Lockdowny zdevastovali rekreačný priemysel a odvetvie výletných plavieb

· Čas čítania: 2 min.
Foto: zoomlite.com.au

„Nikdy som si nemyslel, že budem stáť v rade na jedlo celé hodiny. Je to ponižujúce. Páni, skutočne som sa dostal až sem“, vraví 50-ročný vrátnik výletnej lode James Cox. Zvykol zarábať 27 dolárov na hodinu, ale odkedy sa začali obmedzenia a lockdowny, jeho schopnosť zarábať vo zvolenej profesii mu bola odňatá. Ako vysvetľujú autori článku Byrowicz a Mann z Wall Street Journal: „Aby čitatelia nezabudli. Vládni politici si pridelili právo rozhodovať aké odvetvia budú ďalej fungovať a aké nie. Odvetvie výletných plavieb nevyhovuje, a tak Cox čaká v rade na prídel potravín“.

Zaujímavé a zároveň tragické na tom všetkom je, že reportéri robili šot z floridského Port Canaveral a terminálu 3, ktorý bol vybudovaný nedávno za 135 miliónov dolárov. Je to pripomienka toho, aký prosperujúci rekreačný priemysel bol predtým ako politici spanikárili.

Obvyklá výhovorka vládnej garnitúry znie, že príčinou „úmrtia“ priemyslu nie je ich neschopnosť zvládnuť krízu, ale strach verejnosti z vírusu. Taká odpoveď je však nedostatočná a skutočne bezduchá. Odvetvie totiž úzkostlivo čaká, aby sa mohlo prispôsobiť určitým zvládnuteľným opatreniam (ako to robia aj dnes obchody s obmedzeným počtom ľudí), a teda záujem zákazníkov je rozhodne prítomný. Bohužiaľ, takzvaní odborníci bez prehľadu v ekonomických témach sa rozhodli, že výletným lodiam sa takáto možnosť nedostane.

To nás opäť privádza k bežným ľuďom ako James Cox, ktorý pre prevádzkovateľa výletných plavieb roky pracoval. V zlomku sekundy mu vláda vzala prácu a dôstojnosť. Nečakal, že z obleku sa prezlečie do teplákov a bude čakať na prídel jedla. Rovnako si podniky, ktoré vlastnia hrdí ľudia, pravdepodobne nikdy nepredstavili, že by ich vláda zatvorila a zruinovala. Nepotrebovali vládnu pomoc. Stačilo, aby sa im neplietla do cesty. A keď sa toto stalo so šéfmi, môžeme len hádať ako dnes žijú ich zamestnanci. Treba mať vo voľbách na pamäti, ako rýchlo môžu politici meniť, búrať a ničiť to, na čom ľudia pracovali dlhé roky.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Cruise Lines Fear Another Lost Summer; autor: Julie Bykowicz, Ted Mann; The Wall Street Journal, 22.3.2021

(2) The Hideous Lockdowns Stole Dignity from People and Businesses; autor: John Tamny; Real Clear Markets, 25.3.2021

(3) The Lockdown’s Destruction; The Wall Street Journal, 30.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár