Krajniak mení štátnu pomoc podľa covid automatu, firmy iba krútia hlavami

· Čas čítania: 4 min.

Vláda v stredu schválila naviazanie Prvej pomoci na COVID automat. Každý by tak mal vedieť, na akú pomoc bude mať nárok v konkrétnej covidovej situácii. Súčasná epidemiologická situácia je taká, že od júla sa prejde na Prvú pomoc bez opatrenia 3B. Skonštatoval to v stredu počas rokovania vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

„Každý až do konca tohto roka bude vedieť predvídať, na akú pomoc a v akej pandemickej situácii bude mať nárok,“ dôvodil po rokovaní vlády Krajniak. Poznamenal, že k 7. júnu bolo doteraz vyplatených 1,736 miliardy eur z Prvej pomoci. Naviazanie na COVID automat má podľa Krajniaka vytvoriť predvídateľné prostredie, kým sa spustí tzv. trvalý kurzarbeit, ktorý bude platiť od začiatku roka.

„V júli prechádzame na Prvú pomoc bez opatrenia 3B. Čiže v júli ešte budú môcť žiadať, samozrejme, všetky oprávnené osoby Prvú pomoc plus plus za jún, ale v auguste už budú za júl žiadať o Prvú pomoc. Taká je momentálne epidemiologická situácia,“ priblížil Krajniak. Môže sa stať, že epidemiologická situácia sa v priebehu mesiaca zmení.

Firmy Krajniakove kroky však neschvaľujú. „Je to z nášho pohľadu veľmi zlé rozhodnutie,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Stačí totiž porovnať situáciu na Slovensku a v zahraničí. Tá naša bola rádovo nižšia ako v Nemecku či v Rakúsku, upozorňuje Gregor. Situácia sa podľa neho výrazne nezlepšila – v mnohých prevádzkach napriek zlepšeniu pandemických čísel pretrváva nedostatok zákazníkov.

Koniec terajšieho nastavenia pomoci sa nepozdáva ani živnostníkom. „Rozumieme snahe ministerstva znížiť celkovú poskytovanú pomoc podnikom, odvolávajúc sa na zlepšenie epidemiologickej situácie. Stav v podnikoch je ale rôzny,“ vysvetľuje generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Miriam Bellušová. Podľa jej slov nie je v možnostiach úradníkov či ministerstva objektívne posúdiť individuálne prípady z praxe. Okrem toho i Bellušová potvrdzuje, že ľudia sa do podnikov a prevádzok nehrnú.

Ministerstvo práce počíta so zlepšením pandemickej situácie v treťom štvrťroku tohto roka, zhoršenie očakáva vo štvrtom. Pre mnohých podnikateľov a živnostníkov je však typické sezónne podnikanie.

Pomoc podľa fázy

To, na akú štátnu pomoc budú mať prevádzky a ľudia nárok, bude závisieť od fázy varovania v Covid automate. Keďže sa pomoc vypláca mesačne, aj suma, ktorú ten-ktorý žiadateľ dostane, bude závisieť od toho, koľko dní platili jednotlivé stupne varovania. Krajniakov rezort potom bude vyplácať pomoc podľa fázy, ktorá trvala najviac dní. Podnikatelia však nad týmto pravidlom len krútia hlavou.

Ako budú rozdelené fázy pomoci:

  • Fáza 3 – III. a IV. stupeň varovania podľa celonárodného Covid automatu: bude sa vyplácať Prvá pomoc++ vrátane opatrenia 3B,
  • Fáza 2 – I. a II. stupeň varovania podľa celonárodného Covid automatu: bude sa vyplácať Prvá pomoc+ okrem opatrenia 3B,
  • Fáza 1 – Nie je vyhlásený celonárodný Covid automat na I. až IV. stupni varovania a zároveň v stupni Monitoring je najviac 39 okresov: bude sa vyplácať Prvá pomoc okrem opatrenia 3B,
  • Fáza 0 – Žiaden z okresov nie je v I. až IV. stupni varovania podľa Covid automatu a zároveň v stupni Monitoring je aspoň 40 okresov: nevypláca sa žiadna pomoc.

Podľa aktuálnych výsledkov v automate tak krajina v júli prechádza do fázy, keď sa bude všetkým vyplácať len Prvá pomoc bez opatrenia 3B. Do nároku na pomoc sa navyše dostali ďalšie pravidlá.

Ak totiž v jednom mesiaci bude trvať napríklad fáza 3 a fáza 2 rovnaký počet dní, podnikateľ bude môcť automaticky čerpať len Prvú pomoc++. Keď sa rovnaká situácia bude týkať fázy 2 a fázy 1, prevádzka dostane pomoc z Prvej pomoci+. Posledné pravidlo sa týka rovnakého počtu dní fázy 1 a fázy 0, keď sa bude čerpať len Prvá pomoc. Prechod medzi samotnými fázami medzimesačne bude podľa ministerstva práce možný najviac o dve fázy.

Úrady práce budú Prvú pomoc vyplácať v prípade, keď krajina nebude v 1. až 4. stupni varovania. Štátny tajomník rezortu práce Boris Ažaltovič zároveň pripomenul, že pomoc sa vypne až vtedy, keď sa ani jeden z okresov nebude nachádzať v stupni varovania 1 až 4.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ TK Milan Krajniak, 9.6.2021

2./ Krajniak mení štátnu pomoc. Ak chcú ľudia peniaze, musia sledovať Covid automat, firmy iba krútia hlavami, Pravda, 9.6.2021

3./ M. Krajniak: V júli prechádzame na Prvú pomoc bez opatrenia 3B, teraz.sk, 9.6.201

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár