Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii 11.2.2021 informoval, že Európska komisia vyjadrila požiadavku, aby jednotlivé krajiny sekvenovali 5 až 10% vzoriek (odobratých ľuďom pri covid testovaní), čo považuje za veľkú výzvu. Niektoré krajiny už podľa jeho slov majú také kapacity, Slovensko ich zatiaľ nemá. V každom prípade sa do tohto projektu zapoja a zvažujú aj možnosť, nechať sekvenovať vzorky od slovenských občanov v iných krajinách, aby získali materiál, ktorý môžu ďalej vedecky skúmať. TK: tu.
„Pod pojmom sekvenovanie DNA sa rozumie určenie primárnej štruktúry, t.j. určenie poradia nukleotidov v reťazci DNA (sekvencie DNA). Znalosť genetickej informácie je nevyhnutným predpokladom výskumu v mnohých oblastiach súčasnej biológie, pretože umožňuje porozumieť molekulárnej podstate biologických procesov. Na základe znalosti sekvencie DNA je možné odvodiť sekvencie RNA a aminokyselinové sekvencie proteínov kódovaných daným úsekom DNA,“ toľko teória.
Sekvenovanie je analýzou DNA a RNA. Krajčí hovorí o sekvenovaní odobratého materiálu ľudí z jesene 2020. Ako to je možné? Ukladajú si vzorky odberov (testovacích tyčiniek), vrátane našej DNA? Kto im dal súhlas? Kto im dovolil posunúť odoberaný materiál občanov výskumníkom a súkromným farmaceutickým spoločnostiam? Kde ich skladujú?
Krajči na tlačovej konferencii nepriamo priznal, že odobratý materiál z testovaní sa odkladá a pracuje sa s ním bez vedomia občanov.
Zhodou náhod od roku 2018 prebieha projekt Európskej únie s názvom Európska iniciatíva 1 milión genómov (European ‚1+ Million Genomes‘ Initiative). Jej cieľom je do roku 2022 zozbierať genómy občanov jednotlivých štátov EÚ (DNA) s cieľom sekvenovania – zanalyzovania. V dokumente uvádzajú ako dôvod klinický výskum a výrobu cielenejších personalizovaných liekov, terapií na umožnenie lepšej diagnostiky, prevencie a zlepšenie zdravia občanov EÚ. Ide o vyvinutie personalizovanej liečby na jednotlivé choroby na základe analýzy DNA. Realizujú sa tu pokusy Mengeleho nástupcov?
Občan SR môže na základe Info zákona č. 211/2000 Z.z požiadať o informácie o odbere biologického materiálu formou plošného testovania, testovania súkromnými centrami, mobilnými odbernými miestami, napr. ako dlho sa odobratý materiál uskladňuje. Kto a ako vykonáva sekvenciu a z akého dôvodu? Či sa materiál posúva tretím osobám a firmám mimo územia SR? Taktiež môže požiadať o informácie ohľadom zapojenia Slovenska do Európskej iniciatívy 1+ million genome initiative: tu, s otázkou, či sa materiál z odberov na SARS-COV2 využíva alebo bude využívať v tomto projekte.
Celá tlačová konferencia: tu. Predmetné informácie sa nachádzajú vo videu od 43. minúty.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
1./ Radoslav Čičala, Verejnosť proti nátlaku a psychickému mučeniu, facebook, 12.2.2021
2./ Inenoviny facebook, 12.2.2021
3./ Ako bude prebiehať očkovanie učiteľov. Krajčí s Gröhlingom zverejnili podrobnosti, HN Online, 11.2.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIEVážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.