vektorovej vakcíny (AstraZeneca, Johnson&Johnson alebo Sputnik V).

Ani žiaci prvého stupňa základnej školy a deti do 10 rokov veku nemusia predkladať test na kovid.

K dispozícii máte aj zopár VÝNIMIEK z povinnosti predkladať test, ktorých neexistencia sa v podstate NEDÁ PREUKÁZAŤ:

Výnimka z povinnosti predkladať test na základe § 1 ods. 1 lit. h) Vyhlášky ÚVZ č. 187/2021, ak žiak alebo rodič prehlásia, že „JEHO ZDRAVOTNÝ STAV ALEBO ZDRAVOTNÁ KONTRAINDIKÁCIA NEUMOŽŇUJE VYKONANIE TESTU NA OCHORENIE COVID-19“. Toto prehlásenie sa považuje za pravdivé, pokiaľ štátny orgán NEPREUKÁŽE OPAK. No a preukázať opak bez lekárskeho vyšetrenia v čase bezprostredne nasledujúcom po predložení prehlásenia sa nedá a každé lekárske vyšetrenie môžete odmietnuť. Neskoršie vyšetrenie je irelevantné, zdravotný stav sa mení. Mnohí z nás mali krvácanie z nosa a iné zdravotné, napr. psychologické problémy po absolvovaní testov na kovid.

Výnimka z povinnosti predkladať test existuje aj na základe § 1 ods. 1 lit. k) Vyhlášky ÚVZ č. 187/2021, ak žiak alebo rodič prehlasuje, že je osobu dispenzarizovanou pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit.

Ak využijete uvedené výnimky podľa lit. h) až l) Vyhlášky, stačí, ak predložíte škole na NAHLIADNUTIE ČESTNÉ PREHLÁSENIE, v ktorom prehlásite nasledovné:
„Podpísaný rodič Meno a Priezvisko, za seba resp. ako zákonný zástupca dieťaťa Meno a Priezvisko vyhlasuje, že patrí do skupiny populácie, na ktorú sa vzťahuje výnimka z povinnosti preukazovať sa negatívnym antigénovým alebo RT-PCR testom počas trvania obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania v Slovenskej republike, pričom ako osoba predkladajúca čestné vyhlásenie som si vedomá právnych následkov, v prípade, že by sa toto čestné vyhlásenie ukázalo ako nepravdivé“.

Predloženie uvedeného vyhlásenia je úplne postačujúce v zmysle § 1 ods. 5 Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR č. 187/2021 na vpustenie dieťaťa do školy a ŠKOLA NIE JE OPRÁVNENÁ ODOPRIEŤ ŽIAKOVI VSTUP do školy po jeho predložení namiesto testu.

Ďalšia výnimka z povinnosti predkladať test existuje na základe § 1 ods. 1 lit. m) Vyhlášky ÚVZ č. 187/2021, ak žiak alebo rodič prehlasuje, že je osobou, ktorá bola v období predchádzajúcich 18-tich dní aspoň 10 dní V IZOLÁCIÍ V DOMÁCOM PROSTREDÍ alebo karanténnom ubytovacom zariadení alebo bola uznaná za dočasne práceneschopnú z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast a nemusela sa podrobiť testu na ochorenie COVID-19. Existenciu tejto výnimky pre potrebné preukázať potvrdením lekára alebo INÝM potvrdením (fantázii sa medze nekladú). Prípadnú neplatnosť potvrdenia musí PREUKÁZAŤ štát, vy NEMUSÍTE preukazovať jeho platnosť.

Toľko o pravidlách predkladania testov a iných dokladov potrebných na VSTUP do školy.

Na CESTU do školy sa vyžaduje (v prípade zastavenia policajtom) predloženie podobných dokladov, nie však úplne rovnakých. Napríklad, ak ste prekonali kovid, musíte preukázať, že ste ho prekonali počas uplynulých 3 mesiacov (čiže cca. 90 dní). Na vstup do školy však stačí, ak ste kovid prekonali počas uplynulých 180 dní. Úplné kocúrkovo.

Autor: JUDr. Mag. Mgr. Ján Čarnogurský

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: ŠKOLY NEMAJÚ POVINNOSŤ KONTROLOVAŤ TESTY DETÍ ANI TESTY RODIČOV. PRÁVNA DŽUNGĽA KOVID OBMEDZENÍ PRI VSTUPE DO ŠKOLY VYSVETLENÁ V SKRATKE, JUDr. Ján Čarnogurský, facebook, 17.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár