Opatrenia v Európe sa sprísňujú, krajiny zavádzajú povinné očkovanie a pokuty

Končiaca nemecká kancelárka Angela Merkelová chce po trojhodinovej debate s premiérmi spolkových krajín rozšíriť zákazy vstupu do obchodov pre neočkovaných a rokovať o možnej všeobecnej očkovacej povinnosti.

„O tom, či bude očkovanie v Nemecku povinné, rozhodne spolkový snem. Ja to určite podporím,“ povedal reportérom budúci nemecký kancelár Olaf Scholz. Premiéri sa zhodli na prísnejšom režime 2G (očkovaní, prekonaní), ktorý umožňuje vstup do obchodov či na kultúrne a športové akcie iba očkovaným či tým, ktorí Covid-19 prekonali . Neočkovaných po novom čaká rozšírenie zákazu vstupov do obchodov a nútené obmedzenie kontaktov v súkromí.

Nemecko už teraz obmedzuje vstup do mnohých obchodov či voľnočasových zariadení ľuďom bez očkovania. Opatrenia kvôli odlišnému postoju spolkových krajín nie sú pre celú krajinu jednotné. Možno očakávať ďalšie sprísnenie pri veľkých udalostiach, no to by sa dotklo aj očkovaných. Bavorský premiér Markus Söder napríklad chcel, aby sa do konca roka konali športové podujatia bez divákov. Podľa budúceho kancelára Olafa Scholza by sa mala skrátiť doba uznávania očkovacích certifikátov na šesť mesiacov. Každého, kto by do tej doby nepodstúpil podpornú dávku, by oficiálne vyhlásili za neočkovaného.

Aj Grécko zavedie povinné očkovanie proti Covid-19 pre ľudí vo veku 60 a viac rokov. Pokuty vo výške sto eur budú udeľovať v mesačných intervaloch od polovice januára tým, ktorí očkovanie odmietnu, uviedol premiér Kyriakos Mitsotakis. Peniaze pôjdu na grécky zdravotný systém, ktorý zápasí s prudkým nárastom počtu hospitalizácií. Približne 63 % z 11-miliónovej populácie Grécka je plne zaočkovaných, ale údaje ukazujú, že viac ako 520000 ľudí starších ako 60 rokov ešte nedostalo očkovanie. „Gréci starší ako 60 rokov si musia zarezervovať termín prvého očkovania do 16. januára,“ uviedol premiér vo vyhlásení pre vládu. Ich očkovanie je odteraz povinné.“ O opatrení sa podľa neho ešte musí hlasovať v parlamente, ale všeobecne sa očakáva, že ho poslanci schvália. Kým krajiny zaviedli povinné očkovanie pre zdravotníckych a iných vysokorizikových pracovníkov, Grécko sa stane prvým štátom v EÚ, ktorý sa zameria na konkrétnu vekovú skupinu.

Syriza, hlavná grécka opozičná strana, označila nové opatrenia za represívne a finančne prehnané. Mitsotakis povedal, že toto rozhodnutie ho trápilo, ale cítil veľkú zodpovednosť, pretože stojí vedľa tých najzraniteľnejších, aj keď by sa im to mohlo znepáčiť. Vírus si v Grécku vyžiadal už viac ako 18000 obetí.

Tieto opatrenia sa schvaľujú aj napriek masovým protestom, pričom vzniká základná otázka, či politické elity nechcú rešpektovať vôľu svojich voličov. Hovoria o záchrane zdravotníctva, no zdravotníctvo sa nezachraňuje očkovaním občanov proti ich vôli, ale technickým a personálnym zabezpečením zdravotníctva. Vzniká teda otázka, či je dôvodom povinného očkovania neschopnosť zdravotného systému zvládnuť situáciu alebo sú za tým iné príčiny?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje

1. Zákaz vstupu neočkovaných do obchodů, povinná vakcinace. Merkelová jedná o zpřísnění, novinky.cz, 30. 11. 2021

2. Covid: Greece to fine over-60s who refuse Covid-19 vaccine, bbc.com, 30. 11. 2021

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár