K právu na odpoveď

Foto: archív
„Predmetný návrh zákona považujeme za neopodstatnený a škodlivý,“ píšu a žiadajú vládu, aby vyslovila s poslaneckým návrhom zákona nesúhlas. „Žiadame, aby právo na odpoveď bolo naďalej možné uplatňovať iba vo vzťahu k nepravdivým, neúplným a pravdu skresľujúcim skutkovým tvrdeniam, nie aj vo vzťahu ku tvrdeniam, ktoré sú pravdivé, úplné a pravdu neskresľujúce, ako to navrhujú poslanci Jarjabek a Číž. 

Žiadame, aby sa právo odpoveď nezavádzalo pre politikov, ktorí majú dostatok možností reagovať na informácie médií o nich aj bez využitia tohto inštitútu a vo vzťahu k nepravdivým informáciám môžu aj oni využívať právo na opravu. 
Nesúhlasíme s tým, aby pre médiá boli zavedené finančné sankcie za neuverejnenie odpovede.“
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=1008680
Návrh zákona:
https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=461644
Dôvodová správa:
https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=461645
Právo na odpoveď pre politikov vláda Smeru zaviedla v roku 2008, proti čomu sa vtedy novinárske organizácie aj vydavatelia ostro ohradili. V roku 2011 ho vláda Ivety Radičovej zo zákona vyhodila.
Médiá nemôžu mať právo posudzovať, ktoré tvrdenia o politikoch sú pravdivé a ktoré nie, ak ich nedoložia relevantnými dôkazmi z odkazmi na zdroje.
K pripomienke 1 Ak napríklad noviny uverejnia o odsúdenom zločincovi článok s informáciou o jeho zločine a o tom, že zaň bol odsúdený, bude môcť odsúdený zločinec využiť právo na odpoveď, lebo bude mať pocit, že sa informácia týka jeho cti, hoci pôjde o pravdivú informáciu.“
Zlý príklad. Málo pravdepodobná hypotéza limitne nule. Výnimka: Breivik v detencii (život ako v rekreačno-rehabilitačnom zariadení). Z penitenciárnej praxe: Takmer všetci právoplatne odsúdení väzni vo VTOS „sú (podľa nich) nevinní“. Zaregistrovali ste, že si odsúdený Mikuláš Černák dopisuje s Denníkom N alebo inými médiami?
K pripomienke 2Politici sú povinní zniesť nielen oveľa širšiu mieru kritiky voči svojím osobám ako bežní ľudia, ale majú v porovnaní s bežnými ľuďmi aj oveľa väčšie možnosti na kritiku reagovať, napr. formou tlačových besied, tlačových správ, či vystúpení v médiách.“
Politici znášajú širšiu mieru kritiky ako bežní ľudia, pretože sú politici, čo je ich prirodzená daň za  pôsobenie vo verejnej politike a sú v ostrejšom svetle verejného dohľadu a kontroly ako bežní občania. Po vstupe do politiky ostávajú ľudskými osobami s plnou výbavou základných ľudských, občianskych a politických práv a práv, ktoré im neboli po ich vstupe do verejnej politiky odňaté ani obmedzené.
Bežní občania nie sú v záujme médií… (médiá na ich podnety nereagujú. Hoc by tu i tam mali). Denník N je ale v jeho elektronickej verzii denne zaplavený čitateľov obťažujúcimi oslavnými samochválami „úžasnosti“ tohto denníka a jeho „exkluzívneho“ plateného obsahu s pochybnou dôveryhodnosťou zdrojov. To je asi tak fšetko. Mimochodom, žiadny denník sa ma v mojom živote nepýtal na môj názor a vzťah k nemu, tobôž v živote ma neoslovila žiadna prieskumná agentúra verejnej mienky, ale podľa agentúrnych výsledkov Fokus a Ako, som voličom Zuzany Čaputovej…
K pripomienke 3 Povinnosť žiadateľov o odpoveď uviesť, v čom sú tvrdenia média nepravdivé, neúplné alebo pravdu skresľujúce, navrhujem zachovať.
K pripomienke 4 Súhlas. Požiadavka je čistá a korektná. Podstatou je, že žiadny z politikov nie je povinný sa len-tak nechať médiami prefackávať hore-dole a médiá sú povinné dbať na ľudsko-právnu dôstojnosť všetkých občanov, aj politikov, pokiaľ sa o ňu politici alebo občania sami nepripravia…
K pripomienke 5 O dôvodnosti peňažných sankcií za nezverejnenie odpovede by podľa návrhu mala rozhodnúť Štátna tlačová rada, ktorá by „mala výkonné právomoci a dozerala by nad novinármi printových médií, čo je porušením slobody slova.“
Novela nemá nič spoločné s cenzúrou, lebo Rada (nie SÚTI) naopak, dohliadala by na dodržiavanie zásad slobody slova a etiky slobody slova, vo vzťahu k zákonu o periodickej tlači a etickému kódexu novinára, a v sporných prípadoch by riešila aj otázky (dopyt) po účele registrácie tlačeného periodika vo vzťahu k zákonu, ktorých je „na virtuálnom“ zatiaľ nie reálnom stole, neúrekom…

Sloboda tlače nemôže byť bezbrehá tak, ako ani sloboda slova, hoc anonymizovaná (diskusie) v opore o nič.
Anonymita má oporu v osobitnej legislatíve, ústava a zákon o voľbách občanom (len občanom!) zaručuje právo na anonymnú (tajnú voľbu). Anonymné verejné diskusie ale nie sú tajné voľby (nie sú voľby)!
Politici v riadnych parlamentných, prezidentských, komunálnych a euro voľbách či v referende, hlasujú tajne a anonymne ako bežní občania, parlamentní politici v parlamente ako parlamentári, a občania, ich voliči, majú právo vedieť a právo verejnej kontroly, o čom a ako hlasujú v parlamente ich, nimi volení zástupcovia…
Rokovací poriadok parlamentu nie je súčasť hmotného jadra ústavy, ale implicitne vyplýva z postavenia, funkcie a účelu a úloh parlamentu ako zákonodarnej moci, v ústavnom zriadení Slovenska, preto je upravený týmto zákonom a zakladá aj volebný poriadok (§ 6) z tohto zákona:
https://www.nrsr.sk/web/Static/sk-SK/NRSR/Doc/zd_rokovaci-poriadok.pdf

Liberálne denníky najmä tie s prvkami liberálneho fašizmu (Denník N) sa správajú ako politická opozícia, nie ako apolitické „slobodné a nezávislé“ médium…
Činnosť Denníka N je v rozpore s preambulou Ústavy SR a národno-štátnymi záujmami Slovenska.
https://www.omediach.com/tlac/15103-poslanci-smeru-chcu-obmedzit-slobodu-tlace-sns-ju-chce-kontrolovat-statnou-radou
http://www.ssn.sk/eticky-kodex-novinara/
Pekne pozdravujem. :-)
Juraj Režo alias notorickyobcan

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2025

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár