Koniec diaľničných známok? Vodiči budú za využívanie diaľníc platiť podľa ich uhlíkovej stopy

Rada Európskej únie sa dohodla s Európskym parlamentom na kontroverznom návrhu spoplatňovania európskych diaľnic, vrátane tých slovenských. Národné diaľničné známky by po schválení tohto návrhu mali skončiť. Nahradiť by ich mal systém Eurovignette. Ten sa už dnes využíva na kontrolu poplatkov za používanie ciest v Dánsku, Luxembursku, Holandsku a Švédsku.

Cieľom nového riešenia má byť zníženie emisií znečisťujúcich plynov a preťaženie infraštruktúry. Národné diaľničné známky tak pravdepodobne nahradí jednotný systém výberu mýta, ktorý bude fungovať vo všetkých členských štátoch. Avšak jednotnú cenu za „euro diaľničnú známku“ nečakajte. EÚ chce nastoliť nové pravidlá, ktoré budú zohľadňovať rôzne faktory. Výšku poplatkov má určovať uhlíková stopa jednotlivých vozidiel ako aj to, koľko kilometrov po diaľnici prejdete.

Čím staršie a neekologickejšie vozidlo, tým viac budete platiť

To znamená, že ak 100 kilometrov prejdete na elektromobile, budete platiť výrazne menej, ako keď prejdete 100 kilometrov na výkonnom športovom aute s vysokými emisiami. Rozhodovať však nebude len vek vozidla, ale aj to či spĺňa prísne emisné normy zavedené EÚ. Sadzba za prejdený kilometer na diaľnici sa však môže zmeniť doslova z minúty na minútu. Systém má totiž vyhodnocovať či na úseku, ktorý chcete prejsť nie je riziko vytvorenia zápchy. Ak áno, cenu môže zdvihnúť až o 50 percent.

EÚ tak veľmi jednoducho dokáže „potrestať“ vodičov, ktorí napr. v dopravenej špičke jazdia vlastným vozidlom namiesto toho, aby využili verejnú dopravu. Diaľničné mýto platené podľa prejdených kilometrov má EÚ nasadiť v roku 2029 pre najťažšie vozidlá, neskôr k nim má pridať aj ostatné kategórie vozidiel vrátane osobných áut.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: EU Council reaches agreement on road charging, Euractiv, 17.6.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár