Obamov kopanec Rusku na rozlúčku

· Čas čítania: 5 min.

Vo sviatočnom období Vianoc a Nového roku, keď pracovný zhon v Spojených štátoch a Rusku poľavuje na tempe a intenzite, uštedril americký prezident Barack Hussein Obama Ruskej federácii, jej diplomatickým zástupcom, ich rodinám a prezidentovi Vladimirovi Putinovi ranu pod pás. Zatiaľ čo on sám sa vybral s rodinou 16. decembra na 16-dňovú dovolenku na Havajské ostrovy, nedoprial nič podobné ruským diplomatom a ich rodinným príslušníkom na veľvyslanectve vo Washingtone ani na konzuláte v San Francisku.

Bez nárokov na pravdivosť a hodnovernosť

V pravoslávnom Rusku pripadajú Vianoce podľa juliánskeho kalendára na noc zo 6. na 7. januára. Predchádza im oslava Nového roka, keď deti rozbaľujú pod ozdobenými stromčekmi darčeky od Deda Mráza. V piatok, deň pred koncom roka a novoročným víkendom dostalo 35 ruských diplomatov svojský darček z Bieleho domu: nadekrétované vyhostenie s príkazom opustiť do 72 hodín územie Spojených štátov. Súčasťou amerických odvetných opatrení za údajnú činnosť nezlučiteľnú s diplomatickým poslaním postihnutých Rusov bolo aj zablokovanie prístupu ruskému personálu do rekreačných komplexov v štátoch Maryland a New York.

Tieto kroky nasledujú po opakovaných súkromných a verejných varovaniach, ktoré sme ruskej vláde dali. Sú nutnou a adekvátnou odpoveďou za snahy poškodiť americké záujmy spôsobom, ktorý je porušením zavedených medzinárodných noriem chovania,“ uviedol Obama vo svojom vyhlásení. Americká tlač sa už dlhé mesiace pred voľbami rozpisovala o tom, ako pracovníci ruských tajných služieb v radoch diplomatov údajne viedli útoky na počítače americkej Demokratickej strany so snahou ovplyvniť novembrové prezidentské voľby v prospech Donalda Trumpa.

Biely dom zakladal svoje rozhodnutie o vypovedaní ruských diplomatických pracovníkov na vývodoch o ruských hackeroch. Zhrnula ich spoločná analýza FBI a ministerstva pre vnútornú bezpečnosť (Department of Homeland Security), ktorá vyšla 29. decembra a je dostupná na adrese: https://www.us-cert.gov/sites/default/files/publications/JAR_16-20296A_GRIZZLY%20STEPPE-2016-1229.pdf

Trinásťstranový elaborát si nenárokuje na pravdivosť, presnosť, ani overiteľnosť údajov o „ruskej zákernej kybernetickej činnosti! (Russian Malicious Cyber Activity), za akú ju označuje titulok analýzy. Jej autori sa hneď v záhlaví poisťujú odmietnutím (Disclaimer) poskytnutia záruky hodnovernosti obsahu.

Ranený kôň najviac kope

Za takýchto okolností je výpovedná hodnota celej tejto koncoročnej protiruskej kampane Bieleho domu v najlepšom prípade len nepriama. Sotva ju možno vnímať inak ako Obamov zákerný, krajne nedôstojný a hlavne provokačný rozlúčkový kopanec svojmu ruskému náprotivkovi Vladimírovi Putinovi. Barack Hussein Obama, ktorý opúšťa prezidentský úrad 20. januára, sledoval týmto svojím počinom ešte zlovestnejší zámer. Bude sa usilovať do poslednej chvíle zhoršovať všemožnými opatreniami americko-ruské vzťahy, a to tak, aby sa napáchané škody odstraňovali čo najdlhšie a čo najťažšie. Stojí za ním mocenská garnitúra, ktorá obnovila studenú vojnu a opäť sa pokúša robiť z Ruska arcinepriateľa Spojených štátov a celého tzv. slobodného sveta.

Donald Trump odmieta skostnatené protiruské dogmy, čím privádza zatvrdlé skupiny vládnucich kruhov v USA do zúrivosti. Rúca súčasnú americkú mocenskú pyramídu a chce postaviť novú na základoch spolupráce, a nie konfrontácie s Ruskom. Obama je posluhovačom elity, ktorá stráca pôdu pod nohami. Protiruské provokácie jej nevychádzajú a Putin s Trumpom sú očividne odhodlaní začať písať od 20. januára novú kapitolu dejín. Potvrdili to zdržanlivými reakciami na provokácie Obamov Bieleho domu voči Kremľu. „Myslím si, že je nespravodlivé (niekoho obviňovať), keď nevieme (kto bol za tým). Mohol to byť niekto iný. Ja okrem toho viem veci, ktoré iní nevedia, takže si nemôžeme byť istí,“ vyhlásil Donald Trump na Silvestra.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov trefne opísal deň predtým kŕčovitosť Obamovho postupu týmito slovami: „Takéto kroky americkej vlády, ktorá bude v úrade už iba tri týždne, majú za cieľ dve veci: uštedriť ďalšiu ranu rusko-americkým vzťahom, ktoré sú už aj tak dosť chabé, a podkopať zahraničnú politiku prichádzajúcej administratívy novozvoleného prezidenta.“ Vladimír Putin vydal 30. decembra vyhlásenie, v ktorom odmietol podniknúť recipročné opatrenia: „Nebudeme robiť ťažkosti americkým diplomatom. Nevypovieme nikoho,“ uvádza sa vo vyhlásení Kremľa. Donald Trump ocenil gesto elegantnej zdržanlivej diplomacie svojho budúceho partnera na Twitteri stručne: „Skvelý krok s tou zdržanlivosťou (Putina). Vždy som vedel, že je chytrý.“

Čas do odchodu Baracka Husseina Obamu sa rýchlo blíži. Rýchlo nemusí znamenať hladko a nemožno vylúčiť, že jeho kopanec Rusku z 30. decembra ešte nebol tým posledným. Nositeľ pochybne udelenej Nobelovej ceny za mier zar rok 2009 Barack Obama sa historicky zdiskreditoval. Nelúči sa ako posol mieru, ale ako vojnový štváč. Je si toho vedomý a vnútorne je zranený i rozdráždený. Stále ešte preto nebezpečný. Nenadarmo pripomína známe slovenské porekadlo, že ranený kôň najviac kope.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár