Kleptoman alebo diverzant? Americký diplomat zničil železničné výstražné zariadenie v Rusku

Foto: Screenshot YouTube

Ruské média komentujú zaujímavú pikantériu. Táto epizóda sa síce odohrala ešte v marci tohto roka, ale ruské ministerstvo zahraničia oficiálne stanovisko vydalo až teraz. Prečo? Hlavným „hrdinom“ incidentu sa stal americký diplomat, ktorý pôsobil v Rusku. Keďže sa dopustil, nazvime to zatiaľ tak, že priestupku, ruská strana požiadala amerických kolegov, aby spoločne s ruskými kolegami prešetrili danú epizódu, alebo aspoň nejako komentovali konanie svojho diplomata. Ani po takmer pol roku sa nedozvedeli nič nové. Američania čušia ako ryby. Asi z obáv z hlučného škandálu Washington odvolal svojho diplomata, ktorý sa „urýchleným tempom“ vrátil do vlasti. 

V marci v Tverskej oblasti, hraničiacej s Moskovskou oblasťou /a s ďalšími oblasťami – Jaroslavskou, Vologodskou, Novgorodskou, Smolenskou a Pskovskou/ sa odohrala dosť nezvyčajná epizóda. Na malej železničnej stanici Ostaškovo, ktorá je sotva veľmi zaujímavá nielen pre zahraničných, ale aj pre domácich turistov, niekoľko minút popri železničnej trati pobehoval neznámy mladý muž, ktorý vyvolal nedôveru jedného z miestnych obyvateľov: ten zavetril niečo podozrivé a konanie mladého muža zvečnil na video kameru.

Ďalej sa udalosti vyvíjali mimoriadne prekvapivo. Mladý človek blízko stanice, kde pravidelne premávajú vlaky prevážajúce vojenskú techniku, fotografoval prechádzajúce transporty a zamilovane sa pozeral na návestidlo /železničné kontrolné zariadenie, po rusky  флюгарка – стрелочный указатель/. Položil ruku na kovovú škatuľu, pohladkal ju a potom ju… vytrhol zo zariadenia. Zlodejsky sa poobzeral, ako by sa obával, či ho nezachytila nablízku ukrytá bezpečnostná kamera a vyľakane ju položil na zem. Zdalo sa, že odíde, ale… nedokázal len tak nechať svoju korisť, chytil ju a išiel preč, stratil sa v lese….

Spáchal, znova použijeme rovnaké ohodnotenie, zopár priestupkov: fotografoval prechádzajúce vlaky s vojenskou technikou, ale hlavne poškodil železničné zariadenie, čím mohol spôsobiť problémy v prevádzke, alebo dokonca aj haváriu, ohroziť životy ľudí. Neznámy mladý muž svoju korisť odniesol do auta, s ktorým aj odišiel preč. A auto bolo „vyzdobené“ diplomatickou značkou. Za volantom sedel americký diplomat Parker Wilson. 30-ročný muž s diplomatickým pasom, ktorý odvážal v kufre auta odtrhnuté návestidlo…

Ruská dopravná polícia zorganizovala vyšetrovanie incidentu a vyhlásila trestné stíhanie v súvislosti so skutkom krádeže železničného zariadenia, poškodenia dopravného systému a ohrozenia z možného vzniku havárie. Avšak privolať amerického diplomata na výsluch, alebo sa aspoň stretnúť s nim a porozprávať, domácim vyšetrovateľom americká ambasáda v Moskve neumožnila. Napriek tomu, že ruské ministerstvo zahraničia ihneď poslalo diplomatickú notu a následne domáce orgány poslali niekoľko žiadosti na americké veľvyslanectvo, nedočkali sa žiadnej odpovede. Bolo úplne očividné, ako si americkí diplomati vážia zákony, úrady a vôbec krajinu, v ktorej pôsobia.

Ale určite z obavy z vypuknutia škandálu Američania poslali Parkera Wilsona domov. Americkí diplomati sa zachovali dosť nediplomaticky: neumožnili ruským orgánom  orozprávať sa s človekom, ktorý sa zjavne dopustil zločineckého konania – ukradol časť železničného zariadenia a zároveň mohol spôsobiť haváriu. Keby také niečo v USA vyviedol nejaký Rus, určite by z toho vo Washingtone nafúkli obrovský škandál a obvinili by „ruských agentov“ zo všetkých hriechov, až po pokus o atentát na prezidenta USA…

Ruské média a analytici prezentujú niekoľko verzií daného incidentu. Niektorí pripomínajú, že Parker Wilson už bol zastihnutý pri tom, že sem – tam niečo „šlohol“ a možno je to obyčajný kleptoman – aj keď predmet, ktorý ukradol, zvyčajne kleptomani nepotrebujú… Niektorí analytici predpokladajú, že americký diplomat – špión, chcel do železničného zariadenia namontovať prístroj, prostredníctvom ktorého by sa dalo sledovať, aké vlaky prechádzajú na tom úseku a aké náklady prevážajú… Tak alebo onak, poškodenie železničného zariadenia a krádež návestidla je dosť vážny priestupok. Nehovoriac o tom, že pre diplomata je to dosť nezvyčajné konanie…

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová komentovala túto tragikomickú epizódu a oznámila, že polícia na videozáznamoch zistila, že neznámy tridsaťročný muž, ktorý návestidlo ukradol a uložil do kufra svojho auta, je americký diplomat. Potvrdila, že lúpež uskutočnil s použitím vozidla s diplomatickou značkou. Porovnala túto epizódu so známou poviedkou slávneho ruského spisovateľa Antona Čechova.

„Anton Pavlovič Čechov napísal prekrásne dielo „Zločinec“ /„Злоумышленник“/, v ktorom istý muž odskrutkovával matice na železničnej trati a vyhotovoval z nich závažie. A keď mu na súde hovorili, že to bolo nebezpečné, odpovedal, že na nič také ani nepomyslel, ale potreboval vyhotoviť závažie pre rybolovnú udicu. Je možné, že z tejto súčiastky, z tohto mechanizmu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou celého železničného systému, zamestnanec americkej ambasády tiež chcel niečo vyhotoviť“, so sarkazmom podotkla Mária Zacharovová.

Žiaden veľký komentár daná epizóda nepotrebuje. Keby niečo podobne vyviedol v USA, alebo v inej krajine ruský diplomat, alebo hociktorý Rus, „západná civilizácia“ by z toho vyvolala obrovský škandál s najvážnejšími obvineniami a sankciami. Zvyčajne USA a EÚ pravidelne vyvolávajú podobné škandály, pričom neuvádzajú žiadne fakty, ale iba vymýšľajú a konšpirujú. Krádež, ktorú vykonal americký diplomat, bola riadne zdokumentovaná a fakty sú nepopierateľné. V takýchto prípadoch sa americká strana, v súlade s transatlantickými zvykmi tvári, že sa nič nedeje a koná podľa princípu, „ja nič, ja muzikant…“ Nuž, ale táto „hudba“ neznie príliš dobre…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) https://www.ntv.ru/novosti/2577803/
(2) https://t.me/MariaVladimirovnaZakharova/314
(3) https://www.youtube.com/watch?v=PgCQnhf-Mz4
(4) https://www.vesti.ru/video/2316897

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár