Konsolidácia daňových príjmov je otvorená záležitosť

Štvrtá koaličná vláda premiéra R.Fica musí do konca roku stihnúť okrem  Programového vyhlásenia, ktorého schválením v parlamente sa potvrdí jej legitimita, aj štátny rozpočet na budúci rok, z ktorého budeme môcť vyčítať spôsob konsolidácie verejných financií minimálne na úrovni 0,5 % k HDP, keďže sme sa k tomu zaviazali v Pláne obnovy. Úradnícka vláda premiéra Ľ. Ódora nám po parlamentných voľbách predložila súpis možných opatrení na príjmovej a výdavkovej strane štátneho rozpočtu, ktorých realizáciou by sme usporili takmer 10 miliárd eur, čo nepotrebujeme. Budeme určite spokojní keď sa podarí konkrétnymi opatreniami znížiť tohtoročný deficit verejných financií pod ktorým treba rozumieť rozdiel medzi výdavkami a príjmami, čo bude mať dopad aj na pokles deficitu verejného dlhu k HDP. Pokiaľ prvý z ukazovateľov dosiahne  úroveň do 6 % HDP, čo je v eurozóne najviac, tak druhý ukazovateľ určite neprekročí magickú hranicu 60 % k HDP. Pre potreby zorientovania, si treba povedať, že priemerný verejný dlh v eurozóne je na úrovni 90 % k HDP, v niektorých južných krajinách eurozóny sa verejné dlhy pohybujú až na úrovni viac ako 130 %. Hlavný ekonóm ECB P. Praet otvorene hovorí, že v krajinách kde dlhy sú vyššie ako ročne vyprodukovaný HDP, je hospodárenie s verejnými financiami v kríze, s rizikom ich budúcej platobnej neschopnosti, čo ale neplatí pre Slovensko.

Daňové zmeny sa nebudú týkať zdaňovania práce

Koaličná vláda premiéra R. Fica, už pred menovaním hovorila, že prijme len také opatrenia na ozdravenie verejných financií, ktorými sa nebude znižovať životný štandard väčšiny obyvateľstva a budú sa týkať zvyšovania príjmov a znižovania výdavkov. Všetci však máme oprávnenú otázku ktorých konkrétne a tak skúsme sa na niektoré z nich pozrieť. Určite bude treba v budúcnosti doriešiť investičnú pomoc v prospech zahraničného kapitálu, ktorá by sa nemala pozerať na počet vytvorených nových pracovných miest, ale či investície do regiónu prinesú aj  nejaký rastový model, čím by sa obmedzil doterajších charakter zahraničných investícií do slovenskej ekonomiky byť montážnou dielňou. Z hľadiska vyšších príjmov bude veľmi dôležité presadiť a schváliť zákon o dorovnácej dani tak, aby platil od nového roka. Jeho podstatou je zdaňovanie ziskov zahraničných nadnárodných spoločností, ktoré sídlia v zahraničí, ale pobočky majú aj u nás. Doteraz tieto pobočky, ktoré v podstate zisk vyprodukovali u nás na Slovensku platili daň zo ziskov do zahraničných štátnych rozpočtov v krajine spoločnosti. Po novom by platili daňových rozdiel  až do výšky 15 percent len slovenskému rozpočtu, čím by sa zvýšil jeho príjem. Najväčšou príjmovou položkou však má byť zdaňovanie nadštandardných ziskov od spoločnosti v niektorých sektoroch ekonomiky tak, ako to bolo v prípade Slovnaftu, ktorý dosahoval vysoké zisky len preto, že mal možnosť kupovať lacnú ruskú ropu. V tejto oblasti sa najviac hovorí o zavedení bankového odvodu, s ktorým sme sa stretli už v minulosti. Pokiaľ ide o ostatné dane, tak hovorí sa o vyššej sadzbe dane z nehnuteľnosti, o zavedení aj zrušenej dane z dedičstva, z prechodu majetku a z darovania. Či budú aj vyššie spotrebné dane alebo vyššie dane z dividend, si ale počkajme. Z nových daní by sa mala zaviesť environmentálna daň, pričom ako dôvod sa uvádza zníženie spotreby fosílnych palív, ktorú sme doteraz nepoznali. S čím sa ale nepočíta sú vyššie dane z príjmov fyzických ako aj právnických osôb, čo je pre všetkých daňových poplatníkov dobrá správa.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár