Minsk uvalí odvetné sankcie na Brusel, ak EÚ bude pokračovať v útokoch na Bielorusko

· Čas čítania: 2 min.
Foto: BELTA

V Bruseli znova navrhujú uvaliť ďalšie sankcie na Bielorusko, aj keď v tejto krajine v poslednom čase nedošlo ku žiadnym zmenám, masovým protestom, zatýkaniam, alebo reštrikciám. Čiže nevznikol žiaden dôvod na pokračovanie sankčnej vojny proti Bielorusku. Minsk avizoval adekvátne opatrenia v prípade nových reštrikcií Európskej únie. Bieloruský minister zahraničia Vladimír Makej pre média uviedol, že „v prípade, ak EÚ uvalí ďalšie sankcie na Bielorusko, Minsk odpovie symetrickými a asymetrickými opatreniami, vrátane sankcií voči európskemu biznisu“.

Hlava bieloruského rezortu diplomacie vysvetlil, že bohužiaľ téma reštrikcií je aktuálna, pretože ju „aktívne navrhujú zbehnutí bieloruskí zločinci, ktorí sa nachádzajú v niektorých západných krajinách“. Podčiarkol, že ho udivujú mimoriadne cynické vyjadrenia tých politikov a opozičníkov, ktorí vyzývajú, aby západné krajiny uvaľovali ďalšie sankcie na Bielorusko a ktorí tvrdia, že tieto sankcie nijako neovplyvnia blahobyt obyčajných ľudí, ale iba skomplikujú život vedúcim predstaviteľom štátu. Poprel falošné správy, že podobné reštriktívne opatrenia údajne žiadajú obyčajní bieloruskí robotníci. Podčiarkol, že je to nezmysel, lebo v tomto prípade by žiadali, aby boli sami poškodení.

Takéto reštrikcie nezostanú bez odpovede. Pripravili sme opatrenia pre prípad uvalenia ďalších sankcií. Naša odpoveď môže byť asymetrická, ale adekvátna situácii, ktorá vznikne“, vysvetlil bieloruský minister zahraničia Vladimír Makej. Poznamenal, že bieloruské ministerstvo zahraničia diskutuje o týchto otázkach s európskymi kolegami a prezentuje im argumenty a pozíciu Minska.

Novinárov zaujímala otázka, či Minsk pripravuje odvetné opatrenia v prípade uvalenia hospodárskych sankcií na Bielorusko. Potvrdil, že podobné odvetné opatrenia sa pripravujú. „Budú to ako symetrické, tak aj asymetrické sankcie. Máme na mysli rôzne opatrenia proti európskemu biznisu v Bielorusku. Mnohí v súčasnosti nariekajú na internete, že vedenie Bieloruska schvaľujúc podobné rozhodnutia si údajne strieľa do nohy a pod. Ale nikto si nebude strieľať ani do nohy, ani do hlavy, ani do srdca, ani nikde inde,“ odmietol zavádzajúce chýry bieloruský diplomat.

Podčiarkol, že sú to všetko falošné mýty a neopodstatnené obavy: „Úplne presne prepočítavame všetky varianty a nepripustíme, aby naše odvetné opatrenia ovplyvnili hospodársky vývoj krajiny, alebo blahobyt obyčajných ľudí“,  zdôraznil v závere bieloruský minister zahraničia Vladimír Makej a podotkol, že Európska únia by radšej mala diskutovať o otázkach vzájomne výhodnej spolupráce a dobrých susedských vzťahov s Bieloruskom, ako o neodôvodnených a nezmyselných sankciách a reštrikciách.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

Макей: в случае введения новых санкций Беларусь может принять ответные меры против европейского бизнеса, BELTA, 7.5.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár