Prekvapivý víkendový výlet predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej na taliansky ostrovček Lampedusa, kam v posledných týždňoch smeruje rekordný počet ilegálnych migrantov z Afriky, mal hlavne predviesť, že európska exekutíva nestrká hlavu do piesku. „To my budeme rozhodovať, kto bude môcť vstúpiť do Európy, nie pašeráci ľudských bytostí,“ uviedla šéfka komisie.
Lenže zatiaľ, a už pekne dlho, je to presne naopak. Obchodníci s migrantmi a s ľudskými túžbami a utrpením majú navrch a EÚ, resp. jej členské štáty len hasia požiare a látajú diery tam, kadiaľ prúdia najvyššie počty. „Ilegálna migrácia je európskou výzvou a vyžaduje si európsku odpoveď,“ uviedla von der Leyenová. Lenže túto odpoveď „dvadsaťsedmička“ hľadá už osem rokov a nenachádza, pretože jej členovia nie sú zajedno v podstate v ničom okrem jedného nereálneho priania: Aby migranti už neprichádzali. A to sa im nesplní.
Von der Leyenová, v sprievode talianskej premiérky Giorgie Meloniovej a komisárky Ylvy Johanssonovej, videla afrických utečencov nakrčených v ubytovacích zariadeniach, ktoré praskajú vo švíkoch. Za posledný mesiac ich sem dorazilo okolo 11 000 zo 150 kilometrov vzdialeného Tuniska.
Napriek tomu, že práve ona presadila v júli uzavretie dohody s vládou tejto krajiny, ktorá sa zaviazala výmenou za slušné európske peniaze (700 miliónov eur) brániť pašerákom voziť ľudí k brehom Lampedusy. Zatiaľ to však vyzerá, že tuniský prezident Káis Saíd zhrabol peniaze a nič. Počet lodičiek s bežencami stúpa.
Keď sa delegácia Európskeho parlamentu (EP) chcela vypraviť do Tunisu pozisťovať, čo sa to teda deje, bola odmietnutá, čo vyvolalo v EP pozdvihnutie. Pre von der Leynenovú je to nepríjemná rana, pretože práve tuniskú dohodu ako vzor na rokovania s ďalšími severoafrickými krajinami vychvaľovala minulý týždeň vo svojom prejave o stave Európskej únie.
Na Lampeduse sa vytasila s „desaťbodovým akčným plánom“. Zahŕňa nasadenie personálu európskej agentúry Frontex, aby pomohol s registráciou migrantov a s okamžitou deportáciou tých, ktorí nemajú a priori nárok na azyl. Frontex bude tiež viac hliadkovať z mora aj zo vzduchu na príjazdových trasách, snažiť sa zadržiavať pašerákov a rozbíjať ich siete. Všetko ostatné sú známe body obsiahnuté v návrhu migračného a azylového „paktu“, s ktorým si vlády štátov EÚ lámu hlavu už štvrtý rok.
Starosta Porto Empedocle Martello pozýva premiérku Meloniovú: „Príďte aj k nám!“
V dočasnom prijímacom centre pre migrantov v sicílskom prístavnom meste Porto Empedocle vypukol v pondelok chaos. Pri móle v prístave čakalo asi 1200 ľudí na presun. Približne stovke migrantov, ktorí využili chvíle distribúcie jedla a vody, sa podarilo opustiť oblasť prístavu. Centrum je preľudnené, lebo doňho prúdia davy migrantov z talianskeho ostrova Lampedusa.
Podľa záberov na videu viac ako 6 100 migrantov dorazilo iba za 30 hodín. V stredu 13. septembra bol prekonaný predchádzajúci rekord so 110 člnmi a 5 112 migrantami. Ďalších 1000 dorazilo nasledujú deň skoro ráno. Mnoho iných priplávalo na iné miesta v Taliansku, iní prechádzajú cez Grécko balkánskou trasou alebo cez Španielsko, najmä cez Kanárske ostrovy.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
(1) Caos migranti, il sindaco di Porto Empedocle Martello invita la premier Meloni: Venga anche da noi, grigentonotizie.it, 17.9.2023
(2) Evropou už zase obchází strašák migrace, info.cz, 18.9.2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.