Kto bude 17. novembra hovoriť, že dnešné voľby sú slobodné, bude klamať

· Čas čítania: 5 min.
foto: archív

Jedným z argumentov, prečo je dobré, že dnes máme takzvanú slobodu, je, že môžeme slobodne voliť. No ak sa na predpisy umožňujúce takéto voľby pozrieme bližšie, pochopíme, že vôbec nie sú slobodné. V socialistickom režime, kde voľby tiež neboli slobodné, sa aspoň nemuseli minúť státisíce na drahé bilbordy a inú masívnu kampaň.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Okolo zverejňovania prieskumov pred voľbami a predĺženia moratória na 50 dní, aby tak tie negatívne neovplyvnili slobodnú voľbu obyvateľov, sa vedie v ostatných dňoch diskusia na úrovni politológov či politikov. Prezidentka Zuzana Čaputová už parlamentom schválenú novelu, ktorá takéto moratórium má zaviesť, vrátila zákonodarcom na opätovné prerokovanie. Vidí v ňom protiústavnosť. Zostáva pýtať sa, prečo prezidentke a iným politikom neprekáža stav, keď pravdepodobne v rozpore s Ústavou, podľa ktorej má každý občan po dosiahnutí veku 21 rokov pasívne volebné právo, teda právo kandidovať do Národnej rady, toto právo obmedzené povinnosťou byť na kandidátnej listine strany. Toto právo je totiž v Ústave zadefinované inak. Navyše, politická strana musí pri kandidatúre odovzdať takzvanú volebnú kauciu, pri ktorej strana musí na to, aby mohla kandidovať, nazbierať 17-tisíc eur, čo značne komplikuje situáciu najmä pre malé strany. Veď je to priestor, aby tieto peniaze zohnala aj z nelegálnych zdrojov, prípadne z legálnych zdrojov firiem, ktoré potom za to niečo po voľbách budú chcieť. A netvárme sa, že to tak nebolo a  nie je.

A čo ďalšia skutočnosť, ktorá zjavne marí vieru, že voľby sú naozaj slobodné? Vezmite si bilbordy či televízny priestor. Ak vidíme, akú obrovskú peňažnú silu vkladajú strany do bilbordov, chápeme, že by to nerobili, ak by to nemalo pre ne zmysel. Ide o investíciu nemalej výšky, ktorá sa im však vráti – po výsledku nad 3 percentá získajú strany štátnu pomoc. A kolotoč sa točí… A tu sú opäť v zjavnej nevýhode malé strany. A tak sa o slobodných voľbách nedá hovoriť. Každý, kto bude 17. novembra rečniť o slobodných voľbách, tak len bohapusto klame. Sú rovnaké, aké boli tie pred rokom 1989. Vyberáme si opäť len z istých povolených mien. Lebo tí menší, ktorí by chceli tiež kandidovať, sa jednoducho vzdajú, lebo niet takej sily, bez podpory silných záujmových skupín, aby sa tam dostali.

Voľby by boli slobodné len vtedy, ak by bola slobodná spoločnosť. Boli by slobodné len vtedy, ak by strany boli všetky na rovnakej štartovacej pozícii. Lebo súčasná situácia je ako pri F1, kde jednotlivé monoposty štartujú za sebou. No monopost Ferrari, stojaci na čele, má k dispozícii najnovší model slávnej talianskej značky. A monopost, nazvime ho vymyslene Trabant, má k dispozícii len starý model spred tridsiatich rokov, ktorý dosiahne nižšiu rýchlosť, má celkovo všetko merateľné v neporovnateľne horšom stave ako Ferrari. Navyše taliansky monopost štartuje vpredu, a Trabant je posledný. Navyše preukázateľne nemá ani dostatok paliva na to, aby úspešne dorazil do cieľa. Môžu byť takéto preteky spravodlivé a slobodné? A rovnako slobodné nie sú ani voľby, v ktorých už dávno nerozhodujú programy, ale politický marketing vložený do troch-štyroch pocitových slov, ktoré sú pridané k vyretušovaným perfektným fotkám na bilbordoch. Osobne by som zakázal bilbordy. Nech nerozhodujú pocity, nech rozhoduje reálny program. Už len z úcty k tým ľuďom, čo živoria za minimálnu mzdu, alebo k dôchodcom, ktorí sa musia rozhodnúť, či kúpia jedlo, alebo lieky. A strany tu vyhadzujú milióny na bilbordy a ďalšie milióny na celé nespočetné kampane, vraj v slobodných voľbách.

Podľa eTrendu budú najbližšie parlamentné voľby stáť 12 626 775 eur. Ale to bude len organizácia volieb. Nezabúdajme na tie obrovské milióny, ktoré minú jednotlivé strany. Oficiálne a možno aj neoficiálne… Za toho socializmu sa aspoň minulo len na organizáciu volieb. A určite menej. Že boli neslobodné? Boli. Ale o čo slobodnejšie sú tie dnešné divadelné akože slobodné voľby? Ľudia sú opití rožkom, ovplyvnení emóciami, bilbordami… Potom štyri roky šomrú a po ďalšej dekáde sa scenár opakuje. Už s inými tvárami, niekedy reálne nových politikov, niekedy starých, ktorí si píšu, že sú noví. Voľby by boli skutočne slobodné, ak by ani žiadna kampaň k nim neprebiehala. Ani sa nezverejňovali žiadne prieskumy. Veď aj expremiér Robert Fico povedal, že mnohé prieskumy sú kúpené a nezodpovedajú realite. Nech volič dostane domov zoznam strán s kandidátmi. A, čo nesmiem zabudnúť, nech majú možnosť kandidovať aj nezávislí kandidáti mimo kandidačných listín strán. Inak je prirodzené, že potom si ľudia hľadajú možnosť kandidovať fiktívne na nejakej kandidátke bez toho, že by reálne vo všetkom s danou stranou súhlasili. A nech ľudia domov dostanú okrem zoznamu kandidátov aj stručný volebný program. Každý vytlačený na neutrálnom papieri, neutrálnym písmom, podobne ako pri zozname kandidátov. Potom sa môžeme baviť o tom, že voľby sú slobodné. Každý, kto v aktuálnom stave hovorí, že dnes máme slobodné voľby, jednoducho nehovorí úplnú pravdu, resp. fakticky klame. Bude mať niektorá zo strán odvahu toto zmeniť? Začneme mať slobodné voľby, alebo sa na slobodu volebných výberov naďalej budeme len veselo a za naše drahé peniaze hrať?

Zdroj: https://www.etrend.sk/ekonomika/uz-existuje-ucet-parlamentne-volby-budu-stat-vyse-12-6-miliona-eur.html

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár