Maďarská ministerka spravodlivosti označila koncepciu a metodiku správy Komisie o právnom štáte EÚ za chybnú

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Facebook Judit Vargová

Maďarsko v stredu odmietlo ako „chybnú a neopodstatnenú“ správu Európskej komisie o demokratických normách v celej únii, ktorá bola voči Budapešti veľmi kritická. „Koncepcia a metodika správy Komisie o právnom štáte je chybná, jej zdroje sú nevyvážené a jej obsah je neopodstatnený,“ uviedla vo svojom vyhlásení na Facebooku maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.

Podľa nej, správa Európskej komisie o nadriadenosti práva, zverejnená v stredu v Bruseli, nie je dostatočne odôvodnená a preto ju netreba brať vážne. V tejto správe Eurokomisia najviac skritizovala Poľsko a Maďarsko. Judit Vargová uviedla, že „metodika správy nie je dokonalá, zdroje nie sú vyvážené a obsah nie je podložený ničím konkrétnym.“

Vo svojej správe Eurokomisia kritizuje Maďarsko a Poľsko za nedodržiavanie európskych štandardov nadriadenosti práva. Smerom k Budapešti Brusel vyjadril obavy kvôli problémom, spojeným s vyvažovaním právomocí predsedu Štátnej súdnej rady /Országos Bírói Tanács/, ktorý zodpovedá za riadenie súdov, a tiež kvôli novým pravidlám, ktoré pripúšťajú vymenovanie členov Ústavného súdu, ktorých schvaľuje parlament, do Najvyššieho súdu bez obvyklej v EÚ procedúry vymenovania.

„Správa o právnom stave Európskej komisie z roku 2020, ktorá bola zverejnená dnes, je absurdná a neskutočná, takže nemôže byť uplatnená v žiadnom právnom štáte v Európskej únii. Koncept a metodika správy sú omylné, jej zdroje sú nevyvážené, jej obsah je neopodstatnený. Správa je ľubovoľná a nedefinuje žiadnu objektívnu referenčnú hodnotu, ktorá by sa mohla uplatňovať rovnako pre všetky členské štáty. Výber zdrojov správy je zaujatý a netransparentný. Je neprijateľné, aby správu pripravili v skutočnosti organizácie, ktoré sú súčasťou medzinárodnej siete financovanej z centrálnej koordinovanej politickej kampane proti Maďarsku. Maďarská kapitola správy sa týka 12 mimovládnych organizácií. 11 z týchto mimovládnych organizácií získalo v posledných rokoch finančnú podporu od Nadácie otvorenej spoločnosti spojenej s Györgom Sorosom,“ odôvodnene prízvukuje maďarská ministerka.

„Maďarsko je jedným z mála členských štátov, kde v médiách existuje skutočná pluralita v  ideologických diskusiách a verejnej mienke. Na rozdiel od konzervatívnych a kresťanskodemokratických názorov západoeurópskych médií, ktoré sú vo veľkej miere ovládané ľavičiarskymi a liberálnymi mediálnymi kanálmi, v Maďarsku sa verejnosti prezentujú aj konzervatívne a kresťanské demokratické názory. Základný zákon Maďarska a štátne zriadenie je založené na právnom základe. Ochrana ústavnej identity Maďarska je povinnosťou každého štátu. Objektívna a nestranná analýza všetkých spoľahlivých informácií o situácii v Maďarsku môže viesť len k záveru, že v Maďarsku sa dodržiavajú základné hodnoty Európskej únie a platí zásada právneho štátu,“ zdôraznila Judit Vargová.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 https://www.facebook.com/VargaJuditMinisterofJustice/posts/3741032965915632

2 EU Rule Of Law Report ‚Flawed‘, ‚Unfounded‘: Hungary, Barrons, 30.9.2020

3 EU rule of law report ‚flawed‘, ‚unfounded‘: Hungary, Indopremier, 30.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár