Mestský súd v Prahe rozhodol, že požadovať test pri návrate do Česka je nezákonné

· Čas čítania: 2 min.

Negatívny test pri návrate do Česka musia v súčasnosti predložiť všetci ľudia, ak cestujú z krajín, ktoré sú na koronavírusovej mape označené inak než zelenou farbou. Opatrenie, ktoré nariaďuje občanom Česka povinnosť mať pri ceste do ČR negatívny test na koronavírus, označil pražský mestský súd za nezákonné. Rozsudok bude účinný od 5. apríla.

Predseda súdneho senátu Aleš Sabol uviedol, že súd nechce zľahčovať hrozby spojené so šírením ochorenia COVID-19 ani snahy vlády chrániť ľudské životy a zdravie. „Ani vo svetle týchto hodnôt však nie je možné rezignovať na základné princípy právneho štátu a nemožno obmedziť právo občanov ČR na slobodný návrat do vlasti, ak to nie je bezpodmienečne nutné,“ vysvetlil Sabol.

Okrem negatívneho testu pri návrate do Česka musia prichádzajúci absolvovať ďalší test vo vlasti. Súd uviedol, že ministerstvo zdravotníctva dostatočne nevysvetlilo, prečo nestačí len test po návrate.

Právnici už skôr upozorňovali, že pre vstup občanov do ich vlastnej krajiny nemožno dávať podmienky. Vysvetlili, že občana nemožno do jeho krajiny nevpustiť len preto, že nemá test.

Navyše, nie všetky štáty testujú masívne a v niektorých krajinách nie je možné získať test len tak na vyžiadanie – na to je potrebná indikácia napríklad lekárom, pripomenuli Novinky.cz.

Ministerstvo zdravotníctva na svojom opatrení trvá

Ministerstvo zdravotníctva v stredu ešte pred rozhodnutím súdu uviedlo, že o zmene opatrení momentálne neuvažuje.

„O zmene opatrení, ktoré by umožňovali podstúpiť test po návrate z krajín so stredným až veľmi vysokým rizikom nákazy až po návrate do Českej republiky, momentálne neuvažujeme. Ministerstvo zdravotníctva však nevyhnutnosť prijatých opatrení vyhodnocuje pravidelne každý týždeň,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva ČR Barbora Peterová.

Po verdikte súdu rezort uviedol, že sa k nemu nebude vyjadrovať. Súd uviedol, že rezort má do 5. apríla čas prijať opatrenia takým spôsobom, aby zohľadňovali rozsudok.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Požadovať pri návrate do Česka negatívny test na Covid-19 je nezákonné, rozhodol Mestský súd v Prahe, Infovojna, 31.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár