Maďarsko je prvou krajinou EÚ, ktorá sa pripojila k čínskemu projektu „Silk Road“

Add Comment

Maďarsko sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá sa pripojila k čínskemu projektu „Silk road,“ zameraného na posilnenie väzieb medzi Áziou a Európou, rozvoj obchodu a infraštruktúry v regióne.

Ministri zahraničných vecí Číny a Maďarska podpísali v Budapešti memorandum o porozumení pre projekt New Silk Road, známy aj ako projekt „One Belt, One Road,“ oznámil čínsky minister zahraničných vecí vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke, ako uvádza agentúra Reuters.

Čínsky prezident Xi Jinping v marci povedal, že dúfa, že objem obchodu medzi všetkými účastníkmi projektu za obdobie desiatich rokov prekročí 2,5 biliónov dolárov.

Maďarsko dúfa, že zintenzívni spoluprácu s Čínou, ktorá môže urýchliť výstavbu železnice medzi Maďarskom a Srbskom a ďalších infraštruktúrnych projektov, povedal prezident krajiny János Áder, ako ho citovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí. Čína sa tiež podieľa na financovaní a budovaní železnice medzi Maďarskom a Srbskom.

Čínska vláda chce investovať desiatky miliárd dolárov do podpory projektu, ktorý zahŕňa výstavbu železníc, ciest, energetických sietí, plynovodov a ropovodov, námorných a ďalších článkov infraštruktúry z celej strednej, západnej a južnej Ázie do Európy, čím sa rozširuje  prepojenie medzi Východom a Západom.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis