Katynská lož

Foto: Archív Zem&Vek

V roku 1941 postrieľali hitlerovské nemecké vojská za pomoci ukrajinských nacionalistov v Katynskom lese pod Smolenskom asi 15-tisíc poľských armádnych dôstojníkov a policajtov, a vinu neskôr zvalili na ZSSR. Počas perestrojky bol katynský prípad dodatočne falšovaný, aby sa zlikvidovalo vojenské zoskupenie Varšavská zmluva a pripravil vstup Poľska do NATO.

Na to, aby sme pochopili, čo sa v Katyni stalo, musíme vedieť, ako vyzeralo predvojnové Poľsko, lebo po druhej svetovej vojne bolo Poľsko sovietskym spojencom a členom socialistického tábora. Dnes je Poľsko americkým spojencom a členom demokratického tábora. Preto jeho zločiny z minulosti prehliadame a zabúdame na ne.

Banderovci

V roku 1920 sa Sovietsky zväz zmietal v boľševickej revolúcii. Poľsko mu vtedy vojensky odobralo západnú Ukrajinu, časť Bieloruska a časť Litvy s hlavným mestom Vilniusom. Poliaci umučili v koncentračných táboroch vyše 80-tisíc Rusov, čo dodnes nechcú pripustiť. Na územiach okupovaných Poľskom vyháňala vrchnosť Ukrajincov a Bielorusov z ich pozemkov a rozdávala ich Poliakom, veteránom vojny. Táto situácia vyústila do povstaní. Hnutie odporu boli takzvaní banderovci. Nevznikli teda na boj proti ZSSR, ale proti Poliakom. Na potlačenie povstania nasadzovali Poliaci policajtov, ktorí si nevyberali spôsoby boja. A keď vypukla druhá svetová vojna, banderovci bojovali ako spojenci Nemcov proti sovietskej Červenej armáde.

Poľská zrada

Dnes sa v školách učíme, že vojnu v Európe rozpútalo Nemecko útokom na Československo, ale nie je to pravda. Agresori boli traja.

Autor: Ratko Sudecký

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

4 Responses

 • V roku 2010 hlasovala Ruska Duma ohladom deklaracie ku Katynskemu masakru. Deklaracia bola schvalena a vyjadrila lutost nad udalostou a uviedla, ze islo o priamy prikaz Stalina. Ake teda falsovanie pan autor? Ruska federacia prevzala zodpovednost a pokusila sa normalizovat vztahy s Polskom, za co si zasluzi ocenit. Nasledovala navsteva Vladimira Putina pri Katynskom pomniku, kde spolu s polskym prezidentom kaldli vence. Z pohladu diplomacie slo o velku vec.

 • A tu je oficialna cast deklaracie schvalena parlamentom na cele s Putinovu vladnou stranou: “Published documents, kept in classified archives for many years, not only revealed the scale of this horrific tragedy, but also showed that the Katyn crime was carried out on direct orders of Stalin and other Soviet officials,”

 • Niekedy sa moze stat, ze autor ma subjektivny pohlad na vec, niekedy autor neoveri zdroj, ale tento clanok je nic ine, len podvod na citateloch…Otazka, ci vedomy alebo nevedomy.

  • Na to, aby ste dostatočne pochopili zákutia a dôvody tejto obrovskej lži a propagandy, je potrebné mať niečo aj naštudované a tiež mať schopnosť dať si do súvislosti viacero iných, hoci dosť podobných prípadov (viď. masaker v Srebrenici, za ktorý doteraz propagandisticky obviňujú Srbov, hoci v súčasnosti sa už jasne dokazuje, že to bolo naopak a že pochované obete masakru boli práve Srbi…).
   Ďalej, len to,že Putin “uznal” Ruskú “vinu”, ešte neznamená, že to tak aj skutočne bolo. Podobných prípadov opäť môžme v minulosti nájsť požehnane. Napr. zodpovednosť za masaker v Odese. Prečo by si povstalci masakrovali vlastných ľudí? Ale naopak by sa to náramne hodilo. Spáchať zločin a mediálne ho zneužívať obviňovaním druhého.
   Tieto propagandistické techniky sú používané vo veľkej miere, lenže už prestávajú fungovať, nakoľko začínajú byť priehľadné a neefektívne.

   Tu sú niektoré linky na štúdium o Katyni:

   Proč se ztratily důkazy o Katyni?
   http://www.czechfreepress.cz/evropa/proc-se-ztratily-dukazy-o-katyni.html

   Goebbelsova časovaná nálož Katyně
   http://www.czechfreepress.cz/evropa/goebbelsova-casovana-naloz-katyne.html

   The “Official” Version of the Katyn Massacre Disproven?
   Discoveries at a German Mass Murder Site in Ukraine
   https://msuweb.montclair.edu/~furrg/research/furr_katyn_preprint_0813.pdf

   Takže ako je možné, že sa Poľsku proste “stratili” smrteľne dôležité dokumenty, ohľadom, podľa všetkého, dôkazov ZSSR na masakri v Katyni? Však v súčasnej dobe démonizovania Ruska by to bola tá najstrašnejšia zbraň, akú by mohli použiť. Leda, že by to bolo úplne inak, alebo lepšie povedané, presne naopak a archívne dokumenty hovorili o opačnej verzii… To by bol teda prúser väčší, než naša galaxia! Viete si predstaviť, že by sa Poľský národ dozvedel, ako ich parádne ťahali za nos? Však by to spôsobilo revolúciu! Čo teda bolo treba urobiť na uhasenia ohňa? No jednoducho to zamietli pod koberec a ututlali. A potom si utreli z čela pot a z hlboka si vydýchli…
   A tak propaganda naďalej beží na plné obrátky a naivní tomu stále veria…

Leave a Reply