Mike Pompeo (* 1963) – strážny pes amerických neokonzervatívcov

· Čas čítania: 3 min.

Keď newyorský realitný maklér a podnikateľ v zábavnom priemysle Donald Trump vyhral novembrové prezidentské voľby 2016, krátko nato avizoval, že riadenie rezortu zahraničných vzťahov by chcel zveriť do rúk generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva jedného z najväčších svetových energetických koncernov ExxonMobil. Odporcov ani priaznivcov nastupujúceho 45. prezidenta to príliš neprekvapilo.

Donald Trump už počas volebnej kampane neskrýval zámer obklopiť sa v Bielom dome osobnosťami s výnimočnými schopnosťami a mimoriadnymi úspechmi v oblastiach svojho pôsobenia. Multimiliardár sa obzeral po takýchto jedincoch predovšetkým medzi ľuďmi, ktorí excelovali v biznise, finančníctve alebo v ozbrojených zložkách. O jeho nominantoch na ministerské posty sa hovorilo ako o zbore milionárov, miliardárov, generálov a admirálov. Obdivne i hanlivo. Pri schvaľovaní uchádzačov do ministerských úradov hral rozhodujúcu rolu Kongres, ktorý držali a stále držia pevne pod palcom staré štruktúry zastupujúce záujmy amerických neokonzervatívcov, či ľudovo tzv. neokonov.

Šéfdiplomat pritakávač

Tí by za bežných okolností odobrili šéfa megakorporácie, ktorú pozná každý automobilista, zo dňa na deň, keby sa dramaticky neprehlbovala studená vojna s Ruskou federáciou. Rozbehnuté a plánované prieskumné a ťažobné projekty koncernu ExxonMobil v Rusku nútili jeho šéfa vyjadrovať sa po prevrate v Kyjeve a pripojení Krymu k Ruskej federácii na adresu Moskvy diplomaticky a neodsudzovať ju tak demonštratívne, ako si to neokonzervatívci želali. Senátori odobrili nomináciu Rexa Tillersona až potom, keď im počas schvaľovacích procedúr odrapotal žiadané frázy, obzvlášť tie, že Krym anektovali protiprávne a protiruské sankcie sú krajne prepotrebné. Na čelo americkej diplomacie sa smel postavil až 1. februára 2017, jedenásť dní potom, ako sa prezident ujal úradu.

Celému svetu bolo nadmieru jasné, že Tillerson bude v Bielom dome predstaviteľom veľkých ropných koncernov rozpínajúcich chápadlá okolo celej zemegule. Bolo ťažké predstaviť si, či a ako sa zmieria so stratami v Eurázii pri vedení hospodárskej vojny USA proti Rusku i Číne. A v neposlednom rade proti Iránu, keď neokonzervatívci vedno so Saudskou Arábiou, Spojenými arabskými emirátmi a Izraelom vytrvalo tlačili na prezidenta, aby nadekrétoval jednostranné odstúpenie USA od medzinárodnej jadrovej dohody s Teheránom. Nadnárodné ropné koncerny mali s Iránom rozsiahle investičné plány.

Šesťdesiatpäťročný exriaditeľ ExxonMobil radil prezidentovi neunáhliť sa a nechať ho hľadať diplomatické východiská. Neuspel.

Sedemdesiatdvaročný Trump ho odvolal ponižujúcim spôsobom, keď sa správa o tom rozletela po svete prostredníctvom sociálnej siete skôr, ako o tom Tillersona oficiálne upovedomil. Na jeho miesto dosadil urasteného 54-ročného muža s postavou boxera, ktorý sa osvedčil ako na všetko a bez váhania pritakávajúci riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby známej pod skratkou CIA.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár