Nová Barbie podľa britskej vývojárky vakcín

Foto: Mattel

Indoktrinácia detí pokračuje. Sarah Gilbert figuruje medzi niekoľkými novými bábikami Barbie, ktorých cieľom je vraj „inšpirovať deti“.

Tvorcovia novej kolekcie bábik Barbie oznámili, že vyrobili bábiku s podobou vývojárky vakcíny proti COVIDu-19. Profesorka Dame Sarah Gilbertová je vedkyňa, ktorá navrhla neslávne známu vakcínu spoločnosti Oxford/AstraZeneca, ktorú prestali používať v mnohých európskych krajinách, nakoľko spôsobovala nebezpečné krvné zrazeniny. Niekomu sa táto myšlienka páči, iní si myslia, že to zašlo priďaleko.

V stredu 3. augusta spoločnosť Mattel, ktorá hračky vyrába oznámila, že prichádza na trh s novým päťdielnym radom bábik Barbie na počesť žien pracujúcich vo vede a technológiách.

Medzi vybranými je zdravotná sestra na pohotovosti Amy O’Sullivan, ktorá ošetrila prvého pacienta s COVID-19 vo nemocnici Wycoff v Brooklyne v New Yorku. Audrey Cruzová, lekárka v prvej línii v Las Vegas. angažujúca sa proti diskriminácii. Ďalšou je Chika Stacy Oriuwa, kanadská psychiatrička na univerzite v Toronte, ktorá bojuje so systémovým rasizmom v zdravotníctve. Potom brazílska biomedicínska výskumníčka Jaqueline Goes de Jesus, ktorá v Brazílii viedla sekvenovanie genómu koronavírusu. A nakoniec bábika na počesť Kirby Whiteovej, austrálskej doktorky, ktorá vymyslela chirurgický plášť, ktorý možno vyprať a znova použiť.

Gilbertovej Barbie má jej dlhé gaštanové vlasy a nadrozmerné okuliare s čiernym rámom a oblečený má tmavomodrý nohavicový kostým a bielu blúzku. Ako sama vedkyňa povedala, spočiatku jej to prišlo „veľmi zvláštne“, ale dúfa, že hračka bude mať pozitívny vplyv na deti. „Prajem si, aby moja bábika priviedla deti ku kariére, napríklad vakcinológa,“ povedala.

Britská vývojárka vakcín sa zaradí k Beyonce, Marilyn Monroe, Eleanor Roosevelt, ale aj Pamele Andersonovej, ktoré už majú bábiky vytvorené podľa svojej podoby. Niektorí ľudia na sociálnych médiách tvrdia, že im chýbajú bábiky podľa skutočných osobností. „Kde sú bábiky Marie Curie a Rosalind Franklin?“ pýtajú sa.

Gilbertová získala vo Veľkej Británii status takmer hrdinky. Vo Wimbledone si od zúčastneného davu vyslúžila standing ovation a bola vyznamenaná Radom britského impéria (Dame Commander DBE) pri príležitosti tohtoročných kráľovniných narodenín.

V posledných rokoch sa na spoločnosť Mattel zniesla kritika z dôvodu, že stanovujú nereálne štandardy ženstva. Firma, ktorá vznikla v roku 1959 dnes ponúka celý rad rozmanitých bábik – vrátane hasičov, lekárov, astronautov, bábik rôznej farby pleti. Jedna z najnovších bábik má dokonca kožnú chorobu vitiligo.

Autorka: Diana Dvorská je blogerka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ ‘Just more virtue signalling’: Barbie creates doll in likeness of British Covid vaccine developer, but not everyone is convinced, rt.com, 4.8.2021

2./ Barbie debuts doll in likeness of UK COVID-19 vaccine developer, aljazeera.com, 4.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár