Kto profituje z pandémie? Rekordné zisky pre Apple, Google a Microsoft

Počas “pandémie” koronavírusu sa technologickým mega spoločnostiam darí nadmieru dobre. Firmy zo Silicon Valley zaznamenali v poslednom štvrťroku rekordné zisky. Internetoví giganti Apple, Microsoft a spoločnosť Alphabet, matka internetového vyhľadávača Google, vytvorili v druhom kvartáli zisky, ktoré spolu prekročili hranicu 50 miliárd dolárov. Trhová hodnota týchto troch firiem sa zvýšila na zhruba 6,4 bilióna dolárov, čo predstavuje viac ako dvojnásobok v porovnaní s obdobím pred začiatkom koronakrízy.

Výrobca iPhonov Apple svoj čistý zisk takmer zdvojnásobil na 21,7 miliardy dolárov. Tržby vzrástli o 36% na 81,4 miliardy dolárov. Aj v tomto prípade Apple vysoko prekonal očakávania analytikov, ktorí počítali s rastom tržieb v priemere na 72,93 miliardy USD. Spoločnosť uviedla, že zisk v 3. kvartáli obchodného roka 2020/2021, čo predstavuje obdobie od apríla do konca júna, dosiahol 21,74 miliardy USD (18,41 miliardy eur), čo na akciu predstavuje 1,30 USD. V predchádzajúcom roku zaznamenal Apple v 3. štvrťroku zisk 11,25 miliardy USD (0,65 USD/akcia). Analytici pritom počítali so ziskom na úrovni 1,01 USD/akcia. Výsledky potiahol najmä predaj iPhonov. Firme sa darilo najmä na trhu takzvanej Veľkej Číny, ktorá zahrnuje územie pevninskej Číny, Taiwanu a Hongkongu. Tržby na tomto trhu vzrástli medziročne o 58%, na americkom trhu dosiahol nárast 33%.

Google profituje hlavne z reklamy a nákupov cez internet. Čistý zisk spoločnosti Alphabet v medziročnom porovnaní vzrástol takmer trojnásobne na 18,53 miliardy dolárov. Jej dcérska spoločnosť Google zvýšila tržby z reklamy o 69% na 50,44 miliardy dolárov vďaka výdavkom spoločností na reklamu vo vyhľadávači, na YouTube a v jeho aplikáciách, ako sú napríklad Mapy Google. Úspešnosť online nakupovania neoslabuje ani po uvoľnení obmedzení a obnovení cestovania.

Microsoft vo svojom účtovnom štvrtom kvartáli zvýšil zisk o 47% na 16,5 miliardy dolárov pri obrate 46,2 miliardy. Prispeli k tomu najmä tržby z predaja softvéru a cloudových služieb, keďže pandémia prinútila mnohých ľudí pracovať a študovať z domu. Dynamika práce na diaľku alebo hybridnej práce je dlhodobá. Napriek návratu do kancelárií sa počet pracovníkov na diaľku na celom svete viac ako zdvojnásobil. Microsoft je jedným z hlavných profitujúcich z tohto trendu so svojimi IT platformami Azure a Office 365. Takisto Amazon sa stal globálnym lídrom v oblasti cloudu, na tomto rýchlo rastúcom trhu.

A to ešte firmy ako Google, Facebook, Apple či Pfizer ukrátili štáty o stovky miliárd eur. Americké megafirmy sa zasnúbili s írskymi daňovými zákonmi, z Írska sa tak stal najväčší daňový raj na svete. Fakt, že nadnárodné firmy zarábajúce miliardy legálne neplatia (takmer) žiadne dane, zatiaľ čo menšie lokálne spoločnosti poctivo odvádzajú časť zo svojho zisku. V praxi to vyzerá tak, že firma s právami na duševné vlastníctvo Facebooku sídli v Írsku. Slovenský výrobca topánok si od neho kúpi reklamu. Facebook mohol reklamu predať vďaka svojmu špecifickému softvéru, značke a podobne, čo sú veci, na ktoré má práva spoločnosť v Írsku. Facebook teda dane z príjmu nezaplatí Slovensku (ani USA, kde vznikol a sídli), ale Írsku, kde má dcérsku firmu s licenciou na jeho duševné vlastníctvo.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Celkový zisk spoločností Apple, Microsoft a Alphabet v druhom kvartáli prekročil hranicu 50 miliárd dolárov, Hlavné správy, 28.7.2021

2./ Príliš veľký švindeľ Ako Google, Facebook, Apple či Pfizer ukrátili štáty o stovky miliárd eur, Postoj, 30.6.2021

3./ Bénéfices records pour Apple, Google et Microsoft sur fond de crise sanitaire, rfi.fr, 28.7.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply