Moskva a Kišiňov hodili dolár cez palubu a budú obchodovať v rubľoch a eurách

Foto: Politeka

Hrdzavejúca a rýchlosť strácajúca loď s názvom „Dolár“ dostala ďalšiu trhlinu. Čoraz väčší počet krajín a firiem si vzájomne vyúčtovanie medzi sebou už nevykonáva prostredníctvom zelených, hodnotu strácajúcich papierikov, ale v iných menách. Najnovšie sa Kišiňov a Moskva dohodli na úhrade platieb za ruské dodávky plynu v rubľoch a eurách. Lúčia sa s dolárom. Moldavsko začne platiť novým spôsobom od mája 2022. Oznámil to Alexander Petkov, jeden z akcionárov spoločnosti Moldovagaz.

Upozornil na skutočnosť, že Kišiňov predtým platil Moskve za palivo americkými dolármi. V novej zmluve, ktorú strany podpísali 29. októbra, sa však stanovuje, že o šesť mesiacov by sa výpočty mali zakladať na dvoch ďalších menách. Táto zmluva o dodávke plynu do Moldavska medzi ruským Gazpromom a spoločnosťou Moldovagaz (dcérskou spoločnosťou Gazpromu), bola podpísaná vďaka sprostredkovaniu podpredsedu vlády Andreja Spynua.

„Od 1. mája 2022, podľa zmluvy podpísanej za vlády Andreja Spynu, Moldavsko prejde na platenie za plyn v eurách a v ruských rubľoch“, cituje Alexandra Petkova moldavská agentúra OMEGA. Podľa jeho názoru, tento „zaujímavý detail“ nebol avizovaný skôr, veď ani akcionári miestnej plynárenskej distribučnej spoločnosti o tom nevedeli. Samotná cena pohonných hmôt v zmluve so spoločnosťou Gazprom je navyše stanovená v dolároch. Preto „účelnosť“ takejto konverzie meny vyvoláva v Petkove pochybnosti.

Krátko predtým ruský prezident Vladimír Putin, ktorý vystúpil na investičnom fóre „Rusko volá“ prezradil, že Moskva nemá v úmysle úplne opustiť dolár, ale bude stále znižovať vyúčtovania v tejto mene s obchodnými partnermi. Podľa neho, Washington so svojou sankčnou politikou priam núti Moskvu, aby to urobila. „Vlastne americké úrady si vlastnými rukami vytvárajú problémy“, citovala Putina ruská informačná agentúra RIA Novosti.

Ako skôr informovali v Kišiňove, Moldavsko predlžilo zmluvu s Gazpromom za podmienok výhodných pre seba. Avšak táto republika zmluvu takmer prekazila, keď už v prvý mesiac oneskorila platby. Nakoniec sa finančné prostriedky predsa našli, ale moldavské úrady začali hovoriť o potrebe vypracovať novú dohodu.

Nová dohoda medzi ruským Gazpromom a spoločnosťou Moldovagaz je na svete, podarilo sa rýchlo zažehnať krízu, ktorá sa črtala. Súčasná vláda v Kišiňove neprechováva príliš pozitívny vzťah voči Moskve a dokonca by sa mohla zaradiť do tímu kremeľských oponentov, avšak ako sa hovorí, nič osobné – iba biznis.

Moldavsko potrebuje ruský plyn za dobrých podmienok a preto, aj keď s nevôľou, ale predsa, sa muselo dohodnúť s Gazpromom. Možno by Kišiňov chcel preukázať svoje „proeurópske smerovanie“, ako napríklad Ukrajina  a Gruzínsko, ale potrebuje plyn, ktorý mu nepritečie zo Západu. A preto sa musel dohodnúť s Moskvou a dokonca vzdať sa známeho symbolu transatlantickej civilizácie – doláru.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Молдова отказалась от доллара в качестве платежного средства в отношениях с Газпромом, Omega, 30.11.2021
(2) Неожиданный поворот: В газовом договоре России и Молдавии всплыла сенсация, Rusonline, 1.12.2021
(3) Молдова отказалась от доллара в качестве платежного средства в отношениях с Газпромом, Gagauzyeri.com, 1.12.2021
(4) Молдова за Газ будет платить в рублях или евро, TVN, 1.12.2021
(5) Парламент Молдовы одобрил выделение средств на покрытие долга перед „Газпромом“, Deutshce Welle, 25.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár