Lukašenko v rozhovore so spravodajcom CNN vyvrátil transatlantické fejky

Foto: BELTA

Bieloruský prezident poskytol rozhovor spravodajcovi svetoznámej spoločnosti CNN a vyvrátil viaceré „rozprávky“, ktoré kolujú v európskych a zaoceánskych médiách a ktoré radi šíria aj politici a takzvaní „experti“. Odmietol tvrdenia, že Minsk naschvál posiela migrantov na územie EÚ. Komentoval výroky opozičných lídrov, ktorí utiekli z krajiny, porozprával o rusko-bieloruských vzťahoch a odpovedal na početné otázky novinára, z ktorých mnohé boli dosť provokačné, alebo pramenili z rôznych fejkov.

Alexander Lukašenko označil za bláznovstvo a pochabosť rad opatrení a výrokov poľskej vlády, ktorými v rozhovore s ním „žongloval“ spravodajca CNN Matthew Chance: „Poľská vláda tvrdí, že utečencov na bieloruskú hranicu zvážajú proti ich vôli, dokonca im vpichujú drogy, amfetamín. Robia to preto, aby vydržali a dokázali nespať dlhšiu dobu a ľahšie znášali zlé počasie. V danom prípade sa dostávajú do pasce. Chcete to vyvracať?“ opýtal sa novinár.

„Je to bláznovstvo. Všetko, čo robí vaša poľská vláda, je šialené. Tvrdíte, že kŕmime ľudí  drogami? Fakty na stôl! Keby vznikli také skutočnosti, budem niesť zodpovednosť. Je jednoduchšie sedieť vo Varšave a mlieť jazykom na rôzne témy, vyhýbať sa zodpovednosti pred poľským ľudom za svoje triky. Je to jednoduché. Ale treba prísť veci na kĺb. Prečo nechcete zistiť, čo sa deje na hranici? Sme pripravení k tomu“, zdôraznil bieloruský prezident a dodal, že Minsk je vždy pripravený na to, aby pustil zahraničných pozorovateľov a novinárov na svoje hranice, aby sa na vlastné oči presvedčili, aká je tam skutočná situácia.

Alexander Lukašenko upozornil na skutočnosť, že Bielorusko nevyhlásilo núdzový stav na hranici, ako to urobila poľská strana. Pozýva novinárov, aby prišli na hranicu a objektívne posúdili situáciu. „Ste vítaní. Pozvali sme tam novinárov a stretli sa s týmito utečencami,“ povedal. Bieloruská strana navyše ponúkla utečencom uviaznutým na hranici, aby zostali v Bielorusku, najmä vzhľadom na hroziaci mráz.

„Požiadali sme ich: „Vráťte sa do Bieloruska, pretože sa blížia mrazy, zostaňte v Bielorusku“. Ale oni to odmietli, tvrdili: „Nie, Litovčania a Poliaci nám sľúbili politický, alebo nejaký iný azyl, čakáme“, citoval prezident odpovede migrantov, ktorí majú namierené do EÚ. „Už tri mesiace čakajú, nevedia, kedy sa vyrieši ich situácia. Ale čo s tým majú Bielorusi?“ ohradil sa Lukašenko.

Tiež upozornil na fakt, že migračné toky smerujú do Európskej únie nielen cez Bielorusko, ale napríklad aj cez Stredozemné more a cez rôzne krajiny – Španielsko, Taliansko, Grécko: „Koľko ľudí tam zomrie! Stovky. Zomierajú počas prekročenia Stredozemného mora. Tisíce ľudí sa dostávajú do EÚ. Presne takto prešli Bieloruskom. Neprichádzajú k nám, ale idú k vám. Pretože ste ich tam pozvali. Prečo ste ich tam pozvali? Načo? Prednedávnom ste verejne pozvali Afgancov a požiadali ste stredoázijské krajiny bývalého ZSSR a Rusko, aby im umožnili zotrvať tam. Vy a Američania o to požiadali. A Európanom vydali rozkaz, aby prijali všetkých migrantov. Informovali o tom aj na vašom kanále CNN. Prečo teraz neprijímate ľudí, ktorí utekajú z krajín, ktoré ste spustošili?“ s nepriazňou sa opýtal bieloruský prezident.

„Čiže nie je potrebné obviňovať Bielorusko. Ak by migranti smerovali do Bieloruska a chceli u nás zostať a my by sme ich vyhadzovali do Poľska alebo Litvy, potom by ste nám mohli vznášať pretenzie. Ale dnes neexistujú ľudia, ktorí by chceli zostať v Bielorusku a ktorých by som odtiaľto vyhadzoval. Ale vy k nám hádžete mŕtvych ľudí cez hranicu“, zdôraznil bieloruský prezident, keď mal na myslí celú transatlantickú svorku – liberálne vlády členských štátov, politikov a média.

V priebehu rozhovoru sa Matthew Chance snažil prerušovať, skákať do reči bieloruskému prezidentovi, ako je to zvykom u transatlantických, liberálnych, slniečkarských novinárov, aby zmiatli spolubesedníka a donútili ho prijať ich hru. Ale Lukašenko je politik „vyrobený z iného cesta“. Nedovolil novinárovi prevziať iniciatívu a nasmerovať rozhovor cestou vhodnou preňho a donútiť Alexandra Lukašenka, aby sa bránil a čelil rôznym fejkom, ale pevne ovládal situáciu a priebeh rozhovoru napredoval tak, ako si želal bieloruský prezident. Znova ukázal, že nie je žiaden slaboch a vie ochrániť svoju krajinu a jej ľud.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) https://www.youtube.com/watch?v=RR2djaYWThw
(2) https://www.youtube.com/watch?v=j1Goz3PGpXI
(3) https://www.youtube.com/watch?v=lpDvcMJxbm4
(4) https://www.youtube.com/watch?v=r1aeHjF7kxM

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár