Nikel, kľúčový minerál v srdci krízy v Novej Kaledónii

Nová Kaledónia má jednu z najväčších zásob niklu na svete a urobila z nej pilier svojej ekonomiky. Pokles svetovej ceny tohto minerálu vydláždil cestu kríze, ktorú súostrovie v súčasnosti zažíva, zatiaľ čo využívanie tohto zdroja je jadrom jeho procesu dekolonizácie.

V novej Kaledónii sa nachádza až 20% až 30% svetových zásob niklu, pričom štát každoročne produkuje  produkuje 8% svetového spracovaného niklu. Ťažba niklu znečisťuje životné prostredie, ale v súčasnosti je po tomto materiáli veľký dopyt , pretože sa používa pri výrobe batérií pre elektrické vozidlá.

Nikel sa stal ústredným prvkom hospodárstva súostrovia. Toto odvetvie predstavuje 90 % jeho vývozu a štvrtinu jeho priamych a nepriamych pracovných miest. Pokles svetovej ceny niklu v minulom roku tvrdo zasiahol Novú Kaledóniu. Ruda stratila polovicu svojej hodnoty medzi januárom 2013 a februárom 2024, jej hodnota poklesla z 30 000 dolárov na 15 000 dolárov za tonu. Tento pokles hodnoty možno vysvetliť nadprodukciou Indonézie, ktorá znižuje ceny tým, že zaplavuje svetový trh niklom. Thibault Michel, výskumný pracovník Francúzskeho inštitútu medzinárodných vzťahov, vysvetľuje v Le Monde , že ide o zámernú stratégiu Jakarty s cieľom potopiť konkurenciu s cieľom získať monopol na výrobu tohto minerálu.

Prvé dôsledky prepadu ceny niklu už pociťujeme. Vo februári spoločnosť Glencore oznámila, že sa chce zbaviť bane Koniambo, jednej z troch hlavných baní v Novej Kaledónii. Švajčiarsky obchodný gigant vysvetlil, že od roku 2023 nedosiahol žiadny zisk, a to aj napriek investovaným štyrom miliardám dolárov. Pri absencii kupujúceho sa továreň rozhodla 1. marca baňu zatvoriť. Toto oznámenie je len jedným príkladom hospodárskej a sociálnej krízy, ktorá otriasla Novou Kaledóniou už pred súčasnými vzburami. Nepokoje vzbĺkli po oznámení ústavnej reformy, ktorá oslabila váhu hlasov pôvodných obyvateľov v miestnych voľbách. Ale to bola len iskra, ktorá spustila sud s pušným prachom. “Už niekoľko týždňov sa obávame, že sa situácia zmení. Pretože okrem politickej krízy, ktorá je otvorená od tretieho referenda o sebaurčení v roku 2021, došlo v posledných týždňoch k veľmi silnej hospodárskej kríze v sektore niklu,” povedala pre Forum Sarah Mohamed Gaillardová, historička špecializujúca sa na politické a inštitucionálne otázky v Novej Kaledónii a Oceánii. Kríza v sektore niklu môže ohroziť systém sociálnej ochrany v Novej Kaledónii, ktorý už trpí štrukturálnym deficitom vo výške približne 85 miliónov eur ročne, podľa le Monde.. Rozpočet vo výške 8,4 milióna eur bol uvoľnený na financovanie čiastočnej nezamestnanosti tisíc pracovníkov bane Koniambo. Francúzsky štát bol potom privolaný na pomoc, aby zabezpečil financovanie sektora.

Nikel je minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu pre separatistov. Dohody z Nouméa z roku 1998, ktorých cieľom bolo zvýšiť autonómiu Novej Kaledónie, preniesli kompetencie ťažby niklu z Paríža na miestnu vládu. Niklová doktrína, ktorá zabezpečuje zastavenie vývozu surovej rudy s cieľom spracovať ju priamo v Novej Kaledónii, čo jej prináša väčšiu pridanú hodnotu. Toto lokálne prevzatie sektora však naráža na nástrahy globálnych trhov. Okrem tvrdej konkurencie, ktorú zaviedla Indonézia, dochádza k prudkému nárastu cien energie. Keďže odvetvie niklu je obzvlášť energeticky náročné, jeho výroba je čoraz menej zisková. V tejto súvislosti je Emmanuel Macron pripravený poskytnúť značnú finančnú pomoc za predpokladu, že sektor bude súhlasiť s reformou svojej “niklovej doktríny”, aby bol konkurencieschopnejší. To znamená zánik neočakávaných finančných príjmov a kvalifikovaných pracovných miest spojených so spracovaním rudy. Tento záväzok Paríža výmenou za tieto reformy, nazývaný niklový pakt, separatisti opisujú ako koloniálny pakt. Rokovalo sa o ňom len niekoľko týždňov pred začiatkom nepokojov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Le nickel, un minerai essentiel au coeur de la crise en Nouvelle-Calédonie, rts.ch 25.5.2024

(2) « Il faut sauver la filière calédonienne du nickel », lemonde.fr, 18.5.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply