Kolíková chystá tresty pre „dezinformátorov“

Čoskoro sa „šíriteľom dezinformácií“ skomplikuje situácia a ich výroky budú mať aj trestnoprávnu dohru. Ministerstvo spravodlivosti totiž v rámci novely trestného zákona navrhuje novým paragrafom postihovať aj šírenie nepravdivých informácií. Zatiaľ ide iba o návrh, ktorý sa môže v pripomienkovom konaní zmeniť.

„Kto vyrobí alebo rozširuje nepravdivú informáciu, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, ohroziť životy alebo zdravie ľudí alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu, alebo sa dopustí iného obdobného konania slovne alebo písomne, prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, zvukového záznamu, zvukovo-obrazového záznamu alebo iného záznamu, potrestá sa odňatím slobody na jeden až päť rokov,“ píše sa v novom paragrafe.

To znamená,že ak vyrobíte správu, nahrávku či video, ktoré budú šíriť zavádzajúce informácie či klamstvá, a ovplyvníte tým názor spoločnosti na významnú tému ako napríklad očkovanie, môže vám hroziť pobyt za mrežami. Pokiaľ spáchate čin na chránenej osobe, z osobitného motívu, v úmysle získať prospech či v priebehu 24 mesiacov odvtedy, čo ste za podobný čin boli odsúdený, môžete dostať tri až osem rokov.

Štyri až desať rokov bude hroziť páchateľom, ktorí takto spôsobia škodu veľkého rozsahu, spáchajú čin počas krízovej situácie alebo v spojení s cudzou mocou. Zatiaľ ide len o návrh rezortu, ktorý v takejto podobe poputuje do medzirezortného pripomienkového konania, kde ešte zrejme prebehne diskusia s odborníkmi aj s verejnosťou. Kolíkovej ministerstvo týmto krokom plní jeden zo záväzkov, ktoré si vláda pri svojom vzniku dala do programového vyhlásenia. V ňom sa píše, že vláda bude skúmať možnosti, ako aj za pomoci trestného práva obmedziť šírenie propagandy a dezinformácii.

Názory na takéto sprísnenie legislatívy sa však medzi odborníkmi rôznia. Tomáš Strémy z Katedry trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského sa domnieva, že takýto návrh je nadbytočný. Podľa neho už takéto skutky postihuje existujúci paragraf.

„Som toho názoru, že trestný čin šírenia poplašnej správy podľa § 361 Trestného zákona pokrýva vyššie uvedené konanie, okrem tej alternatívy objektívnej stránky ‚vyrobí‘, avšak uvedené by bolo možné vyriešiť novelizáciou trestného činu šírenia poplašnej správy podľa § 361,“ konštatuje Strémy.

Právnik a analytik ministerstva vnútra Daniel Milo takúto iniciatívu ministerstva spravodlivosti víta. Poukazuje na to, že aj na základe svedectiev personálu v nemocniciach či samotných pacientov vieme, že dezinformácie mali vplyv na to, ako si napríklad chránili zdravie pred covidom. Preto považuje iniciatívu Kolíkovej rezortu za správnu, návrh z ministerstva považuje za dobré východisko.

„Akékoľvek obmedzenie základných práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda prejavu, totiž musí spĺňať ústavou a medzinárodnými dohovormi stanovené limity (tzv. test proporcionality), najmä účel, ktorý je ním sledovaný, a nevyhnutnosť takéhoto obmedzenia v demokratickej spoločnosti. Verím, že výsledkom tejto diskusie bude právna úprava, ktorá zamedzí negatívnym dôsledkom šírenia dezinformácií a zároveň bude takéto obmedzenie plne v súlade so systémom základných práv a slobôd,“ dodáva Milo.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Kolíková chystá tresty pre dezinformátorov. Za šírenie nepravdivých informácií môžu hroziť roky väzenia, aktuality.sk, 1.12.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár