Liečiví morskí anjeli

Zuzana Matheová s jej blízkym z vodného sveta. Foto: Archív Zem&Vek

Liečenie delfínmi je v našich končinách pomerne neznáme, aj preto si zaslúžia osobitný príspevok. Porozprávali sme sa o nich s jedinou slovenskou delfínoterapeutkou Zuzanou Matheovou.

„Odmalička som mala vzťah k vode, môj otec závodne plával,“ povedala nám. „Zároveň ma delfíny vždy fascinovali, rada som si o nich čítala alebo si pozerala dokumentárne filmy. Potom som sa začala venovať prístrojovému potápaniu. Nakoniec som sa v roku 2014 odhodlala absolvovať kurz delfínoterapie.“ Takéto kurzy sa u nás nerobia, teóriu sa učila v Rakúsku a prax prebiehala v delfináriu v Turecku. Súčasťou prípravy bola biológia a správanie morských cicavcov, neurológia či psychoterapia.

„Terapia ostatnými zvieratami je dostupná na Slovensku a pomerne lacná. Delfíny sú však niečo úplne iné,“ tvrdí Zuzana. „Väčšina ľudí sa hneď usmeje, keď ich čo len spomeniete. Delfín používa na orientáciu v mori ultrazvuk, podobne ako netopier. Rybu dokáže zaregistrovať až na vzdialenosť troch kilometrov. Tým istým radarom si vás preskenuje a vytvorí si v mozgu dokonalý trojrozmerný obraz vášho tela.“ V tomto obraze potom vníma miesta, ktoré sa nejako odlišujú od normy, dokonca zachytí len vznikajúci zárodok v tele ženy, ktorá ešte ani netuší, že otehotnela. Takisto rozozná choré časti alebo časti, v ktorých je nejaká nerovnováha. Potom pripláva k pacientovi a pyskom mu začne stimulovať príslušnú reflexnú zónu.

Vlny, ktoré vysiela, navyše zázračne pôsobia na človeka. Dostávajú ho do hladiny alfa; v tomto stave dokáže lepšie vnímať sám seba a lepšie sa koncentrovať, napríklad deti po delfínoterapii zvyknú mať lepšie výsledky v škole. Pôsobenie týchto morských tvorov harmonizuje obe mozgové hemisféry, vytvárajú sa nové neurónové prepojenia, a to aj v mozgoch postihnutých ľudí.

„Delfín aktivizuje to lepšie v nás, pomáha nám pochopiť naše životné poslanie. Pre mňa to nie je zviera, ale morský anjel. V antickom Grécku bol symbolom slobody a šťastia. Podľa povesti delfíny priviezli na svojich chrbtoch prvého kňaza delfskej veštiarne. Postavili ju na mieste, kde živočíchy vyšli na pláž a zahynuli tam,“ rozpráva Zuzana. „Delfín súvisí aj s emóciami, stretnutie s ním v nás uvoľňuje všetky potláčané pocity, mnohí ľudia pri tom plačú alebo sa smejú, no málokto sa z takéhoto stretnutia vráti nezmenený.“

Autor: Marián Benka

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply