Na Novom Zélande prepustili 9 ľudí z pohraničnej stráže, lebo odmietli očkovanie

· Čas čítania: 2 min.

Novozélandská colná agentúra prepustila deväť pohraničných pracovníkov po tom, čo odmietli povinnú vakcínu proti ochoreniu Covid-19. Krajina totiž požaduje, aby boli všetci pracovníci v pohraničnej oblasti do konca apríla zaočkovaní. Vo februári predsedníčka vlády Jacinda Ardernová síce tvrdila, že vláda nestanoví vakcínu povinnou pre pracovníkov v prvej línii a všetci, ktorí vakcínu odmietnu, budú presunutí na inú pracovnú pozíciu, avšak realita začiatkom mája je iná.

Podľa Jacindy Funnellovej, zástupkyne výkonného riaditeľa colnej správy, sa deviatim zamestnancom náhradnú prácu nájsť nepodarilo. „Je nám ľúto, že títo pracovníci museli opustiť zamestnanie, a chápeme, aká je to pre nich, v tejto neľahkej dobe, zložitá situácia. Podarilo sa nám presunúť väčšinu ľudí, ktorí sa odmietli dať zaočkovať, bohužiaľ, u deviatich to nebolo možné,“ uviedla Funnellová vo vyhlásení. Zároveň informovala, že asi 95% pracovníkov v colnej správe už dostalo svoju prvú dávku a 85% dostalo druhú dávku vakcíny.

Colná správa hovorila so zamestnancami o situácii od začiatku marca. Povedala im, že možnosti presunu sú veľmi obmedzené, pretože v tejto oblasti jednoducho neexistujú žiadne ďalšie colné funkcie. Uviedla, že agentúra preskúmala aj možnosti presunu v širšej verejnej službe, no neúspešne. Na základe nariadenia Ministerstva zdravotníctva vydaného podľa zákona o ochrane verejného zdravia pri Covid-19 sa stanovila zákonná požiadavka na povinné očkovanie osôb pracujúcich vo vysoko rizikových pohraničných pracoviskách do termínu 1. mája.

Novozélandské odbory sa v marci vyslovili proti prepúšťaniu pracovníkov, ktorí odmietnu vakcínu s tým, že by mali byť namiesto toho presunutí na iné pracovisko. Odborová organizácia vo svojom vyhlásení vtedy uviedla: „Nepodporujeme povinné očkovanie a nebudeme tolerovať diskrimináciu pracovníkov, ktorí sa rozhodnú neočkovať.“ Odborový zväz asociácie verejných služieb dodal, že neočkovaní pohraniční zamestnanci by sa mali presunúť a musia sa chrániť ich zamestnanecké práva.

Nový Zéland bol len nedávno podľa agentúry Bloomberg vyhlásený za najlepšie miesto na život počas prebiehajúcej pandémie. Ktovie, či sú toho názoru aj deviati bývalí zamestnanci pohraničnej stráže.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. New Zealand fires nine border workers who refused Covid vaccine, The Guardian, 3.5.2021
2. NZ border workers fired after refusing COVID vaccine, hcamag.com, 4.5.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár