
Aj keď to Peking a Moskva popierajú, odborníci tvrdia, že Rusko a Čína začínajú prichádzať na to, že im stratégia predaja alebo darovania vakcín v zahraničí umožňuje rozširovať svoj vplyv. Netrvalo dlho a na semenách ruskej očkovacej diplomacie v Južnej Amerike sa objavili zelené výhonky, píšu americké periodiká. Krátko potom, čo Moskva predala 5,2 milióna dávok svojej vakcíny Sputnik V, telefonoval prezident Vladimir Putin koncom januára so svojím bolívijským náprotivkom Luisom Arcom a diskutoval o rôznych témach, ako napríklad výstavba jadrovej elektrárne na ťažbu lítia alebo otázka o zásobách plynu.
V severnej Afrike Alžírsko nezaplatilo ani cent za čínske vakcíny, ktoré dorazili v marci. To, čo ponúkla táto africká krajina na oplátku, bola dohoda podporovať „základné záujmy“ Pekingu a pripojenie sa k boju proti zasahovaniu iných mocností do jeho „vnútorných záležitostí“ – slovného spojenia, ktoré Čína používa pri obrane pred kritikou autonómie Hongkongu a obvineniami z porušovania ľudských práv v Sin-ťiangu. Aj keď to Čína a Rusko popierajú, odborníci tvrdia, že začínajú vnímať, ako pekingská a moskovská stratégia predaja za výhodnú cenu alebo darovania svojich očkovacích látok, rozbieha ozubené kolesá ich medzinárodných vzťahov a umožňuje im rozširovať ich vplyv po celom svete. Podľa bývalých veľvyslancov USA a ďalších bývalých diplomatov je to vývoj, ktorý spôsobuje vážne znepokojenie USA a iných demokracií.
Podľa pozorovateľov však primárnym problémom nie je to, že Čína a Rusko vyhrávajú v očkovacej diplomacii, ale to, že USA a ďalší ešte nie sú ani v hre. Washington a jeho spojenci sa namiesto toho rozhodli uprednostniť v očkovaní svoje domáce obyvateľstvo a väčšinu vakcín nechali doma, zatiaľ čo Čína a Rusko využívajú „vakcínovú diplomaciu“ na vybudovanie medzinárodného vplyvu.
OBE KRAJINY ODMIETAJÚ NÁZOR, ŽE ZA VÝVOZOM VAKCÍN TREBA HĽADAŤ DIPLOMATICKÝ ZISK
Táto myšlienka je „mimoriadne úzkoprsá a nezakladá sa na pravde“, uviedol hovorca Čínskej ľudovej politickej poradnej konferencie Guo Weimin na svojom výročnom zasadnutí minulý mesiac. Prezident Si Ťin-pching sa zaviazal, že z vakcín urobí „globálne verejné blaho“. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko zastáva názor, že by malo byť vyrobených čo najviac dávok vakcín, aby všetky krajiny, vrátane tých najchudobnejších, mali možnosť zastaviť pandémiu a vôbec nezáleží na tom, odkiaľ vakcíny sú.
Po oblaku skepsy nedávne štúdie ukazujú, že vakcíny (čínsky Sinopharm a ruský program Sputnik V) sú rovnako účinné ako iné a schválili ich desiatky regulačných orgánov po celom svete. Podľa expertov má Čína navyše dve výhody, ktoré západné krajiny nemajú. Po rýchlom zvládnutí pandémie tvrdými opatreniami, má menšiu potrebu držať vakcíny doma a jeho „štát jednej strany“ sa nemusí obávať nespokojnosti voličov. „Pre Bidena by bola politická samovražda, keby povedal: „Milí moji Američania, teraz pošleme milióny našich vakcín do Južnej Ameriky a Afriky len preto, že musíme konkurovať Rusku a Číne,“ uviedla Agathe Demara, riaditeľka Economist Intelligence Unit – výskumnej skupiny so sídlom v Londýne.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
- Russia and China are beating the U.S. at vaccine diplomacy, experts say, NBC News, 2.4.2021
- Latin America asked for pandemic help. Russia and China heard the call, CSmonitor.com, 1.4.2021
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.