Nakupovanie bez prekrytia horných dýchacích ciest podľa nových pravidiel

· Čas čítania: 3 min.

Stačí trochu znalosti práva a štipka zdravého rozumu.

Slobodný a informovaný človek nakupuje napríklad takto: VIDEO.

Štefan Havlík:
„Prečo polícia SR stále hrá túto hru? Naučíme sa názov paragrafu, bez toho aby sme vedeli o čom hovorí a je vybavené? NIE, nie je! Treba sa naučiť trochu viac. A hlavne je konečne potrebné prestať rozvracať právny štát!!! Predstavte si, že by policajti plnili skutočne svoju úlohu a chránili práva SLOBODNÝCH občanov? Za jeden jediný deň by bolo po tomto cirkuse. Včera spoločný nákup s priateľmi v počte 8ks. Viete ono to tak zvyčajne chodí, že pracovníci SBS si tak akurát trúfnu na mamičku s dieťaťom alebo starú babku. V tomto prípade ani slovo nepadlo a zatiaľ čo sme si v kľude nakúpili, rovno volali 158. Ale prečo vlastne? To nevedeli povedať ani samotní príslušníci polície, oni iba podľa vlastných slov plnili úlohy na základe paragrafu 2 o policajnom zbore. Aký priestupok sme spáchali však povedať nevedeli. V takom prípade PAPA, prajeme Vám pekný deň.

Len pár detailov, ktoré preberám od niekoho kto tomu naozaj rozumie: Platia vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva? Nie neplatia. A to žiadne. Od minulej soboty určite, avšak je to postavené na inom právnom základe. Prečo?
Skúsime to priblížiť veľmi zjednodušene a podľa možností bez zbytočných komplikácií citáciami predpisov.

VÝCHODISKÁ: Čo teda vieme určite, aby sme z toho vedeli spoľahlivo vychádzať.
Bol zrušený núdzový stav, teda isté je, že nie je (a nebudeme riešiť, či mohlo byť zrušené niečo, čo už aj tak skončilo).

Máme publikované Uznesenie vlády SR č. 111/2020 (ktorého platnosť a dosah na subjekty práva je minimálne pochybný) a na základe neho vyhlásenú mimoriadnu situáciu v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa (stupeň je mimoriadne dôležitý faktor).

Existujú len 2 prístupy k výkladu a jeden kombinovaný. Buď platí, že Uznesenie vlády SR č. 111/2020 (ďalej aj uznesenie) platí, v takom prípade Úrad verejného zdravotníctva (ďalej aj ÚVZ) nie je kompetentným orgánom nariaďovať opatrenia v zmysle úlohy C.1 tohto uznesenia, lebo nie je ústredným orgánom štátnej správy podľa kompetenčného zákona alebo uznesenie vlády SR neplatí a nie je tým pádom vyhlásená mimoriadna situácia a implicitne nie je daný právny základ na vydávanie ŽIADNYCH opatrení.

Teoreticky je možná aj situácia, že uznesenie platí obmedzene, t.j. len pre úsek štátnej správy, t.j. nie je všeobecne záväzné, čo v zásade nijako nemení výsledok úsudku, lebo nedáva kompetenciu ÚVZ SR a zároveň ostáva zachovaná spornosť podľa bodu 2.

A tým sme vyčerpali všetky aktuálne možnosti.
Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva nemožno vynucovať. Majú nanajvýš odporúčací charakter a ÚVZ ich vydávaním nepochybne prekračuje svoje kompetencie. Až ich vynucovanie bez právneho základu subjektami ako sú školy, zamestnávatelia, obchody môžu znamenať konanie, ktoré je právne nedovolené a môže dôjsť k sankcionovaniu subjektov, ktoré ich vynucujú ako povinné. A to spravidla na úseku zákazu diskriminácie alebo aj v trestnoprávnej rovine (napríklad obmedzovanie osobnej slobody).

Stále berte v úvahu, že celé toto covid šialenstvo spočíva v nedostatku izolácie patogénu, nedokázaní existencie asymptomatického prenosu a vo falošných RT-PCR testoch, ktoré nie sú diagnostickými testami.

Počas doby uvoľňovania opatrení je preto dôležité zamerať sa na tieto 3 aspekty, rozlúsknuť ich raz a navždy, inak tu máte v októbri/novembri repete v horšej verzii.“

PS: Treba pochváliť policajtov. Dali to. Pre nás sú to prví hrdinovia. Aj keď sa to nemusí na prvý pohľad vôbec zdať. Každý má totiž právo pochopiť a zmeniť názor.

JUDr. Peter Weis

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Nakupovanie bez prekrytia horných dýchacích ciest podľa nových pravidiel, akw.sk, 17.5.2021.

2./ Štefan Havlík, facebook, 17.5.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár