Téma mesiaca december mesačníka Zem&Vek, Posvätnosť života
Kvalita života každej spoločnosti sa obvykle meria podľa úrovne vzdelanosti a hmotného zabezpečenia jej obyvateľov, či ekonomických ukazovateľov štátu ako napríklad % hrubého domáceho produktu. Ale, jedným z hlavných ukazovateľov psychického zdravia spoločnosti by mal byť predsa indikátor jej celkového šťastia existencie prejaveného v jej demografickom raste, teda v pomere novonarodených detí k úmrtiam. Tu sa však v súčasnosti odhaľuje vážny problém, a to pokles pôrodnosti. Úloha štátu teda neplní svoj základný účel, a to poskytovať ľuďom základné pocity šťastia a istoty ich budúcnosti. Tieto skutočnosti sú kľúčové nielen pre demografickú stabilitu, ale aj pre udržanie kultúrnych hodnôt a spoločenského pokroku, pretože budúcnosť každej spoločnosti sa zakladá na najcennejšom dare – novom živote. Deti musia v očiach štátu prestať predstavovať len štatistický údaj. Sú predsa odrazom našej spoločnej budúcnosti a významnou súčasťou každého z nás.
Nový život ako základná hodnota
Narodenie dieťaťa predstavuje viac než len biologický proces – je to naplnenie jedného zo základných inštinktov človeka, ktorým je túžba plodiť, zabezpečiť pokračovanie svojej pokrvnej línie a zanechať odkaz pre budúce generácie. Tento prirodzený pocit, či túžba nie je len biologickou podstatou, ale aj kľúčovým aspektom plného a šťastného života. Deti prinášajú radosť, výzvy a často aj zmysel ľudskej existencie. Ich smiech a nevinnosť nám totiž skoro stále pripomínajú, aká krásna je jednoduchosť každodenných okamihov a aká márnotratná je túžba po moci či kariérnom raste.
Zmeny životných hodnôt
V dôsledku rastúceho materializmu a konzumného spôsobu života sa naše hodnoty a životné ciele zmenili. Stratili sme zmysel pre vnútorné hodnoty, akými sú rodina, medziľudské vzťahy a výchova ďalších generácií. Kariéra, financie a hmotné zabezpečenie často prevyšujú duchovnú hodnotu rodiny, čoho výsledkom je, že mladí ľudia čoraz častejšie odkladajú rodičovstvo, alebo sa rozhodujú pre život bez detí. Zmeny v spoločnosti naznačujú, že mnoho ľudí vidí úspech v kariérnom raste, často aj za cenu obmedzenia rodinného života. Tento trend však môže viesť a nevyhnutne vedie k dlhodobým spoločenským a demografickým problémom.
Súčasné výzvy pre slovenskú spoločnosť sú preto jasné – je potrebné znovu nájsť vyváženie medzi prácou, materiálnymi cieľmi a vnútornou spokojnosťou, či šťastím, ktorú prináša rodinný život. Rodina a výchova detí sú predsa cestou k hlbokej spokojnosti, ktorú nemôže nahradiť žiadny hmotný majetok. Zmysel života spočíva v radosti z jednoduchých chvíľ, zdieľaní základných životných hodnôt s deťmi a podpore ich vývoja na ceste stať sa mravne pevnými osobnosťami.
Podmienky pre rodenie a výchovu detí
Jedným z najvýznamnejších faktorov ovplyvňujúcich pôrodnosť je kvalita sociálneho zabezpečenia. Mnoho mladých ľudí čelí otázke, či sú na dieťa pripravení, najmä z finančného hľadiska. Kvalita sociálneho zabezpečenia, finančná podpora rodičov a prístup k zdravotnej starostlivosti sú základom toho, aby si každý rodič mohol dovoliť priviesť na svet dieťa s pocitom istoty. Hlavne mladé rodiny potrebujú stabilné podmienky, prístup k bývaniu, dostatočnú podporu pri materskej dovolenke a návrate do práce, či dostatok predškolských zariadení. Bez adekvátneho sociálneho zabezpečenia sú rodičia často nútení rozhodovať sa proti rozširovaniu rodiny. Investície štátu do podpory hlavne mladých rodín, ich pôrodnosti a výchovy detí sú teda nevyhnutným krokom pre demografickú obnovu Slovenska. Podpora rodín a pro rodinná politika preto nie je len investíciou do súčasnosti, ale hlavne do budúcich generácií Slovákov. Mala by byť prioritou na národnej úrovni, a to nielen po stránke finančných stimulov. Štát totiž musí hlavne mladej generácií odovzdávať duchovné bohatstvo našich predkov, ktoré spočíva v posvätnosti života a vo výchove svojich potomkov k mravnosti a čestnosti.
Odkaz Slovensku
Deti by mali byť stredobodom a základnou bunkou skutočne prosperujúcej a šťastnej spoločnosti. Narodenie nového života a následná výchova dieťaťa sú jednou z najdôležitejších vecí, čo môže každý z nás zanechať spoločnosti a samozrejme aj svetu. Práve v tejto „kvalite spoločnosti“ spočíva naša nádej. Slovensko môže rozkvitnúť, ak podporí mladé rodiny, ktoré tvoria základ jeho šťastnej budúcnosti.
Túto výzvu musíme prijať a ako národ aj pochopiť.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.