Moldavská vláda sa chce dohodnúť s Gazpromom

Foto: Eadaily

No teda! Moldavsko predsa vyčlenilo finančné prostriedky na úhradu Gazpromu za dodávky plynu. Kišiňov dlho meškal s platbami, naťahoval čas, lavíroval, niektorí vedúci politici vyhlasovali, že netreba platiť ruskému plynovému gigantovi, veď Európska únia pomôže a donúti ruského dodávateľa plynu, aby znova a znova pristúpil na ústupky a počkal na peniaze, alebo radšej odpustil časť dlhu, alebo ešte radšej aj celý dlh. To, že Gazprom požadoval peniaze za dodaný plyn, niektorí politici (podľa milého bruselského zvyku) považovali za „agresivitu a nepriateľské konanie“ Moskvy.

Gazprom neustále opakoval, že ako sa hovorí, nie je to nič osobné, ale iba biznis: Moldavsko plyn dostalo, preto malo faktúry už dávno uhradiť. Je to absolútne bežná svetová prax, lenže… slniečkari a liberáli v EÚ a ich vazali z každej bežnej záležitosti, ktorá sa týka Ruska, dokážu vytvoriť škandál, kriminál a pomaly svetovú tragédiu. Keby Moldavsko za dodávky tovaru dlhovalo hociktorej inej krajine (možno s výnimkou Číny), okrem Ruska, všetci by povedali, že má čo najskôr zaplatiť. Ale uhradiť peniaze Rusku… to je už politický problém…

Časť politikov v Moldavsku dodnes nesúhlasí s tým, že Kišiňov mal zaplatiť za plyn dodaný Ruskom. Podľa nich, by asi Moskva mala plyn darovať Kišiňovu zdarma. Ale kam na to chodia, kde je to tak určené, kde je to zvykom?.. A keďže moldavská vláda, ktorú sa v žiadnom prípade nedá upodozrievať z priateľského vzťahu voči Rusku, so súhlasom parlamentu, ktorý tiež vôbec neprekypuje rusofilstvom, odsúhlasili vyčlenenie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na uhradenie dlhodobého dlhu, niektorí politici obvinili svojich kolegov pomaly z vlastizrady. Podľa nich, nebolo treba Gazpromu platiť. A čo teda mala urobiť moldavská vláda? Toto však „patrioti“ nevedia…

„Vyčlenenie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu Republiky na úhradu súčasného dlhu vyvolalo pochybnosti z radu poslancov. Rýchle rozhodnutie Kišiňova vyplatiť koncernu Gazprom dlh, za plyn dodaný v októbri – novembri, vyvoláva podozrenia a môže nasvedčovať tomu, že došlo k sprisahaniu moldavského vedenia s ruským monopolistom“, vyhlásil bývalý podpredseda moldavského parlamentu, v súčasnosti podpredseda liberálnej probruselskej strany „Platforma Dôstojnosť a pravda“ Alexandru Slusar.

Pekne, však? Ak niekto zaplatí za tovar, ktorý kúpil a ten tovar aj dostal, to znamená, že je to sprisahanie s predajcom? Transatlantickí mudrci občas šplechnú také „múdrosti“, v ktorých chýba aj kvapka logiky, rozumu a zdravého zmyslu. No čo vám budem o tom hovoriť? Postačí si vypočuť niektorú z tlačoviek našich vládnych predstaviteľov, keď sa na pódiu zhromažďujú, ako futbalisti pred šestnástkou, keď sa súper pripravuje kopať trestný kop. Akurát, že si neprikrývajú dlaňami najcitlivejšie miesta… Asi tam nič nemajú…

Moldavská vláda za súhlasu parlamentu vyčlení zo štátneho rozpočtu 1,4 miliárd leí (jeden moldavský lei sa rovná 0,050 eura, čiže celkovo cca 70 miliónov eur) pre štátny podnik Energocom, ktorý od spoločnosti Moldovagaz odkúpi časť dlhu spoločnosti Termoelectrica (názov spoločnosti pred jej premenovaním na Moldovagaz) za rovnakú sumu – v prepočte 70 miliónov eur. Energocom zaplatí dlh a Moldovagaz uhradí faktúru za dodávky ruského plynu. Túto dosť komplikovanú schému vysvetlil minister financií Moldavska Dmitrij Buďanskij.

Tejto schéme nedôveruje aj Alexandru Slusar: „Je to zle, ak sú tieto hry prerokované s Gazpromom. Napríklad aj preto, aby boli čo najskôr vyčlené štátne finančné prostriedky pod hrozbou toho, že zostaneme bez plynu. Navrhnuté riešenie s vyčlenením peňazí je sporným a podozrivým“, uviedol pre média.

Liberálneho kolegu podporuje aj predseda Strany zmeny Štefan Gligor, ktorý vyzval premiérku Natáliu Gavrilicovú, aby vysvetlila, aké „podozrivé finančné dohody existujú so spoločnosťou Termoelectrica“. Moldavské média pripomenuli, že návrh o úhrade dlhu Gazpromu podporilo 60 zo 101 poslancov parlamentnej väčšiny strany „Konanie a solidarita“ (PAS) moldavského parlamentu. Bolo prisľúbené, že finančné prostriedky na účet Gaspromu prevedú 26. novembra.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) В Молдавии «горькое послевкусие» от сомнительных игр властей с «Газпромом», Eadaily, 25.11.2021
(2) Парламент Молдавии выделил $75 млн для погашения долга перед «Газпромом», Forbes, 25.11.2021
(3) Парламент Молдовы одобрил выделение средств на покрытие долга перед „Газпромом“, Deutsche Welle, 25.11.2021
(4) Парламент Молдавии выделил $75 млн на выплату „Газпрому“, MK, 25.11.2021
(5) Парламент Молдавии выделил $75 млн для погашения долга перед „Газпромом“, Interfax, 25.11.2021
(6) Парламент Молдавии погасит текущую задолженности перед Газпромом, Smotrim, 25.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár