Komentár Veľvyslanectva Ruska na Slovensku

V súvislosti s čoraz častejšími publikáciami v médiách, ktoré tvrdia, že západní lídri nikdy nesľubovali nerozšírenie NATO na východ, by sme radi citovali priamo z odtajnených záznamov rozhovorov predstaviteľov sovietskeho vedenia s ministrom zahraničných vecí USA J. Bakerom, nemeckým kancelárom H. Kohlom, predsedom vlády Veľkej Británie J. Majorom, ministrom zahraničných vecí Veľkej Británie D.#Hurdom a francúzskym prezidentom F. Mitterrandom. Citáty pochádzajú z knihy J.M. Primakova Stretnutia na križovatkách:

James Baker (bývalý minister zahraničných vecí Spojených štátov): „NATO je mechanizmom, ktorý zabezpečuje prítomnosť Spojených štátov v Európe. V prípade likvidácie NATO by už taký mechanizmus prítomnosti USA v Európe neexistoval. Chápeme, že nielen pre Sovietsky zväz, ale aj pre iné európske krajiny je dôležité mať záruku, že ak si v rámci NATO Spojené štáty zachovajú svoju prítomnosť v Nemecku, tak sa jurisdikcia alebo vojenská prítomnosť NATO nerozšíri smerom na východ ani o jeden cól.
Nazdávame sa, že konzultácie a rokovania v rámci mechanizmu „dva plus štyri“ poskytnú záruku, že zjednotenie Nemecka nebude viesť k rozširovaniu vojenskej organizácie NATO na východ.“

H.Kohl (bývalý kancelár Nemeckej spolkovej republiky): „Nazdávame sa, že NATO nesmie rozširovať sféru svojej pôsobnosti. V tejto otázke treba nájsť rozumné riešenie. Dobre chápem bezpečnostné záujmy Sovietskeho zväzu a uvedomujem si, že vy, pán generálny tajomník, a sovietske vedenie zrozumiteľne vysvetlíte občanom ZSSR, o čo tu ide. Jedna vec je, keď sa rozprávame my, a iná, keď hovorí prostý ľud. On má v živej pamäti osud svojich otcov a bratov.“

Ako vyhlásil premiér Veľkej Británie, on „nepredpokladá, že by sa východoeurópske krajiny v súčasnosti alebo v budúcnosti mohli stať členmi NATO“.

D. Hurd vyhlásil, že NATO neplánuje pripojenie krajín východnej a strednej Európy k Severoatlantickej zmluve v takej či onakej forme.

François Mitterrand (bývalý prezident Francúzska): „Je tu ešte jeden dôvod. Každý zo spomínaných štátov (išlo o bývalých členov Varšavskej zmluvy) sa bude snažiť zaistiť svoju bezpečnosť uzavretím separátnej zmluvy. S kým? Je jasné, že s NATO. Lenže taká perspektíva v prípade ZSSR neprichádza do úvahy. Toto vzbudí u Sovietskeho zväzu pocit izolácie alebo až obkľúčenia. Som presvedčený, že takáto cesta by pre Európu nebola správna.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár